česky  shqip  english 

Advanced search

Marrëdhëniet bilaterale dhe multilaterale

Referohuni versionit në gjuhën angleze/çeke në web-faqe

Ambasadori i Çekisë në Shkollën “Mati Logoreci” në Prizren

thumb

Ambasadori i Republikës Çeke në Prishtinë, SH.T. Bohumil Mazanek mbajti një ligjëratë duke prezantuar Republikën Çeke me nxënësit e shkollës “Mati Logoreci”. more ►

Çmime për artistët e rinj kosovarë, pjesëmarrës të Konkursit Ndërkombëtar të Artit për Fëmijë Lidice 2023

thumb

Më 21 shkurt 2024, ambasadori çek në Kosovë, Bohumil Mazánek, ndau diploma nderi për dy Nxënës, respektivisht piktorë të rinj kosovarë për veprat e tyre artistike të përfshira në Konkursin e 51-të Ndërkombëtar të Artit për Fëmijë, Lidice 2023.… more ►

Takimi me ministrin e Mbrojtjes

thumb

Të enjten, më 11 janar 2024 SH.T. Ambasadori i Republikës së Çekisë në Prishtinë, z. Bohumil Mazanek, u takua me Ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, z. Ejup Maqedonci. more ►

Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave

thumb

Ambasada e Republikës Çeke në Prishtinë është pjesë e fushatës 16 ditët e aktivizmit të Ditës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. more ►

Ambasadori i Çekisë u prit nga Kryeministri i Kosovës

thumb

Kryeministri i Kosovës priti ambasadorin çek në ditën kur Republika Çeke përkujton mbylljen e universiteteve çeke pas trazirave që pasuan nga varrimi i studentit Jan Opletal, në vitin 1939, dhe përvjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë, në 1989.… more ►

Libri i ngushellimeve për Karel Schwarzenberg

thumb

Pas vdekjes së mikut dhe përkrahësit të Kosovës, Karel Schwarzenberg, ish-senator çek, ish-ministër i Jashtëm, kancelar i Presidentit Çek, Václav Havel, ish-president i Komitetit Ndërkombëtar të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, Ambasada e… more ►

Ambasadori i Çekisë u prit nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës

thumb

Ambasadori Bohumil Mazanek, më 7 nëntor 2023, me rastin e fillimit të misionit të tij diplomatik u prit nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca . more ►

Dita Kombëtare e Çekisë

thumb

Më 27 tetor 2023, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë shënoi Ditën Kombëtare të Çekisë. more ►

Shfaqja “Negocimi i paqes”

thumb

Më 16 tetor 2023, në Teatrin ODA të Prishtinës u luajt shfaqja “Negocimi i paqes”, frymëzuar nga libri i Richard Holbrooke “Të përfundohet lufta” dhe nga romani i Ismail kadares, “Gjenerali i Ushtrisë së… more ►

Presidentja Osmani pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri i Republikës Çeke

thumb

Bohumil Mazánek dorëzoi letrat kredenciale si Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Çekisë tek Presidentja e Republikës së Kosovës, SH.S. Znj.Vjosa Osmani – Sadriu. more ►

Nga 25 deri më 30 shtator 2023, në Prishtinë u mbajt Akademia Verore e Muzikës Evropiane tradicionale - ESMA 2023

thumb

Projekti është një mundësi e veçantë për muzicientët e rinj nga vendet e Ballkanit Perëndimor që të studiojnë me pedagogë të nivelit botëror, dhe në të njëjtën kohë, të komunikojnë me bashkëmoshatarët e tyre nga vende të ndryshme, dhe së bashku… more ►

Akt përkujtimi për të nderuar ushtarët e rënë çek

thumb

Më 14 shtator 2023, në afërsi të fshatit Shajkovc u mbajt një akt përkujtimor në 21 vjetorin e aksidentit tragjik të transportuesit OT-64, në të cilin vdiqën nëntogerët Luděk Severa dhe Vlastislav Hendrich, ushtarë çekë të Kompanisë së Parë të… more ►

Vizitë e studentëve të Universitetit Charles në Kosovë

thumb

Nga data 3 deri më 12 shtator janë në vizitë studentët e Fakultetit të Shkencave të Universitetit Charles në Kosovë. Bëhet fjalë për studentë të degëve “Studime për migrimin dhe zhvillim global” dhe “gjeografi rajonale dhe… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke u prit në takim lamtumirës nga Presidentja e Republikës së Kosovës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, më 4 korrir, në takimin lamtumirës është pritur nga Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani. more ►

Udhëheqësi i Misionit është pritur në takim lamtumirës nga Kryeministri i Kosovës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, më 30 qershor është pritur nga kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti në një takim lamtumirës. more ►

Pritja lamtumirëse e Udhëheqësit të Ambasadës Çeke

thumb

I Ngarkuari me Punë a. i. i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, është përshëndetur me partnerët kosovarë dhe kolegët nga trupi diplomatik. more ►

Udhëheqësi i Misionit u prit në takim lamtumirës nga Zëvendëskryeministri i Parë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, është pritur, në një takim lamtumirës, nga zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi. more ►

Udhëheqësi i Misionit u prit në takim lamtumirës nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës

thumb

Më 16 qershor 2923, udhëheqësi i Misionit të Republikës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, është pritur nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në një takim lamtumirës para përfundimit të misionit të tij në Kosovë. more ►

Ministrja e Jashtme e Kosovës vizitoi Republikën Çeke

thumb

Më 6 qershor 2023, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, zhvilloi një vizitë pune në Republikën Çeke. more ►

Drejtor Ekzekutiv i Fondit Ndërkombëtar të Vishegradit në Kosovë

thumb

Drejtori Ekzekutiv i Fondit Ndërkombëtar të Vishegradit, Petr Mareš, vizitoi Kosovën më 17-18 maj. more ►

Përkujtim për ushtarin e rënë sllovak

thumb

Më 16 maj 2023, në Sekiraqë të Podujevës, u mbajt një ceremoni përkujtimore për rreshterin Miroslav Hajdúch, ushtar i Ushtrisë së Republikës së Sllovakisë, i cili para njëzet vitesh, vdiq në një aksident tragjik në pozicionin e shkëputur afër… more ►

Takim me pjesëtarët e Njësisë Çeke në KFOR

thumb

Më 10 maj 2023, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, u takua me ushtarët çekë që shërbejnë në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë (KFOR). more ►

Video konferencë e nënkryetarëve të komunave të Pragës dhe Prishtinës

thumb

Më 3 maj, Jana Komrsková, nënkryetare e komunës së Pragës për planin mjedisor dhe klimatik, dhe Alban Zogaj, nënkryetar i komunës së Prishtinës, folën përmes video-konferencës. more ►

Kurs tradicional veror intensiv i gjuhës çeke - Shkolla verore e sllavishtes (Çekisht) Studime në edicionin e 56-të.

thumb

22 korrik - 19 gusht 2023 Fakulteti i Arteve, Universiteti Masaryk në Brno. more ►

Studio Gjeopolitikën në Pragë.

Republika e Çekisë renditet ndër 10 vendet më të sigurta në botë (Global Peace Index). more ►

Vizita e Ambasadorëve dhe udhëheqësve të zyreve të shteteve anëtare të BE-së në Podujevë

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, më 14 mars së bashku me ambasadorët dhe udhëheqësit e misioneve të BE-së ka vizituar qytetin e Podujevës. more ►

Presidenti i ri i Çekisë – Petr Pavel

thumb

Një ish-gjeneral i ushtrisë me përvojë të gjerë në marrëdhëniet ushtarake dhe ndërkombëtare. Ceremonia e inaugurimit të Presidentit Pavel u zhvillua më 9 mars 2023, duke shënuar fillimin e presidencës së tij. more ►

Ndihma humanitare nga Ministria e Punëve të Jashtme ndihmoi refugjatët ukrainas me strehim dhe kujdes mjekësor

thumb

Republika Çeke, në mënyrë aktive, ka ofruar ndihmë për Ukrainën që nga dita e parë e agresionit rus. Përveç furnizimit me armë, pajisje ushtarake dhe pranimit të qindra mijëra refugjatëve ose ndihmave të grumbulluara vullnetarisht nga qytetarët… more ►

Çekia, në Ukrainë, dërgon qindra sisteme të rënda ushtarake me vlerë dhjetëra miliardë, gjatë vitit të parë të pushtimit rus

thumb

Në vitin e parë të pushtimit rus të Ukrainës, Çekia i ka dorëzuar Ukrainës dhjetëra tanke, automjete luftarake dhe të blinduara dhe sisteme të tjera të rënda ushtarake. Përafërsisht një e treta e materialeve ishte nga ushtria çeke, pjesa tjetër… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke takoi komandantët e njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të pjesëtarëve të njësisë çeke në operacionin shumëkombësh paqeruajtës të NATO-s në Kosovë (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, më 30 janar u takua me komandantin në largim, nënkolonelin… more ►

Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Ambasadën e Republikës Çeke në Prishtinë

thumb

Më 27 e 28 janar 2023, në Ambasadën e Republikës Çeke në Prishtinë u mbajt raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Ambasadori i BE-së në Kosovë, z. Tomáš Szunyog, votoi në ditën e parë të zgjedhjeve. more ►

Takimi i Vitit të Ri me ushtarët çek në KFOR

thumb

Më 11 janar 2023, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, së bashku me zëvendësin e tij, Juraj Melioris, u takuan në bazën ushtarake “Film City” me ushtarët çek që shërbenin në misionin paqeruajtës të KFOR-it. more ►

Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Bashkimin Evropian

thumb

Më 15 dhjetor 2022, Kosova aplikoi për anëtarësim në Bashkimin Evropian. more ►

Kosova në rrugën e liberalizimit të vizave

thumb

Më 14 dhjetor, Këshilli i BE-së dhe Parlamenti Evropian arritën një marrëveshje politike për liberalizimin e vizave për Kosovën. Presidenca çeke e BE-së udhëhoqi negociatat në emër të Këshillit të BE-së. more ►

Takim me anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane

thumb

Më 13 dhjetor, me ftesë të kryetares së Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit të Kosovës, Rrezarta Krasniqi, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, ka takuar anëtarët e këtij komisioni. more ►

Mëngjesi me OJQ-të e Kosovës në përvjetorin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut

thumb

Më 9 dhjetor 2022, udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, ftoi për mëngjes përfaqësues të OJQ-ve të respektuara kosovare për të drejtat e njeriut, me të cilat Republika Çeke ka një bashkëpunim afatgjatë: Forumi Kosovar i Aftësisë… more ►

Diplomat e nxënësve të Kosovës, nga Konkursi Ndërkombëtar i Artit për Fëmijë “Lidice”

thumb

Më 30 nëntor, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës Çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, ua dorëzoi Çmimin – diplomë nderi të Memorialit “Lidice”, nxënësve nga Kosova të shkollave fillore të Malishevës dhe të Vushtrrisë, për punën e… more ►

Bota ngjyrë portokalli: Ndalo dhunën ndaj grave - tash!

thumb

Misioni i kryetarëve të komunave të Kosovës në Republikën Çeke

thumb

Në kuadër të manifestimeve të mbajtura gjatë Presidencës Çeke të Këshillit të BE-së, një delegacion i kryetarëve të komunave të qyteteve të Kosovës qëndroi në Republikën Çeke prej 15-19 nëntor 2022. more ►

Takim me përfaqësuesin e ri rajonal të People in Need për Ballkanin Perëndimor

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Kosovë, Pavel Bílek, ka takuar përfaqësuesin e ri rajonal të organizatës People in Need për Ballkanin Perëndimor, Timothy Jenkins, dhe udhëheqësin e përfaqësisë së kësaj organizate në Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut… more ►

Ballkani - Slavia Pragë 0:1

thumb

Slavia Praha mundi skuadrën e Ballkanit me rezultat 1:0. more ►

Pritje për Ditën Kombëtare të Çekisë

thumb

Më 27 tetor, Ambasada e Republikës Çeke organizoi një pritje me rastin e Ditës së themelimit të shtetit të pavarur Çekosllovak. more ►

Nis projekti në mbështetje të Radio Alba-s

thumb

Ky projekt është pjesë e programit për mbështetjen e mediave të pavarura në Ballkanin Perëndimor, i cili financohet nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës Çeke, në kuadër të politikës së saj transformuese. Për Radio Alba-n kontratën e… more ►

Hapja e Festivalit të Filmit DOKUFEST në Prizren

thumb

Festivali Ndërkombëtar i Filmit DOKUFEST mbahet në Prizren nga data 5-13 gusht 2022 more ►

Deklaratë e BE-së për Manastirin e Deçanit

BE-ja fton institucionet e Kosovës që shpejt dhe në tërësi të zbatojnë aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese dhe të regjistrojnë ligjërisht tokën që i përket Manastirit të Deçanit. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë vëzhgoi zgjedhjet komunale

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, Pavel Bílek, më 14 Nëntor ka marr pjesë, si anëtar i Misionit Vëzhgues Zgjedhor të Bashkimit Evropian, në zgjedhjet komunale 2021 në Kosovë. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Kryetari i ri i Parlamentit

thumb

Më 1 prill 2021, Kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Ministrja e re e Punëve të Jashtme të Kosovës

thumb

Më 1 prill 2021 zëvendësja e re e Kryeministrit dhe ministre e re e punëve të jashtme dhe të diasporës së Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës Çeke në Prishtinë dhe ushtarët e KFOR-it me nderime përkujtuan ushtarët e rënë çek

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës çeke në Prishtinë, Pavel Bílek, dhe komandanti i njësisë çeke në KFOR, majori Pavel Netolický, së bashku me ushtarët e kontingjentit çek, nderuan dy ushtarët çek të KFOR – it të vdekur tragjikisht, duke vendosur… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë takoi Ministrin e Integrimeve Evropiane

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, u takua me ministrin e integrimeve evropiane, Blerim Reka. more ►

Kryetarja e re e Kuvendit të Kosovës priti Udhëheqësin e Misionit çek në Kosovë

thumb

Më 10 shkurt 2020, kryetarja e sapo zgjedhur e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek. more ►

Kryeministri z. Kurti priti Udhëheqësin e Ambasadës së Çekisë z. Bílek

thumb

Më 7 shkurt 2020, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, u prit nga kryeministri i sapo zgjedhur i Kosovës, Albin Kurti. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u prit nga Ministri i Jashtëm i Kosovës

thumb

Më 7 shkurt 2020, ministri i punëve të jashtme të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca priti udhëheqësin e Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek. more ►

Përkrahja çeke e përfshirjes së romëve, ashkalive dhe egjiptasve në Fushë Kosovë

thumb

Më 27 nëntor 2019, në Prishtinë, u mbajt një konferencë si pjesë e programit mbështetës të përfshirjes shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve në Fushë Kosovë. more ►

Ambasada e Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Sllovakisë përkujtuan 30 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë

thumb

Më 20 nëntor 2019, Ambasada e Republikës së Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Republikës së Sllovakisë, në Prishtinë, përkujtuan 30 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë në hapësirat përfaqësuese të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “ Pjetër… more ►

Një letër të përbashkët kryetarit të Komisionit Evropian

Ministrat e 6 vendeve anëtare të BE-së (Republika e Çekisë, Italisë, Polonisë, Republikës Sllovake dhe Sllovenisë) i dërguan një letër të përbashkët kryetarit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Junckler, duke theksuar përkrahjen e tyre për… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, u takua me zëvendësministrin e punëve të jashtme të Kosovës, Anton Berisha

thumb

Më 18 nëntor 2019, u mbajt takimi në mes të udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, dhe zëvendësministrit të punëve të jashtme të Kosovës, z. Anton Berisha. more ►

Këshillim i zëvendësministrit të jashtëm Aleš Chmelař në Pragë me partneren nga Kosova

thumb

Më 15 nëntor 2019, në Pragë u mbajt një këshillim në mes të zëvendësministrit të punëve të jashtme z. Aleš Chmelař, dhe zëvendësministrit të punëve të jashtme të Kosovës, znj. Rejhan Vuniqi. more ►

Republika e Çekisë, pas fitores ndaj Kosovës, u kualifikua për EURO 2020

thumb

Më 14 nëntor 2019, Republika e Çekisë fitoi në meçin vendimtar futbollistik kundër Republikës së Kosovës 2:1, të luajtur në Plzen. more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë – anëtarë i Misionit Vëzhgues Zgjedhor

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek, së bashku me zëvendësin e tij, Dusan Kralik, merr pjesë si anëtarë i Misionit Vëzhgues Zgjedhor të BE-së, në Kosovë. more ►

Dorëzimi i diplomës për ekspozitën ndërkombëtare të fëmijëve në arte të bukura “Lidice 2019”

thumb

Më 26 shtator 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bilek, i dorëzoi Diplomë Nderi e Memorialit Lidice, nxënëses Elejsa Jashari nga shkolla fillore “Eqrem Qabej”, e Mitrovicës. more ►

Ministri Petříček u takua me ministrin në detyrë Pacolli në periferi të Kuvendit të Përgjithshëm, të sesionit të 74-të në New York

thumb

Më 24 shtator 2019, në periferi të Kuvendit të Përgjithshëm, të sesionit të 74-të në New York, ministri i punëve të jashtme të Republikës së Çekisë, Tomáš Petříček, u takua me zëvendës kryeministrin dhe ministrin e punëve të jashtme në detyrë të… more ►

Pacolli: Çekia ka konfirmuar mbështetjen e fuqishme për Kosovën

thumb

Info Globi on Pacolli-Petricek meeting at the UN GA https://infoglobi.com/pacolli-cekia-ka-konfirmuar-mbeshtetjen-e-fuqishme-per-kosoven/ more ►

Deklaratë e kryesuesve të Misionit të BE-së në Kosovë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit 2019

Pas ftesës së Presidentit Hashim Thaçi, një Mision i BE-së për Vëzhgimin e Zgjedhjeve (EOM) erdhi për t’i vëzhguar zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit 2019. Zgjedhjet janë një prej komponentëve themelorë të demokracisë. Ato… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Prishtinë nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Më 13 shtator 2019, në afërsi të ish-bazës ushtarake çeke në Shajkofc Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, Pavel Bílek, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek pranë memorialit të tyre. Ceremonia e… more ►

Deklarata e Ministrisë se Punëve të Jashtme për njohjen e Kosovës

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme thekson, se qeveria e Republikës së Çekisë e ka njohur Republikën e Kosovës me rezolutën nr. 635 me datën 21. Maj 2008, ku edhe ka vendos për marrëdhënie diplomatike. Ishte njohje de iure, që do të thotë njohje e… more ►

Deklarata e përbashkët e Kryeministrave të Grupit V4 për Ballkanin Perëndimor

thumb

Kryeministrat e vendeve të Grupit të Vishegradit u takuan me partnerët e Ballkanit Perëndimor në Pragë më 12 shtator 2019. Republika e Kosovës mori pjesë në takimin e Kryeministrave në nivelin e CDA (të Ngarkuarit me Punë). Në këtë kontekst,… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me studentët e Kosovës – fituesit e bursës qeveritare çeke

thumb

Më 4 shtator 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë, në Prishtinë, z. Pavel Bilek, u takua me shtatë studentët e Kosovës të cilët fituan bursën e qeverisë së Çekisë. Ata do të fillojnë studimet e tyre në ditët e ardhshme. more ►

Profesorët çek në Akademinë Verore Evropiane të Muzikës në Kosovë

thumb

Nga 24 deri më 30 gusht 2019, në kuadër të Akademisë Verore Evropiane të Muzikës - ESMA2019, marrin pjesë edhe dy profesor të mirënjohur të muzikës klasike nga Republika e Çekisë. Profesorët nga Republika e Çekisë: Petr Nouzovský, profesor i… more ►

Takimi futbollistik Republika e Çekisë – Kosova për kualifikimet Euro2020

thumb

Më 7 shator 2019, në orën 3.00 pas dite, përfaqësueset shtetërore të Republikës së Çekisë dhe të Republikës së Kosovës do të luajnë takimin futbollistik në stadiumin “Fadil Vokrri”, në Prishtinë. Ky është takimi i parë i këtyre dy… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë u takua me kryetarin e Vetëvendosje-s

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, të mërkurën më 14 gusht 2019, u takua me kryetarin e partisë së përfaqësuar në Parlament Vetëvendosje, Albin Kurtin. more ►

AcroYoga çeke në Prizren

thumb

Ligjëruesja e certifikuar në Acro Yoga International dhe Acro Yoga Montreal niveli I., dhe II., znj. Daniela Dušková, po e udhëheq punëtorinë në Acro Yoga të programit për fëmijë, që i përket programit shoqërues “DokuKids”, pjesë e… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës me kryetarin e Partisë Social Demokrate dhe kryetar i Prishtinës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bilek, në harmoni me marrëveshjen e mëhershme, të enjten më 1 gusht, u takua me kryetarin e Partisë Social Demokrate të Kosovës dhe kryetar i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Diskutimi u përqendrua… more ►

DokuFest-i

thumb

Nga 2 deri më 10 gusht 2019, në Prizren të Kosovës, do të mbahet edicioni i 18-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe Festivalit të Filmit të Shkurtër. more ►

“Trilemma”, film çek, i regjisorit nga Kosova u shfaq në Festivalin Pri Fest në Prishtinë

thumb

Më 17 korrik 2019, filmi i shkurtër “Trilemma”, i regjisorit nga Kosova një student në Republikën e Çekisë , Dritëro Mehmetaj, e prodhim i FAMU International të Pragës, u shfaq në kinemanë “Armata”, në Prishtinë. more ►

ESMA - Akademia Verore Evropiane e Muzikës

thumb

Viti i tetë i festivalit ndërkombëtar të muzikës Akademia Verore Evropiane e Muzikës (ESMA), do të mbahet nga 14 deri më 31 gusht 2019, në Prishtinë, Pejë, Gjakovë dhe Mitrovicë. Festivali është një projekt i sukseshëm i krijuar nga Ambasada e… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës në Prishtinë me komandantët e Njësisë Çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të zakonshëm të ushatërëve çek që veprojnë në operacionet shumë kombëshe të NATO-s në ruajtjen e paqës (KFOR), udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek, më 26 korrik 2019, u takua me komandantin në largim,… more ►

Bartja e autoritetit në Këshillim të NATO-s dhe në Ekpin Ndërlidhës në Kosovë

thumb

Më 28 qershor 2019, në Prishtinë u mbajt ceremonia gjatë së cilës gjenerali Uwe Becker e dorëzoi e komandën e këshilltarit të NATO-s dhe Ekipit Ndërlidhës (NALT) tek pasuesi i tij gjenerali Michael Oberneyer. Misioni i NALT-it është mbështetja… more ►

Vizitë në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, Pavel Bílek, dhe gruaja e tij, më 20 qershor 2019 vizituan Klinikën e Radiologjisë dhe ate të Emergjencës të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar, në Prishtinë. Hapësirat e punës… more ►

Kontingjenti çek i KFOR-it krenar për ofrimin e sigurisë 20 vjeçare në Kosovë

thumb

Më 11 qershor 2019, komandanti, gjeneral majori Lorenzo D’Addario në ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë tha se KFOR-i ka ofruar sigurinë dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë,… more ►

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë vizitoi Prizrenin

thumb

Më 7 qershor 2019 z. Pavel Bílek, udhëheqës i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë vizitoi Prizrenin, qytetin e dytë më të madh në Kosovë. Ai u takua me nënkryetarin e komunës së Prizrenit Eshref Memaj, me kryesuesin e Kuvendit Komunal… more ►

Deklaratë për pakon e zgjerimit të Komisionit Evropian.

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë ka lëshuar një deklaratë për pakon e zgjerimit të Komisionit Evropian. more ►

Takimi i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit dhe të Ballkanit Perëndimor

Takimi vjetor i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit (V$) dhe atyre të vendeve të Ballkanit Perëndimor, u mbajt më 28 maj 2109 në Bratislavë, nën kryesimin sllovak të V4-shit. more ►

Punëtoria për përfshirjen shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve

thumb

Punëtoria për përfshirjen shoqërore të romëve, ashkalive dhe egjiptasve, në Fushë Kosovë, u organizua nga 22 deri më 23 maj 2019, në Prishtinë dhe në Fushë Kosovë. more ►

Zgjedhjet e parakohshme komunale në komunat e Kosovës me shumicë serbe

thumb

Më 19 maj 2019, Ambasada e Çekisë në Prishtinë dërgoi ekipin e vet “Vëzhguesi Diplomatik”, për të përcjell zgjedhjet e parakohshme komunale në katër komunat me shumicë serbe, në veri të Kosovës. more ►

Dita e Evropës – video me UeMD të BE-së

thumb

Vegza për “Dita e Evropës” – video me UeMD të BE-së. more ►

Poeti e romansieri çek Marek Šindelka në Polip Festivalin Ndërkombëtar të letërsisë në Prishtinë

thumb

Nga 10 deri më 12 maj 2019, në Prishtinë do të organizohet Polip Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë. Në këtë ngjarje do të marrë pjesë, si panelist, edhe poeti e romansieri çek Marek Šindelka. Marek Šindelka është autor i Strychnin… more ►

Aplikime për edicionin e 17-të për Shkollën Evropiane Verore në Pragë

EUROPEUM, Instituti për Politika Evropiane, sivjet, organizon edicionin e 17 –të të Shkollës Evropiane Verore në Pragë. EUROPEUM është think tank, nga Praga, me përqendrim në çështjet e integrimit evropian. Sivjet Shkolla Evropiane Verore… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë me përfaqësuesit e Transparency International – Republika e Çekisë

thumb

Më 26 prill 2019, u mbajt një takim i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, me përfaqësuesit e Transparency International – Republika e Çekisë (TI ČR), ku të dy palët mundën të këshillohen për veprimtarinë e TI… more ►

Republika e Çekisë ndihmon partitë politike që financimi i tyre të jet më transparent

thumb

Më 25 prill 2019, përfaqësuesit e Transparency International - Republika e Çekisë (TI ČR) vizituan metropolin e Kosovës, Prishtinën, me qëllim të zbatimit të projektit “Të bërit më transparent financimin e partive politike, të Republikës… more ►

E Deleguara e Veçantë Çeke për Ballkanin Perëndimor vizitoi Kosovën

thumb

Nga 1 deri më 3 prill 2019, znj. Janina Hřebíčková, e deleguara e veçantë për Ballkanin Perëndimor, vizitoi Republikën e Kosovës për të dërguar një shenjë të qartë se rajoni i Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën, është çështje parësore për… more ►

Ambasadorët e V4 u takuan me kryeministrin Ramush Haradinaj

thumb

Më 29 mars 2019, ambasadorët e V4 u takuan me kryeministrin Ramush Haradinaj. Në veçanti, diskutimet shumë të frytshme ishin në shërbim të ofrimit të vendeve të V4 me Kosovën. Gjatë takimit, po ashtu, u bë shkëmbimi i pikëpamjeve për gjendjen e… more ►

Filmi çek “Palaçot” në Frankofoni

thumb

Më 25 mars 2019, Ambasada e Çekisë në Prishtinë mori pjesë në ngjarjet e Frankofonisë me prezantimin e filmit çek “Palaçot”, të regjisorit Viktor Tauš. I ngarkuari me punë në Mision, Dušan Králík, prezantoi paraqitjen e filmit në… more ►

Hapja e ekspozitës “Njëzet vjet të Republikës së Çekisë në NATO” ku morën pjesë mysafirë të lartë

thumb

Më 14 mars 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Republikës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, bëri hapjen e ekspozitës të titulluar “Njëzet vjet të Republikës së Çekisë në NATO”, që u mbajt në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë në Prishtinë me komandantët e njësisë çeke në KFOR

thumb

Me rastin e ndërrimit të rregullt të ushtarëve çek, që operojnë një përbërje të operacionit shumë kombesh të NATO-s në territorin e Kosovës (KFOR) , udhëheqësi i ambasadës së Çekisë z. Mr. Pavel Bílek, më 18 shkurt 2019 takoi komandantin në… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Kryeministrin e Republikës së Kosovës

thumb

Më 5 shkurt 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë, z. Pavel Bílek, u prit nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Ramush Haradinaj. Kryeministri, marrëdhëniet në mes të Republikës së Çekisë dhe Kosovës i përshkroi si të shkëlqyeshme dhe… more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë dhe Kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës

thumb

Më 5 shkurt 2019, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë z. Pavel Bílek, u prit nga kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, z. Kadri Veseli. Kryetari i Kuvendit marrëdhëniet diplomatike dhe politike në mes të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës… more ►

Koncert i muzicientëve çek në Prishtinë

thumb

Më 6 shkurt 2019 në Prishtinë, u mbajt koncerti i muzicientëve tanë shumë të njohur: pianisti Ivo Kahánek dhe flautisti Mario Mesany. Koncerti u mbajt në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Tingujt e Flautës”. Ambasada e Republikës së… more ►

Takimi i ministrave të punëve të jashtme të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës në Bukuresht

thumb

Më 1 shkurt 2019, në Bukuresht – kryeqytetin rumun, në prag të takimit jo formal dy ditor të ministrave të punëve të jashtme të BE-së, u takuan ministrat e punëve të jashtme të Republikës së Çekisë dhe të Kosovës. more ►

Takimi i Udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Zëvendëskryeministrin e parë dhe Ministër i Punëve të Jashtme

thumb

Më 20 dhjetor 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me zëvendëskryeministrin e parë dhe ministër i punëve të jashtme, Behgjet Pacolli. Ministri Pacolli i shpjegoi marrëdhëniet në mes të Republikës së Çekisë… more ►

Takimi i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me ministren e integrimit evropian

thumb

Më 11 dhjetor 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me ministren e integrimit evropian, znj. Dhurata Hoxha. Ministrja Dhurata Hoxha, e cila së voni ka vizituar Republikën e Çekisë dhe qe takuar me ministrin… more ►

Takimi i udhëheqësit të Ambasadës së Çekisë me Komandantin e KFOR-it

thumb

Më 11 dhjetor 2018 udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Pavel Bílek, u takua me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Lorenzo D'Addario. Republika e Çekisë është, dhe do të ngelet, aleat i përgjegjshëm në NATO dhe do të vazhdojë të… more ►

Shtetet e V4-shit mbështesin veprimtarit e Fondit të Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 7 dhjetor 2018, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë organizoi takimin e udhëheqësve të ambasadave të vendeve të Vishegradit (Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë e Polonisë-e përfaqësuar nga Hungaria) me drejtorin e Departamentit të… more ►

Ndërrimi i komandës së KFOR-it

thumb

Më 28 nëntor 2018, në Kosova Film, u bë ceremonia e ndërrimit të komandës së KFOR-it, ku gjeneral-majori Salvatore Cuoci i dorëzoi detyrën e komandantit të trupave të KFOR-it gjeneral-majorit Lorenzo D’Addario. Ceremonia u përcoll nga… more ►

Shekulli i përbashkët – Ekspozitë në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë

thumb

Më 24 tetor 2018, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u hap ekspozita fotografike “1968-ta dhe personalitetet e saj”. Ekspozita u organizua nga Ambasada e Republikës së Çekisë dhe Zyra Ndërlidhëse e Republikës së Sllovakisë, me… more ►

Në Gjakovë dhe në Mitrovicë filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës 2018

thumb

Më 22 gusht 2018, në Gjakovë dhe në Mitrovicë, filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës e cila do të përfundojë me koncertin përfundimtar të studentëve, më 30 gusht 2018. Studentët nga 17 deri më 27 vjeç gjatë Akademisë do të kenë mundësi të… more ►

Zëvendësministri i ri Košatka vizitoi Kosovën për këshillime dy palëshe

thumb

Prej 21 deri më 24 maj 2018, zëvendësministri i ri, Košatka, vizitoi Kosovën për këshillime dy paleshe. more ►

“Prague 68“ – “Aktorja Arta Dobroshi duke kërcyer me hare për paqen botërore “

thumb

Më 23 maj 2018, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë , u bë hapja ceremoniale e foto-ekspozitës “Prague 68“ – “Aktorja Arta Dobroshi duke kërcyer me hare për paqen botërore “, që synon shënimin e 50 vjetorit të… more ►

Ligjëratë e professor Frédéric Charillon në Fakultetin e Shkencave Politike në Prishtinë

thumb

Të martën, më 17 prill 2018, profesor Frédéric Charillon foli në Fakultetin e Shkencave Politike të Kosovës në temën “Europa ne Botë: politika e jashtme e përbashkët e Bashkimit Europian (BE)”. more ►

Dorëzimi i diplomës për Ekspozitën e Arteve të Bukura për Fëmijëve “Lidice 2017”

thumb

Më 16 prill 2018, udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë, z. Ivo Šilhavý, i dorëzoi Diplomë Nderi e Memorialit Lidice nxënëses Dituri Kodra të shkollës “Emin Duraku” të Kaçanikut. Puna artistike e Dituri Kodras u vlerësua… more ►

Përtej Detyrës - Diplomatë "Të drejtët midis kombeve”

thumb

Më 13 prill 2018, në Prishtinë u mbajt një ngjarje përkujtimore e titulluar “Përtej detyrës” kushtuar diplomatëve të shpërblyer “Të drejtët midis kombeve” nga “Yad Vashem Memorial”. Pjesa kryesore e ngjarjes e… more ►

Transparency International nga Republika e Çekisë punon në transparencën e fondeve të skenës politike në Kosovë

thumb

Hapi i ardhshëm në bashkëpunimin afat gjatë në mes të Transparency International Republika e Çekisë dhe KDI/TI Kosova do të jetë zgjidhja e suksesshme e projektit të përbashkët të mbështetur nga Programi Promovimi i Tranzicionit të Ministrisë së… more ►

Në Fankofoni edhe filmi çek “Ujku nga Rruga Vreshta Mbretërore”

thumb

Frankofonia në Kosovë, zyrtarisht, u nis më 7 mars 2018 me një konference për medie dhe një koncert të Charles Baptiste. Ambasada e Francës bashkë me ambasadat tjera dhe institucionet e Kosovës përgatiten një program të gjerë me ekspozita,… more ►

Kremtimi i pesë vjetorit të Akademisë Diplomatike të Kosovës

thumb

Më 8 mars 2018, drejtoresha e Akademisë Diplomatike në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, ambasadorja Věra Jeřábková, mori pjesë në konferencën ndërkombëtare “Kremtimi i pesë vjetorit të Akademisë Diplomatike të… more ►

Kremtimi i Purim-it në Kosovë

thumb

Më 1 mars 2018, bashkësia hebraike në Kosovës “Bet Israel” kremtoi festën Purim me një gosti në hotelin “Sirius”, në Prishtinë. Kryetari i “Bet Israel”, Ruzhdi Shkodra mirëpriti të gjithë mysafirët ku kishte… more ►

Vizita e parë, në Kosovë, e Kryetarit të Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker

thumb

Më 28 shkurt 2018, Kryetari i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, në kuadër të vizitës së tij në Ballkanin Perëndimor ishte edhe në Prishtinë, i shoqëruar nga Përfaqësuesja e Lartë/Nënkryetarja, Federica Mogherini dhe Komisionari për… more ►

Vizitë Ditës së Pavarësisë së Kosovës

thumb

Më 23 shkurt 2018, në oborrin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, me një ceremoni u hap ekspozita “17 shkurti 2008 – Vizitë Ditës së Pavarësisë së Kosovës”. more ►

Dita Përkujtimore e Holokaustit në Kosovës

thumb

Më 25 janar 2018, në Kinemanë “ABC”, komuniteti hebraik organizoi ceremoninë përkujtimore të Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit në Kosovë. more ►

Pritje për Vitin e Ri e Kishës Ortodokse Serbe në Prizren

thumb

Më 15 janar 2018, me rastin e Vitit të Ri Ortodoks peshkopi Teodosije, në rezidencën e tij organizoi pritje për përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës, përfaqësuesit e bashkësive fetare, korin diplomatik dhe misionet ndërkombëtare në Kosovë.… more ►

Urime Viti i Ri!

thumb

Ambasada e Çekisë, në Prishtinë, falënderon partnerët dhe mbështetësit e saj dhe ju uron gjithë të mirat më 2018! more ►

“Festivali i Tunxhit Kosova 2017”

thumb

Me koncertin e trombonistit çek Lukáš Moťka, më 30 nëntor 2017, u hap për herë të dytë, “Festivali i Tunxhit Kosova 2017”. Koncerti u mbajt në Instituti i Historisë në Prishtinë, në praninë e ambasadorit të Republikës së Çekisë, Ivo… more ►

Ftesa e parë për propozim-projektet regjionale (WBF)

Fondi i Ballkanit Perëndimor (WBF) ka kënaqësinë të shpallë ftesën e parë për propozimet e projekteve regjionale. Duke përcjellë objektivat e WBF, dhe detyrat e punës, ftesa ka për synim të prezantojë bashkëpunimin dhe përforcimin e… more ►

Vizita e nxënësve të shkollës fillore “Chvaleticka” të Pragës, nga Republika e Çekisë, në shkollën mike “Liria” të Pogragjës së Gjilanit

thumb

Më 21 nëntor 2017, nxënësit Karolína Nejedlá, Bára Chloupková e Jakub Drápalík me mbikëqyrje të drejtorit të shkollës fillore “Chvaleticka”, z. Josef Knepr, vizituan shkollën fillore “Liria” në Pogragjë, në kontekst të… more ►

Në Tiranë - u mbajt Konferenca Regjionale e Ambasadorëve të Republikës së Çekisë

thumb

Ambasadorët e Republikës së Çekisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, si dhe ambasadorët në Slloveni dhe Kroaci, mbajtën Konferencën e parë regjionale, nga 22 deri më 24 nëntor 2017 në Tiranë. more ►

Projekti zhvillimor çek për të rinjtë me sindromin daun

thumb

Më 30 tetor 2017, projekti zhvillimor çek në përkrahje të përfshirjes shoqërore të të rinjve me sindromin daun, u rrumbullakua solemnisht me foto-ekspozitën, në Muzeun Kombëtar të Kosovës, e titulluar “Bukuritë përmes fotografisë”.… more ►

"Imagjino ..." – Kremtimi i Ditës Kombëtare të Çekisë

thumb

Më 17 tetor 2017, pritja për Ditën Kombëtare të Çekisë dhe ekspozita e fotografive të z. Ivo Šilhavý , në teknikën bardhë e zi, të titulluar “Imagjino...”, u mbajt në “Sheshi 21” në Prishtinë. Në mesin e mysafirëve më të… more ►

Grupi i Vishegradit për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor

thumb

Më 11 tetor 2017, nën kryesimin e Hungarisë, u mbajt takimi vjetor i ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit (V4) dhe i atyre të Ballkanit Perëndimor (Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia dhe Serbia),… more ►

Raporti i Transparency International Republika e Çekisë dhe KDI/TI Kosova për financimin e fushatës parazgjedhore për zgjedhjet komunale në Kosovë

thumb

Më 10 tetor 2017, një grup i ekspertëve i përberë nga përfaqësuesit e të dy organizatave vlerësuan rundin e dytë të procedurave të monitorimit me qëllim të të bërit më transparent të fushatave politike në Kosovë. Falë këtij bashkëpunimi,… more ►

Ambasadori i Çekisë nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Më 14 shtator 2017, në afërsi të ish-bazës ushtarake çeke në Shajkofc ambasadori i Çekisë, Ivo Šilhavý, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek pranë memorialit të tyre. Ceremonia e nderimit përkujtues u bë me… more ►

Koncertet përfundimtare të Akademisë Evropiane Verore të Muzikës 2017

thumb

Akademia (e gjashtë) Evropiane Verore e Muzikës përfundoi me tri koncerte përfundimtare në Gjakovë, Prishtinë e Tetovë. Akademia u bë ngjarja kryesore kulturore në rajonin e Gjakovës gjatë dy javëve të korrikut. Sivjet, Republika e Çekisë sërish… more ►

Në Kosovë filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës 2017

thumb

Të hënën, më 10 korrik 2017, në shkollën e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, për të gjashtën herë radhazi, filloi Akademia Evropiane Verore e Muzikës. Studentët dhe mysafirët i mirëpriti drejtori artistik, z. Desar Sulejmani. Këtu… more ►

Visegrád Group – takimi për Fondin e Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 19 qershor 2017 përfaqësuesit e Visegrád Group – ambasadori hungarez, Lászlo Márkusz (që përfaqëson kryesimin polak të V4), ambasadori çek, Ivo Šilhavý, zëvendës udhëheqësi i misionit diplomatik hungarez, Béla Bozsik, dhe zëvendës… more ►

Mirëmbajtja e përbashkët e varrezave hebraike në Prishtinë

thumb

Më 13 qershor 2017 bashkësia hebraike “Bet Israel Kosova” në bashkëpunim me Forcën e Sigurisë së Kosovës pastruan varrezat hebraike në lagjet e Prishtinës: “Arbëria” dhe “Velania”. Bazuar në marrëveshjen e… more ►

Vizita e senatorëve çek në Kosovë

thumb

Më 5 qershor 2017, më pak se një javë para zgjedhjeve të parakohshme, në Kosovë ishin për një vizitë pune intensive Komiteti për Çështje të Evropës dhe Komiteti për Punë të Jashtme, Mbrojtje dhe Siguri e Senatit të Parlamentit të Republikës së… more ►

Transparency International e Republikës së Çekisë dhe KDI/TI Kosova po bashkëpunojnë në monitorimin zgjedhor në Kosovë

thumb

Në javën e fundit të majit 2017, një grup i ekspertëve nga të dy organizatat punonin në Prishtinë, me qëllim të vlerësimit të një testi të procedurave monitoruese, për t’i bërë fushatat politike në Kosovë më shumë transparente. Kjo po… more ►

BE-ja mbështet trashëgiminë kulturore në Kosovë

thumb

Më 23 maj 2017, udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të BE-së, në Kosovë, të shoqëruar nga përfaqësuesit e shoqërisë civile vizituan qendrën historike të Prizrenit. Qëllimi kryesor i kësaj ngjarje ishte që të ndërrohet ndikimi dhe… more ►

Tryezë e rrumbullakët për Procesin e Berlinit

thumb

Më 10 maj 21017 Oda Ekonomike e Kosovës mbajti një tryezë të rrumbullakët për Procesin e Berlinit. Synimi kryesor i bisedimeve ishte identifikimi i çështjeve më të rëndësishme para takimit të ardhshëm të përfaqësuesve të lartë të shteteve të… more ►

EU 60

thumb

Më 27 mars 2017, Zyra e BE-së në Prishtinë dhe Ambasada e Italisë në Prishtinë, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, organizuan një mbrëmje solemne për të shënuar 60 vjetorin e nënshkrimit të Traktatit të Romës. Fjalimet e udhëheqëses së Zyrës… more ►

Filmi çek “Roma FC” u prezantua në Frankofoni

thumb

Më 15 mars 2017, me koncertin “Electronic Pop Act”, zyrtarisht filluan ditët e Frankofonisë në Kosovë. Ambasada e Francës, bashkë me ambasadat tjera dhe institucionet kulturore të Kosovës, kanë përgatitur një program të gjerë me… more ►

Karel Schwarzenberg në konferencën parlamentare në Prishtinë

thumb

Më 20 dhe 21 shkurt 2017, në Prishtinë, Kuvendi i Kosovës organizoi konferencën ndërkombëtare “Samiti i komisioneve parlamentare për punë të jashtme”. Në mesin e pjesëmarrësve të Konferencës ishin parlamentarët nga Shqipëria,… more ►

Ceremonia me rastin e “Menaxhimit të Integruar të Kufirit” në Merdare

ceremony_on_the_accasion_of_integrated_9

Më 16 shkurt 2017, u mbajt ceremonia e fillimit të punimeve në “Menaxhimin e Integruar të Kufirit” në vendkalimin kufitar në mes të Kosovës dhe të Serbisë, në Merdar. Në këtë ceremoni morën pjesë përfaqësuesit e lartë të… more ►

Dita e përkujtimit të Holokaustit në Kosovë

holocaust_remembrance_pristina_2017_15

Më 26 janar 2017, me rastin e Ditës Përkujtimore Ndërkombëtare për Holokaustin, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, u mbajt një ceremoni përkujtimore e organizuar nga Komuniteti Hebraik Bet Israel. more ►

Këshillime dy-palësh të zëvendësministrave në Pragë

thumb

Më 23 janar 2017, zëvendësministri i MPJ të Kosovës Emanuel Demaj mori pjesë në këshillimin dy-palësh me ftesën e zëvendësministrit të Republikës së Çekisë Jakub Dürr. more ►

Urime Viti i Ri!

thumb

Ambasada e Çekisë, në Prishtinë, falënderon partnerët dhe mbështetësit e saj dhe ju uron gjithë të mirat më 2017! more ►

Admiralja Howard sërish në Kosovë

thumb

Më 13 dhjetor 2016, admiralja Michelle Howard, femra e parë admirale e SHBA-ve me katër yje, mori pjesë në pritjen e ambasadorit të SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, në rezidencën e tij, në Prishtinë. Admiralja Howard në fjalimin e sajë të… more ►

Çekia ndihmon fëmijët e Kosovës në regjionin e Gjilanit

thumb

Të hënën, më 21 nëntor 2016, ambasadori çek Ivo Šilhavý pranoi ftesën e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, për të diskutuar bashkëpunimin në lëmin e arsimit. Ambasadori çek theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të tashëm në hijen e bashkëpunimit… more ►

Bashkëpunimi në mes të shkollave të Çekisë dhe atyre të Kosovës

thumb

Të hënën, më 21 nëntor 2016, ambasadori i Çekisë Ivo Šilhavý vizitoi shkollën fillore “Liria”, në Pogragjë të Gjilanit, e cila bashkëpunon në një projekt afatgjatë me shkollën fillore partnere “Chvaleticka”, nga Praga.… more ►

„Dita Çeke“ në KFOR

kfor_czech_day_1

Më 12 nëntor 2016, në bazën ushtarake të KFOR-it në “Kosova Film”, u mbajt “Dita Çeke”, me rasin e përvjetorit të themelimit të Çekosllovakisë. Ambasadori Ivo Šilhavý dhe komandanti i kontingjentit çek, majori Kamil… more ►

Ceremonia e vënies së kurorave tek varrezat e ushatarëve të LPB

thumb

Me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të ambasadave të Hungarisë dhe të Austrisë, në Prishtinë, përfaqësuesve të qeverisë së Kosovës si dhe të trupave të Austrisë dhe të Hungarisë - pjesëtarë të KFOR-it, tek varrezat ushtarake në Pejë, u përkujtuan… more ►

“Në Kosovë me dashuri”

thumb

Më 27 tetor 2016, në Ditën Kombëtare të Çekisë, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u hap foto-ekspozita “Në Kosovë me dashuri”. Në këtë ngjarje morën pjesë ish-Presidentja Atifete Jahjaga, ish-Presidenti Fatmir Sejdiu, ministri i… more ►

Deputetët çek vizituan ushtarët çek në shtabin e KFOR-it

thumb

Më 21 tetor 2016, anëtarët e Dhomës së Deputetëve të Parlamentit të Republikës së Çekisë z. Adolf Beznoska, z. Milan Šarapatka dhe z. Václav Klučka të shoqëruar nga znj. Iva Masaříková, drejtoreshë në Departamentin e Marëdhënieve Ndërkombëtare u… more ►

Suksesi i artistes çeke në koncertin e Prishtinës

thumb

Më 29 shtator 2016, artistja e njohur çeke, oboistja Michaela Hrabánková, luajti në koncertin përkushtuar Shën Terezës, në kishën katolike “Shën Ndou" në Prishtinë. Koncerti ishte pika kulmore e edicionit të tetë të Festivalit Ndërkombëtar… more ►

Ambasadori çek nderoi ushtarët e rënë çek

thumb

Ambasadori çek, Ivo Šilhavý, dhe anëtarët e kontingjentit çek të KFOR-it nderuan ushtarët e rënë çek tek ish baza ushtarake e Çekisë në Shajkofc. more ►

17 vjetori i Policisë së Kosovës

kosovo_police_17th_anniversary_2

Më 6 shtator 2016 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë, në Prishtinë, Policia e Kosovës zyrtarisht shënoi 17 vjetorin e themelimit. Në cermoni morën pjesë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Skënder… more ►

Deklaratë e MPJ për statusin e Jerusalemit dhe të Tel Avivit

thumb

Duke iu referuar disa raporteve të medieve për statusin e Jerusalemit dhe Tel Avivit, Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, informon si në vijim: more ►

Përkujtimi për Nice

thumb

Më 18 korrik 2016, në hotelin “Swiss Diamond” në Prishtinë, u mbajtë një koncert përkujtimi për viktimat e sulmit terrorist të 14 korrikut, në Nice. Ngjarja përkujtimore u inicua nga ministri i punëve të jashtme, Enver Hoxhaj.… more ►

“Dhuro një buzëqeshje të fëmiut”

thumb

Kontingjenti çek i KFOR-it, nën komandën e nën-kolonelit Martin Andrle, organizoi një grumbullim humanitar të quajtur “Dhuro një buzëqeshje të fëmiut” synuar mbështetjen e jetimëve, fëmijtë e familjeve me gjendje të vështirë… more ►

Një minutë heshtje për ushtarët e rënë çek

thumb

Më 30 qershor 2016, afër fshatit Shajkofc, u mbajtë një ceremoni përkujtimore për të nderuar kapterrin Luděk Severa dhe flamurtarin Vlastislav Hendrich – dy ushtarë çek që humbën jetën, më 2002, në aksidentin tragjik gjatë përmbushjes së… more ►

Grupi i Vishegradit 4x4 – ecje viruale përmes “Prague Panoramic”

thumb

Më 9 qershor 2009, për të kompletuar kryesimin çek të Grupit të Vishegradit, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u mbajt një natë prezantuese e quajtur “Visegrad Group 4x4” me nëntitull “shijimi i katër shijeve”. more ►

EULEX – i për privatizimin me „Jurisprudence Digest“

thumb

Më 31 maj 2016, brenda kornizës së projektit të Misionit të EULEX-it anëtarët e panelit të apelit të Dhomës Speciale të Gjykatës Supreme për Agjencinë e Privatizimit, të udhëhequr nga gjyqtari çek Onrej Pridal, botoi publikimin… more ►

Memorandum Mirëkuptimi në mes të akademive diplomatike të Çekisë dhe të Kosovës

thumb

Më 30 maj 2016, u ratifikua Memoradumi i Mirëkuptimit në mes të Akademisë Diplomatike të Çekisë dhe të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës. Në emër të Akademisë Diplomatike të Çekisë Memorandumin e nënshkroi ambasadori Ivo Šilhavy, ndërsa… more ►

Instituti i Filmit- Akademia e Filmit Ohër/ Ftesë për konkurim për bursë

Shkup, Maqedoni – Instituti i Filmit – Akademia e Filmit në Ohër është e lumtur të deklarojë se jep 30 bursa për programet master për departamentet: skenar, prodhim kreativ, regji, kinematografi dhe post production: fotografi dhe zë.… more ►

Marrëveshja me BE-në përmirëson mjedisin e biznesit

thumb

Konferenca e quajtur “Konferenca e Nivelit të Lart për Marrëveshjen BE-Kosova për Stabilizim dhe Associon”, u mbajt më 17 maj 2016, në Prishtinë. Seminari, kryesisht u përqëndrua në përfitimet dhe mundësitë e Marrëveshjes për… more ►

I bashkon Agjenda e BE-së

thumb

Më 16 maj 2016, në Prishtinë u mbajt një mëngjes pune i anëtarëve të Parlamentit Europian, përkatësisht “anëtarëve të Komitetit Parlamentar për Asocim dhe Stabilizim BE - Kosovë”, me udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të… more ►

Dita e Europës- “Kohërat po ndryshojnë”

thumb

Foto-ekspozita e Oldřich Škácha, e titulluar “Kohërat po ndryshojnë”, më 9 maj 2016 , u hap në mënyrë ceremoniale në Qendrën Informative dhe Kulturore të BE-së në Prishtinë, si pjesë e kremtimit të Ditës së Europës. Ekspozita u… more ►

Federica Mogherini festoi me kosovarët

thumb

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini vizitoi Kosovën, më 5 maj 2016, me qëllim të festimit të përbashkët me qytetarët e Kosovës publikimin e propozimit të Komisionit Europian për… more ►

Presidenti Thaçi prezantoi përparësitë e tij para udhëheqësve të misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Më 4 maj 2016, Presidenti Hashim Thaçi ftoi, në zyrën e tij, udhëheqësit e misioneve diplomatike të vendeve të BE-së në Prishtinë, për t’i informuar ata për përparësitë e tij politike. Presidenti Thaçi prezantoi pesë fusha, në të cilat ai… more ►

Admirali Ferguson III vërteton bashkëpunimin

thumb

Më 27 prill 2016, admirali Mark E. Ferguson III, komandant i Komandës së Forcës së Përbashkët në Napoli, në kampin e KFOR-it “Kosova Film” në Prishtinë, u takua me udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribut-dhënëse me trupa. more ►

Pashkët e hebrenjëve në Kosovë 2016

thumb

Më 22 prill 2016, Shoqata Bet Israel Kosova organizoi një darkë festive për natën e parë të Pashkëve, të quajtur “Seder”. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebraike në Kosovë, miqtë e Shoqatës Bet Israel, përfaqësuesit e korit… more ►

Shkolla Fillore “Chvaletická” nënshkroi Memorandum Bashkëpunimi në Kosovë

thumb

Më 18 prill 2016, drejtori i Shkollës Fillore “Chvaletická” nga Praga 9, Josef Knepr, në Pogragjë nënshkroi një Memorandum të Ndërsjellë Bashkëpunimi me drejtorin e Shkollës Fillore “Liria” (Pogragjë, Gjilan), Hajrush… more ►

Hashim Thaçi – Presidenti i ri i Kosovës

thumb

Më 7 prill 2016, në Kuvendin e Kosovës Hashim Thaçi bëri betimin për President, derisa të nesërmen nga Presidentja në shkuarje, Atifete Jahjaga, mori Kushtetutën dhe Detyrat e Presidentit. Dorëzim-pranimi ceremonial u bë në sheshin… more ►

Filmi “Shpikje për shkatrrim” në “Java e Frankofonisë”

thumb

Më 23 mars 2016, në Qendrën Kulturore Frenge në Prishtinë, në kuadër të “Java Frankofone” në Kosovë u prezantua filmi aventuristik çekosllovak “Shpikje për shkatrrim” i regjisorit Karel Zeman. Ky film i famshëm, më 1958,… more ►

Filloi Java e Frankofonisë

thumb

Më 21 mars 2016, Orkestra Kamertale e Filharmonisë së Kosovës shfaqi një koncert me rastin e hapjes ceremoniale “Java e Frankofonisë në Kosovë”. Kompozimet e Nik Bohnenberger, Claude Debussy, Alexander Müllenbach dhe Camille… more ►

LTM Princi i Wales-it në Prizren

thumb

Më 19 mars 2016, Lartësia e Tij Mbretërore Princi i Wales-it, në fund të udhëtimit të tij në Ballkanin Perëndimor, së bashku me Lartësinë e Sajë Mbretërore Dukeshën e Cornwall-it, vizitoi Kroacinë, Serbinë, Malin e Zi dhe Kosovën, gjatë së cilit… more ►

BE-ja i shprehë mirënjohje zonjës Presidente Jahjaga

thumb

Më 16 mars 2016, udhëheqësi i Zyrës së BE-së në Kosovë, përkatësisht Përfaqësuesi Special i BE-së, Samuel Žbogar, dhe udhëheqësit e misioneve të BE-së në Kosovë ishin nikoqirë në një drekë lamtumirëse për Presidenten e Kosovës në largim, Atifete… more ►

Udhëheqësit e PDK-së takuan udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Më 11 mars 2016, në Prishtinë, udhëheqësit e PDK-së informuan udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së për përparësit e PDK-së në periudhën e ardhshme. more ►

Kryetari Hoxhaj çmon kryesimin çek të Grupit të Vishegradit

thumb

Më 7 mars 2016 ambasadori i Çekisë në Kosovë, Ivo Šilhavý, u takua me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj. Në këtë takim miqësor u biseduan, në veçanti, veprimtaritë e Ambasadës së Çekisë në Prishtinë… more ►

Muzika çeke në Prishtinë

thumb

Më 29 shkurt 2016, Orkestra Simfonike e Filharmonisë së Kosovoës, në sallën e mbushur plot në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, mbajti një koncert të drejtuar nga dirigjentja e njohur frenge Nathalie Marin. Shfaqja e kompozimeve të Hector Berlioz,… more ►

Informimi i rregullt i ambasadorëve nga Komandanti i KFOR-it

thumb

Më 18 shkurt 2016, komandanti i KFOR-it, gjeneral major Luigi Guglielmo Miglietta, ftoi udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribuese me trupa në KFOR, e të akredituar në Kosovë, për informim të rregullt në kampin e KFOR-it, “Kosova… more ►

Deklarata e Pragës (qëndrim i përbashkët për 25 vjetorin e V4-shit)

thumb

Samiti i jashtëzkonshëm i kryeministrave të vendeve të Grupit të Vishegradit, mbajtur në Pragë më 15 shkurt 2016. more ►

Emisari i veçantë Füle vizitoi Kosovën

thumb

Emisari i veçantë për OSBE-në dhe Ballkanin Perëndimor, Štefan Füle, prej 7 deri më 9 shkurt 2016 vizitoi Kosovën. Ai, në Prishtinë, u takua me disa zyrtarë shtetërorë si dhe me përfaqësues të shoqërisë civile e të sektorit të biznesit. Takimet… more ►

Generali Breedlove i SACEUR-it pranon bashkëpunimin

thumb

Më 4 shkurt 2016, në fund të ditës së dytë të vizitës punuese në shtabin e NATO-s në Prishtinë komandanti i Aleancës Supreme për Europë, gjenerali Philip M. Breedlove, u takua me udhëheqësit e misioneve të vendeve kontribut-dhënëse me trupa në… more ►

Konferenca në Prishtinë “Germia Hill 2016”

thumb

Më 2 dhe 3 shkurt 2016, në hotelin “Swiss Diamond” në Prishtinë, u mbajtë konferenca “Gërmia Hill”. Kjo konferencë ndërkombëtare ishte organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, në bashkëpunim… more ►

Përkujtimi i Ditës së Holokaustit në Kosovë

thumb

Më 27 janar 2016, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, Bashkësia Hebraike Bet Izrael organizoi një ceremoni përkujtimore, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë. more ►

Shkolla Verore Europiane (ESS), Pragë 16 -26 korrik 2016

thumb

“Europa në Lëvizje” Shkolla Verore Evropiane, në Pragë, është një program intensiv mësimi 10 ditor i përqëndruar në integrimin evropian. Ky program organizohet nga një institucion udhëheqës i debatit të thellë -Institutit për… more ►

Presidentja Jahjaga përkujtoi ish-Presidentin Rugova

thumb

Më 21 janar 2016, në Teatrin Kombëtar të Kosovës, Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, organizoi një akademi përkujtimi në përvjetorin e dhjetë të vdekjes së ish-Presidentit Rugova. Zonja Kryetare, Atifete Jahjaga, duke… more ►

U zbulua memoriali i ushtarëve sllovak në Prishtinë

thumb

Një memorial për ushtarët sllovak, të cilët vdiqën në një aksident ajror, gjatë fluturimit të tyre pas përfundimit të misionit të tyre në Kosovë, u zbulua në Prishtinë nga Zëvendëskryeministri dhe ministri i punëve të jashtme dhe të çështjeve… more ►

Liturgjia e Vitit të Ri e Kishës Ortodokse Serbe në Prizen

thumb

Më 14 janar 2016 peshkopi Teodosie shërbeu liturgjinë e Vitit të Ri të Kishës Ortodokse Serbe në katedralen e dioqezës “Shën Gjergji”, në Prizren. Po ashtu, në liturgji mori pjesë edhe kleriku i lartë i Manastirit të Deçanit, Ati… more ►

Doracaku i Protokolit Diplomatik I – Privilegjet dhe imunitetet

thumb

Zëvendësministrja e Zyrës së Administratës së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Ivana Červenková, më 17 dhjetor 2015 në Pallatin Çernin përfaqësuesve të jashtëm të misioneve të akredituara diplomatike u prezantoi Doracakun… more ►

Ekspertit çek në KFOR iu nda çmimi Medalja e Argjend e MPJ

thumb

Më 8 janar 2016, ambasadori i Republikës së Çekisë z. Ivo Šilhavý i dha çmimin Medalja e Argjend e Jan Masaryk z. Lukáš Pimper për përkrahjen e tij personale aktive dhe bashkëpunimin e çmueshëm në kryerjen e detyrave të përbashkëta në Kosovë. more ►

Nga Prishtina me dashuri

thumb

Më 16 dhjetor 2015, një stiliste udhëheqëse e modës, Blerina Kllokoqi Rugova, prezantoi në Prishtinë një shfaqje të modës të titulluar “Nga Prishtina me dashuri”. more ►

Kryeministri Mustafa – Diskriminimi i BE-së për visa

thumb

Më 9 dhjetor 2015, nën udhëheqjen e përfaqësuesit special të BE-së, Samuel Žbogar, u mbajt një takim i jashtëzakonshëm i udhëheqësve të misioneve diplomatike të vendeve të BE-së. Në këtë takim mysafirë kryesor ishin kryeministri, Isa Mustafa,… more ►

John Kerry në Kosovë

thumb

Më 2 dhjetor 2015 sekretari i shtetit i SHBA-ve, John Kerry, pati një vizitë të shkurtër në Kosovë. Në aeroportin “Adem Jashari” ai u takua me kryeministrin, Isa Mustafa, zëvendëskryeministrin dhe ministër i punëve të jashtme, Hashim… more ►

Ne dënojmë sulmin brutal terrorist në Paris

thumb

Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë dënon sulmin brutal terrorist ndaj civilëve, që ngjau në mbrëmjen e 13 Nëntorit në disa vende publike në Paris. Ne mbështesin plotësisht qeverinë e Francës dhe masat e ndërmarra për të… more ►

Grupi i Vishegradit – u bë realitet Fondi i Ballkanit Perëndimor

thumb

Më 12 dhe 13 nëntor 2015, në Pragë, u mbajt Konferenca Tradicionale e Grupit të Vishegradit dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në fund të Konferencës, nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, u nënshkrua marrëveshja e themelimit të Fondit… more ►

Grupi i Vishegradit - ndihmë në rrugën drejt BE-së

thumb

Më 11 nëntor 2015 gazeta ditore "Kosova Sot" publikoi artikullin e përbashkët të ministrave të punëve të jashtme të Grupit të Vishegradit për Ballkanin Perndimor dhe zgjërimin e BE-së. more ►

Zëvendës-Presidentja e PE Lunacek në drekë me udhëheqësit e misioneve të BE-së

ep_vice_president_lunacek_at_lunch_with_1

Më 9 nëntor 2015, zëvendës-presidentja e Parlamentit Evropian, që po zëvendëson Presidentin për Balkanin Perëndimor, Ulrike Lunacek, nga Grupi i të Gjelbërve/ Aleanca e Lirë Evropiane pranoi ftesën për drekë pune me udhëheqësit e misioneve të… more ►

Ditë se jo mahi... Kryesimi çek i Grupit të Vishegradit

just_a_perfect_day_reception_2

Të martën, më 27 tetor 2015, Ambasada e Republikës së Çekisë në Prishtinë, organizoi në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës në Prishtinë, në të njejtën kohë hapjen ceremoniale të foto-ekspozitës “Ditë se jo mahi...” përkushtuar ardhjes… more ►

Komandanti i KFOR-it lavdëroi ekspertët ushtarak dhe ata civil çek

thumb

Më 23 tetor 2015, ambasadori Ivo Šilhavý u takua në një drekë, jo formale, me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Guglielmo Luigi Miglietta dhe zëvendës këshilltarin politik çek, z. Lukáš Pimper. more ►

Ndihma zhvillimore çeke përmirëson gjendjen e përgjithshme të bashkësisë së të verbërve të Kosovës

thumb

Më 28 shtator 2015, drejtori ekzekutiv i qendrës burimore “Xheladin Deda” në Pejë, z. Xhavit Kastrati, u intervistua nga TV Dukagjini për projektet zhvillimore të cilat i ka realizuar kjo Qendër, kryesisht fal ndihmës çeke për… more ►

Bashkëpunimi në mes të shkollave

thumb

Më 8 tetor 2015, ambasadori i Republikës së Çekisë në Kosovë, Ivo Šilhavý vizitoi drejtorin e shkollës fillore “Liria”, në fashatin Pogragjë të Gjilanit, Hajrush Limonin. Qëllimi i kësaj vizite ishte arritja e marrëveshjes për planin… more ►

“Salloni Vjeshtor” i Gjilanit– edicioni i 11-të i ekspozitës ndërkombëtare

thumb

Sivjet, prej 1 deri më 16 tetor në Gjilan, u mbajtë edicioni i 11-të i ekspozitës ndërkombëtare të arteve pamore “Salloni Vjeshtor”. more ►

Mirënjohja e Nderit të Arteve të Bukura të ekspozitës “Lidice 2015”, sërish, shkon në shkollën “Liria”

thumb

Më 30 shtator 2015, ambasadori i Republikës së Çekisë në Kosovë z. Ivo Šilhavý pas një viti sërish vizitoi shkollën fillore “Liria”, në fshatin Pogragjë të Gjilanit, për t’i dorëzuar nxënësit Sevdail Mustafa Mirënjohjen e… more ►

Rosh Hashanah në Kosovë

thumb

Më 14 shtator 2015 Associacioni Bet Israel Kosova organizoi një darkë festive tradicionale me rastin e Vitit të Ri Hebraik, të quajtur Rosh Hashanah. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebraike në Kosovë, miqëve të Asociacionit Bet Israel… more ►

POROSITË KRYESORE TË V4-shit NGA SAMITI I JASHTËZAKONSHËM PËR MIGRIMIN

thumb

Qëllimi kryesor i Samitit të kryeministrave të V4 ishte i dyfisht: Së pari, për të deklaruar se vendet e V4 luajnë rol aktiv në zgjidhjet e BE-së në sfidat e migrimit dhe se ata janë të gatshëm të ngristin angazhimet e tyre kur kjo të nevojitet,… more ►

Ceremonia e ndërrimit të komandës së KFOR-it

thumb

Më 7 gusht 2015, së shtabin e KFOR-it, u bë ndërrimi i komandës së KFOR-it nga gjenerali në shkuarje, Francesco Figliuolo, tek komandati i i ri, gjenerali Guglielmo Luigi Miglietta. more ►

Prishtina në shenjë të muzikës dhe të rinjëve

thumb

Më 19 korrik 2015, në Prishtinë, filloi festivali i përvjetshëm veror i muzikës – Akademia Everopiane Verore e Muzikës – për studentët nga e tërë Evropa. Për dhjetë ditë Prishtina ndriçoi nga një varg i ngjarjeve muzikore ku morën… more ►

Akamdemia Evropiane Verore e Muzikës ka filluar!

thumb

Më 19 korrik 2015 në Kosovë ka filluar, në mënyrë ceremoniale, edicioni i katërt i Akademisë Evropiane Verore të Muzikës (ESMA). Në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë udhëheqësi i Ambasadës së Luksemburgut, Pierre Weber, hapi… more ►

Bursa universitare për studime në Republikën e Çekisë

scholarship

Qeveria e Republikës së Çekisë, për çdo vit, për studentët nga Kosova mundëson konkurimin për bursë universitare. Dita e fundit për konkurim është më 30 shtator 2015. more ►

Alpinistët e Kosovës përkujtuan dy turistët e vrarë nga Çekia

thumb

Më 5 korrik 2015 flamuri çek u ngrit në Jezerc, pika më e lartë e Alpeve shqiptare (2 694 m), për të përkujtuar dy turistët e vrarë çek në Prekal, afër qytetit të Shkodrës në Shqipëri. more ►

„1984“ – Foto-ekspozitë, e Petr Šálek, sipas temës Orwell-iane

thumb

Më 9 qershor 2015, në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, u hap foto – ekspozita “1984” nga autori çek Petr Šálek. Ambasadori çek, Ivo Šilhavý mirëpriti autorin Petr Šálek dhe mysafirët duke ua prezantuar atyre idenë e… more ►

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petr Drulak, vizitoi Kosovës

thumb

Më 3 dhe 4 qershor 2015 zëvendësministri i Punëve të Jashtme Prof. Petr Drulak vizitoi Kosovën. Gjatë vizitës zëvendësministri Drulak takoi përfaqësuesit e Kosovës dhe udhëheqësit e misioneve ndërkombëtare në vend. more ►

Përkujtimi për ushtarin e rënë sllovak

thumb

Më 15 maj 2015, në fshatin Sekiraçë të Podujevës u përkujtua rreshteri Miroslav Hajdúch, ushtar i Armatës së Republikës së Sllovakisë, i cili vdiq tragjikisht në një aksident gjatë shërbimit të tij afër kufirit Kosovë-Serbi. more ►

Urime, zonja Presidente!

thumb

Më 20 prill 2015 ambasadori i Çekisë, z. Ivo Šilhavý, dhe zëvendësshefja e Misionit znj. Jana Kálmán, me kërkesën e tyre, u pritën nga zonja Presidente Atifete Jahjaga për ta uruar me rastin e përvjetorit të sajë të lindjes. more ►

Komandanti i KFOR-it priti ambasadorin çek

thumb

Më 17 prill 2015 komandanti i KFOR-it gjenerali Francesco Paolo Figliuolo organizoi një darkë për nderë të ambasadorit çek në Kosovë z. Ivo Šilhavý. more ►

Pashkët e hebrenjëve në Kosovë

thumb

Më 4 prill 2015 Asociacioni Bet Israel Kosova mbajti një darkë festive për natën e parë të pashkëve të hebrenjëve, të quajtur seder. Në praninë e anëtarëve të bashkësisë hebarike në Kosovë, miqëve të Asociacionit Bet Israel, përfaqësuesve të… more ►

Federica Mogherini në Prishtinë: Kosova është energji dhe ardhmëri

thumb

Më 26 mars 2015, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Nënkryetare e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, vizitoi Prishtinë, për herë të parë që nga marrja e detyrës. Mogherini gjatë takimeve të sajë me… more ►

Zonja presidente Jahjaga në takimin vjetor me Korin Diplomatik

thumb

Më 12 mars 2015, zonja presidente Atifete Jahjaga ftoi në takimin vjetorë, anëtarët e Korit Diplomatik në Prishtinë. Po ashtu, në mesin e mysafirëve ishte edhe ambasadori i SHBA-ve në Beograd, Michael D. Kirby, ndërsa në emër të qeverisë së… more ►

#InstaKosova – rrugë e re e diplomacisë

thumb

Më 16 shkurt 2015 u bë hapja e ekspozitës së fotografive dhe të librit #InstaKosova, si pjesë e kremtimit të pavarësisë së Kosovës. Kjo ekspozitë e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës u mbajt në Sheshin… more ►

Në Kosovë përkujtohet Dita ndërkombëtare e Holocaust-it

thumb

Më 27 janar 2015 u mbajt ceremonia përkujtimore me rastin e Ditës ndërkombëtare të Holocaust-it. Kjo ngjarje u organizua nga Bashkësia Hebraike Bet Israel dhe u mbajt në Teatrin Kombëtar, në Prishtinë. more ►

Koncert për fillimin e kryesimit të BE-së nga Letonia

thumb

Kryesimi i Këshillit të Evropës nga Letonia, në Kosovë, u nis më 22 janar 2015 me koncert ceremonial në Katedralen e të bekuarës Nënë Tereza në Prishtinë. more ►

Përkujtimi për ushtarët e vdekur sllovak

thumb

Më 19 janar 2015, në bazën e KFOR-it, u mbajt një ceremoni përkujtimi për të respektuar/përkujtuar 42 ushtarët sllovak të cilët vdiqën para nëntë vjetësh në aeroplanin e rrëzuar duke u kthyer nga misioni i KFOR-it. more ►

Ekspertët çek në misionin e KFOR-it

thumb

Më 16 janar 2015 ambasadori çek z. Ivo Šilhavý, priti në drekë festive të organizuar me rastin e përfundimit të misionit, në Kosovë, të ekspertit çek Jan Becka. more ►

Kryeministri Mustafa në drekë me udhëheqësit e misioneve të vendeve të BE-së

thumb

Kryeministri i Kosovës Isa Musatafa pranoi ftesën e udhëheqësve të misioneve të vendeve të BE-së për drekë pune, më 14 janar 2015. more ►

Përkujtuesit e Futbollit

thumb

Nisma “Përkujtuesit e Futbollit” sjell një ambrellë përkujtimore të lojës së futbollit nëpër botë duke përkujtuar Armëpushimin e Krishtlindjes të para 100 viteve. more ►

Drekë jo formale me përfaqësuesit e vendeve V4 dhe Austrisë

thumb

Zonja kryetare e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga pranoi ftesën e udhëheqësit të Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë, në Prishtinë, për një drekë jo formale me përfaqësuesit e vendeve V4 dhe Austrisë. more ►

Kremtimi i gjashtëvjetorit të FSK-së

ksf_parade_c_jana_kalman_1

Më 26 nëntor 2014 u kremtua gjashtë vjetori i themelimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). more ►

Ekspozita ndërkombëtare e arteve të bukura për fëmijë Lidice 2014 – ceremonia e dekorimit

thumb

Udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Prishtinë z. Ivo Šilhavý, më 20 nëntor 2014, i dorëzoi Mirënjohjen përkujtimore të nderit nxënësit të shkollës fillore nga Pogragja e Gjilanit Lirim Rexhepi. Puna artistike e Lirim Rexhepit ishte vlerësuar si… more ►

Pritje për Ditën kombëtare të Çekisë

thumb

Ambasada e Republikës së Çekisë, në Prishtinë, organizoi më 28 tetor 2014 pritje për Ditën kombëtare të Çekisë duke shënuar edhe 25 vjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë në kohën e ish Çekosllovakisë more ►

European Union Kosovo

Deklaratë e Shefes së Zyres së BE-së/Përfaqësueses së Posaçme të BE-së në Kosovë, Shefave të Misioneve të BE-së, Ambasadorëve të Mbretërisë së Bashkuar, Zvicrrës dhe Norvegjisë, Shefit të EULEX-it, Koordinatorit për Zhvillim të KB-ve more ►