Zapojení ČR do činnosti OSN
Česká republika je aktivním členem Organizace spojených národů (OSN). Českou republiku při OSN zastupují Stálé mise České republiky při OSN v New Yorku, Ženevě, ve Vídni a v Nairobi.
Proč je členství ČR v OSN důležité?
Organizace spojených národů je jedinou mezinárodní mezivládní organizací s univerzálním členství a je tedy jedinečnou platformou pro řešení globálních problémů. Členství v OSN a jejích volených orgánech a ujednáních umožňuje České republice aktivně prosazovat její politické a ekonomické zájmy, prezentovat, sbližovat či koordinovat její postoje vůči ostatním zemím z reprezentativního fóra a posilovat mezinárodní prestiž země.
Stručná rekapitulace
Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN. V důsledku rozdělení Československa musely oba nástupnické státy požádat o přijetí do OSN jako nové členské státy. Přijímací proces byl ukončen 19. ledna 1993 přijetím České republiky za nového člena OSN.
Československý ministr zahraničí Jan Masaryk podepisuje Chartu OSN
(San Francisco, 26. června 1945)
Konference v San Francisku Budova OSN v roce 1955
K vrcholům dosavadního působení ČR v OSN patřilo členství ČR v Radě bezpečnosti v období 1994 – 1995 a předsednictví 57. Valnému shromáždění OSN (podzim 2002 – podzim 2003). Významné bylo rovněž předsednictví v Hospodářské a sociální radě v roce 1997 a obsazení místopředsednických funkcí v celé řadě volených orgánů OSN.
ČR při OSN zastupují Stálé mise v New Yorku, Ženevě, ve Vídni a v Nairobi.