Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Regionální spolupráce

 

Slavkovský formát

Dne 29. ledna 2015 proběhlo první trojstranné setkání předsedů vlád České republiky, Slovenské republiky a Rakouské republiky ve Slavkově u Brna.

Během setkání si předsedové vlád dali za cíl posoudit možnosti posílené spolupráce jak v oblasti sousedských vztahů, tak v rámci evropských politik a podpoře růstu a zaměstnanosti. Shodli se na potřebě posilovat povědomí o společných zájmech a konkrétními výsledky přibližovat projekt evropské integrace občanům všech tří zemí.

Za tímto účelem přijali premiéři Slavkovskou deklaraci, která vymezuje rámec vzájemné spolupráce. Součástí Deklarace je Pracovní plán obsahující oblasti spolupráce pro rok 2015; těmito oblastmi jsou doprava, energetická bezpečnost a infrastruktura, nezaměstnanost a duální vzdělávání mládeže, přeshraniční spolupráce, sociální a vnější dimenze evropské integrace. Slavkovská deklarace i Pracovní plán vycházejí z výsledků setkání státních tajemníků ministerstev zahraničních věcí všech tří zemí v prosinci 2014 v rakouském Hardeggu a následných konzultací na úrovni expertů z příslušných resortů.

Slavkovská deklarace předpokládá dlouhodobý charakter spolupráce s tím, že její výsledky a další směřování budou posuzovány každoročně na úrovni premiérů. Předsedové vlád se proto shodli na dalším setkání na počátku roku 2016, které bude zorganizováno Slovenskem, které následně převezme předsednictví na další rok.

Slavkovská deklarace (PDF, 93 KB)

Pracovní plán (PDF, 75 KB)

.