Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kosovo

 

Kosovo je jedním z nejchudších států Evropy. Dlouhodobě špatná ekonomická situace byla zhoršena politickou nestabilitou, která vyvrcholila na konci devadesátých let občanskou válkou. Válka měla za následek masové přesuny obyvatelstva a další poškození ekonomické i sociální infrastruktury.

Dle Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR na léta 2010–2017 je Kosovo zařazeno do širší skupiny prioritních zemí, mezi tzv. projektové země. ZRS ČR v Kosovu je specifická mimo jiné kvůli závazkům, které česká strana učinila na dárcovské konferenci pro Kosovo v červenci 2008, přičemž její významná část je Kosovu poskytována multilaterálně. Sektorově je rozvojová spolupráce dlouhodobě soustředěna do oblastí sociální infrastruktury a služeb, vzdělávání, jakož i do oblasti zásobování vodou a sanitace.

Kromě rozvojových projektů v gesci České rozvojové agentury (ČRA) jsou v Kosovu rovněž realizovány malé lokální projekty při zastupitelském úřadu (ZÚ), projekty transformační spolupráce v gesci Ministerstva zahraničních věcí a kosovským studentům jsou nabízena vládní stipendia.

.