Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Moldavsko

 

V souladu s Koncepcí ZRS ČR patří Moldavsko mezi prioritní země s programem spolupráce. Podle indexu lidského rozvoje (HDI) zaujímá Moldavsko 113. místo v žebříčku 187 zemí.

Vzájemné vztahy ČR a Moldavska jsou přátelské a aktivní na dvoustranné i na mnohostranné úrovni. Moldavsko je rozvojovou prioritou ČR a patří i mezi prioritní země programu transformační spolupráce. Moldavsko je partnerskou zemí v rámci Východního partnerství, projektu EU zaměřeného na dosažení stability a prosperity v sousedství unie. Spolu s výrazným zájmem Moldavska o integraci do evropských struktur roste i význam zapojení ČR do vztahů EU-Moldavsko.

Dle Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR na léta 2010 – 2017 patří Moldavsko do kategorie prioritních zemí mezi tzv. programové země. ČR zde v rámci ZRS působí především v sektorech:

  • obecná ochrana životního prostředí;
  • zásobování vodou a sanitace;
  • státní správa a občanská společnost;
  • vzdělávání, sociální infrastruktura a služby;
  • zemědělství, lesnictví a rybolov.

Kromě rozvojových projektů v gesci České rozvojové agentury (ČRA) jsou v Moldavsku rovněž realizovány malé lokální projekty při zastupitelském úřadě (ZÚ), projekty „Aid for Trade“ Ministerstva průmyslu a obchodu a moldavským studentům jsou nabízena vládní stipendia. V akademickém roce 2013/2014 studuje v ČR celkem 37 vládních stipendistů z Moldavska.

.