Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Gruzie

 

Dle Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce ČR patří Gruzie do kategorie prioritních zemí, mezi tzv. projektové země. Podle indexu lidského rozvoje (HDI) zaujímá Gruzie 72. místo v žebříčku 187 zemí.

Země nadále překonává následky rozpadu SSSR v ekonomické i politické sféře, ke kterým se přidaly následky vojenského zásahu Ruska v roce 2008. Ekonomicky zůstává závislá na zemědělství, což oslabuje její hospodářskou stabilitu. Gruzie je zároveň strategicky položenou zemí a její stabilita je v širším zájmu.

Dle Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce ČR na léta 2010 – 2017 patří Gruzie do kategorie prioritních zemí mezi tzv. projektové země. ČR zde v rámci ZRS působí především v sektorech:

  • zdravotnictví;                                               
  • energetika s důrazem na udržitelné zdroje;
  • zemědělství;                                                  
  • ochrana životního prostředí;                          
  • sociální infrastruktura a jiné sociální služby;
  • státní správa a občanská společnost.

Kromě rozvojových projektů v gesci České rozvojové agentury (ČRA) jsou v Gruzii rovněž realizovány malé lokální projekty při zastupitelském úřadě (ZÚ). Gruzínským studentům jsou nabízena vládní stipendia, přičemž v akademickém roce 2013/2014 studuje v ČR celkem 21 vládních stipendistů z Gruzie.

 

Česká rozvojová agentura podepsala memoranda o rozvojových projektech s Ministerstvem životního prostředí a ochrany přírodních zdrojů Gruzie

Ředitel České rozvojové agentury, Michal Kaplan, gruzínský ministr životního prostředí, Gigla Agulashvili, a další partneři podepsali dne 23. července 2015 dvě memoranda o porozumění k projektům… více ►

.