Návštěva rodiny nebo přátel
26.02.2020 / 10:44 | Aktualizováno: 26.09.2024 / 07:03
Žádost o schengenské vízum za účelem návštěvy rodiny a přátel podejte v případě návštěvy rodiny a přátel na základě oficiálního nebo neoficiálního (soukromého) pozvání.
PODÁNÍ ŽÁDOSTI KROK ZA KROKEM:
1. ZJISTĚTE, KDE BUDETE ŽÁDOST PODÁVAT (KONZULÁT / VÍZOVÉ CENTRUM)
2. OBJEDNEJTE SI TERMÍN PRO OSOBNÍ PODÁNÍ ŽÁDOSTI
Konzuláty a vízová centra objednávají žadatele ve své vlastní kompetenci, většinou e-mailem – způsob objednání zjistíte přímo na webové stránce konzulátu.
Žádosti se obvykle podávají osobně a odebírají se otisky prstů.
Děti mladší než 12 let otisky prstů neodevzdávají, nemusí se proto k podání dostavit osobně. Děti mezi 12 a 15 lety se musí dostavit osobně a musí být doprovázeny rodičem / opatrovníkem, který za ně žádost podá.
O schengenské vízum se žádá nejdříve 6 měsíců a nejpozději 15 dnů před cestou.
3. PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI PŘEDLOŽTE NÁSLEDUJÍCÍ:
→ PAS
→ FORMULÁŘ
→ POPLATEK
→ BIOMETRICKÉ ÚDAJE (OTISKY PRSTŮ)
→ PODPŮRNÉ DOKLADY PROKAZUJÍCÍ
˃ ÚČEL CESTY (např. pozvání neoficiální (dopisem) od člena rodiny nebo od přátel, oficiální ověřené Služnou cizinecké policie, doklad o rodinných vazbách aj.)
˃ DOKLAD POTVRZUJÍCÍ ZÁMĚR OPUSTIT SCHENGEN (nejčastěji rezervace letenky / jízdenky + doklady prokazující zázemí a integraci v zemi pobytu)
→ CESTOVNÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
→ PODPŮRNÉ DOKLADY PODLE HARMONIZOVANÉHO SEZNAMU
Žádosti jsou PŘÍPUSTNÉ (tj. mohou být přijaty a zpracovány) pouze tehdy, splňují-li VŠE následující: byl předložen platný pas, úplně vyplněný a podepsaný formulář a aktuální fotografie, byl uhrazen vízový poplatek, byly odebrány otisky prstů a žádost byla podána nejdříve 6 měsíců a nejpozději 15 dní před cestou. Chybí-li jedna nebo více z uvedených náležitostí, konzulát žádost nepřijme.
4. VYČKEJTE ROZHODNUTÍ
Lhůta pro vyřízení žádosti o schengenské vízum je 15 dnů. V praxi lze o většině žádostí rozhodnout dříve. V jednotlivých případech může být lhůta prodloužena nejdéle na 45 dnů, zejména je-li nutné další posouzení. O prodloužení lhůty konzulát žadatele informuje.
5. VYZVEDNĚTE SI VÍZUM V PŘÍPADĚ JEHO UDĚLENÍ NEBO ZAMÍTACÍ FORMULÁŘ V PŘÍPADĚ ZAMÍTNUTÍ VÍZA
Žadatelé si mohou převzít svůj pas s vízem / zamítacím formulářem sami, nebo tím mohou někoho pověřit. V takovém případě předkládá pověřená osoba ověřenou plnou moc. Uvědomí-li žadatel konzulát při podání žádosti, že za něj pas s vízem převezme jiná konkrétní osoba, plná moc se nevyžaduje.
6. POZNÁMKA: (1) Vízum musí být využito v souladu s podmínkami, za kterých bylo uděleno. Držitel víza je povinen konzulát informovat o jakékoliv změně podmínek cesty (např. o změně ubytování, letu, itineráře aj.). Neposkytnutí informací poté, co byla žádost podána nebo poté, co bylo vízum uděleno, může zapříčinit zrušení víza nebo prohlášení víza za neplatné. (2) Udělení víza neopravňuje automaticky ke vstupu do schengenského prostoru / ČR. Držitel víza je na vnějších hranicích povinen splnit podmínky ke vstupu dané schengenským hraničním kodexem a může být požádán předložit doklad o ubytování, financích, zpáteční letenku aj.
Právní zdroje:
○ Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech (vízový kodex)
○ Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/399 ze dne 9. března 2016, kterým se stanoví kodex Unie o pravidlech upravujících přeshraniční pohyb osob (schengenský hraniční kodex)
Užitečné odkazy:
○ Evropská komise - Migrace a vnitřní věci – Žádost o schengenské vízum