Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora využití biomasy v Zambii

 

Zambie je vnitrozemský stát regionu jižní Afriky, bohatý na přírodní zdroje (zemědělská půda, nerostné suroviny, vodní zdroje, lesy). Přesto pouze 4,4 % venkovského obyvatelstva Zambie má přístup k elektřině na svícení a vaření. V posledních letech se navíc v Zambii výrazně projevují klimatické změny, a to zejména úbytkem a větší nepravidelností srážek. To má dopad jak na zemědělství, tak na energetický sektor, neboť Zambie vyrábí přes 80 % elektrické energie z vodních zdrojů. Zavádění dalších zdrojů (zejm. fotovoltaiky) je v počátcích.

 

Za podpory České rozvojové agentury proto vznikl projekt, který má za cíl zvýšit dostupnost energií pro domácnosti udržitelným a ekologicky šetrným způsobem. Díky dostupnosti biomasy lze v zemi uplatnit technologie na její zpracování a využití, zejména pro výrobu energie a také bio-hnojiv.

České bioplynárny dokáží z trusu zvířat a zbytků jídla vyrobit plyn, který mohou domácnosti jednoduše využívat k vaření nebo svícení. Plyn tak dokáže nahradit dřevo a dřevěné uhlí, na které je zde odkázána většina obyvatel.

Více o projektu se můžete dočíst na stránkách ČRA ZDE

 

.