Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Srbsko

 

Srbsko prochází od roku 2000 ekonomickou transformací, jejímž cílem je překonat dědictví ekonomické izolace a války. Nejdůležitějším výsledkem i oceněním dosavadního pozitivního rozvoje Srbska, a zároveň impulsem do budoucnosti, je udělení statusu kandidátské země EU (oficiálně potvrzené v březnu 2012). Země však stále čelí např. vysoké nezaměstnanosti a dalším ekonomickým a sociálním problémům. Na žebříčku UNDP dle indexu lidského rozvoje je Srbsko 64. ze 187 zemí.

Dle Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR na léta 2010–2017 je Srbsko zařazeno do širší skupiny prioritních zemí, mezi tzv. projektové země. ZRS ČR se Srbskem je dlouhodobě směřována do sektoru zdravotnictví, dalším prioritním sektorem je zásobování vodou a sanitce a zemědělství. Geograficky je ZRS ČR v Srbsku zaměřena na region Sandžak, kde ČR podporuje především muslimskou menšinu, a Šumadija.

Kromě rozvojových projektů v gesci České rozvojové agentury (ČRA) jsou v Srbsku rovněž realizovány malé lokální projekty při zastupitelském úřadu (ZÚ), projekty transformační spolupráce v gesci Ministerstva zahraničních věcí, projekty „Aid for Trade“ Ministerstva průmyslu a obchodu a kosovským studentům jsou nabízena vládní stipendia.

.