Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Severoatlantická aliance (NATO)

 

Organizace Severoatlantické smlouvy, či Severoatlantická aliance (North Atlantic Treaty Organization, NATO) je politicko-vojenskou aliancí založenou v roce 1949.

Základním dokumentem Aliance je Severoatlantická smlouva, která mj. obsahuje klíčový článek 5, na jehož základě smluvní strany považují ozbrojený útok proti jedné nebo několika z nich za útok proti všem a zavazují se v takovém případě přispět na pomoc napadeným členům. Aliance má v současné době 28 členů.

Česká republika se stala členem NATO v roce 1999. V Alianci je zastoupena velvyslancem, který je vedoucím Stálé delegace ČR při NATO. V delegaci působí cca 50 pracovníků a jedná se tedy o druhou největší diplomatickou misi ČR v zahraničí (po Stálém zastoupení ČR při EU).

O Severoatlantické alianci

Organizace Severoatlantické smlouvy, či Severoatlantická aliance (North Atlantic Treaty Organization, NATO) je politicko-vojenskou aliancí založenou v roce 1949. více ►

Česká republika a NATO

Česká republika zůstává důvěryhodným a spolehlivým spojencem v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám. více ►

.