Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozšiřování studijních oborů v Kambodži

 

Kambodžský zdravotní systém je dobře technologicky vybavený, avšak chybí mu kvalifikovaní technici, kteří by zajistili servis a opravy zdravotnické techniky. V návaznosti na rozvojové projekty, které měly za cíl zlepšit vybavenost zdravotnických zařízení, byl připraven projekt na zvýšení odborných kapacit.
 

Česká rozvojová agentura podpořila projekt Katedry biomedicínské techniky FBMI ČVUT, jejíž expertní tým v současné době dokončuje zavedení nového studijního oboru Biomedicínské inženýrství. Projekt byl iniciován kambodžským Ministerstvem zdravotnictví a po spuštění nového oboru zajistí přípravu kvalifikovaných odborníků. Umožní tak využití špičkových technologií, často od donorů z dalších zemí, zvýší dostupnost lékařské péče a v neposlední řadě také zvýší zaměstnanost.

 

Více o projektu se můžete dočíst na stránkách ČRA ZDE

Česká republika v Kambodži podporuje rovněž rozvoj kapacit zdravotnických pracovníků, a to i ve spolupráci se Stálým zdravotně-humanitárním programem MEDEVAC v gesci Ministerstva vnitra. V souvislosti s pandemií COVID-19 pak byla Kambodži poskytnuta humanitární pomoc realizovaná Charitou ČR a zaměřenou na podporu zdravotníků i pacientů. Do Národní pediatrické nemocnice a do čtyř desítek regionálních zdravotnických středisek bylo dodáno potřebné vybavení, včetně ochranných pomůcek pro zdravotníky i pacienty. Dále bylo zajištěno školení v oblasti infektologie a epidemiologie i osvěta pro uživatele zdravotnických služeb.

 

 

.