Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schengenské vízum

 

Žádost se podává přímo na konzulátu nebo ve vízovém centru, v žadatelově konzulárním obvodu, nejčastěji osobně, nikoliv na hraničním přechodu nebo na území.

1. ŽÁDOST PODEJTE VE STÁTĚ, JEHOŽ JSTE OBČANEM NEBO V NĚMŽ MÁTE POVOLEN POBYT.

- Nenachází-li se zastupitelský úřad ČR v tomto státě , nýbrž sídlí v jiném státě Vašeho konzulárního obvodu, podejte žádost na tom zastupitelském úřadu ČR, který je akreditován pro stát, kde pobýváte.

- Zároveň zjistěte, zda ve státě, kde pobýváte, zastupuje ČR pro schengenská víza konzulát jiného státu schengenského prostoru (ČR s řadou z nich uzavřela dohodu o zastupování).

- Dále zjistěte, zda ve státě, kde pobýváte, funguje vízové centrum, které přijímá žádosti o schengenská víza.

- Nachází-li se na území jednoho státu více konzulátů (např. konzulát při zastupitelském úřadu a dále generální konzulát/y), žádost se podejte na tom konzulátu, v jehož konzulárním obvodu máte bydliště.

2. SOUČASNĚ ŽÁDOST PODEJTE NA KONZULÁTU TOHO STÁTU SCHENGENSKÉHO PROSTORU, KTERÝ JE JEDINÝM NEBO HLAVNÍM CÍLEM CESTY.

CESTA POUZE DO ČR: Je-li jediným nebo hlavním cílem cesty ČR, žádost se podejteává na zastupitelském úřadu ČR.

CESTA DO VÍCE STÁTŮ SCHENGENU: 1) Při cestě do několika států schengenského prostoru podejte žádost na konzulátu toho státu schengenského prostoru, ve kterém se nachází hlavní účel cesty nebo ve kterém budete pobývat nejdéle 2) Je-li účel cesty ve všech státech schengenského prostoru stejný a délka pobytu je také stejná, podejte žádost na konzulátu toho státu schengenského prostoru, do kterého přicestujete jako do prvního (tj. jehož hranice překročíte jako první).

 

Právní zdroje:

○ Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech (vízový kodex) – články 5, 6 a 18

○ Zákon č. 150/2017 Sb., o zahraniční službě – § 16 odst. 3

.