Mezinárodní kontrolní režimy
Mezinárodní kontrolní režimy (MKR) zahrnují pět mezinárodních uskupení sdružujících přibližně čtyřicet převážně průmyslově vyspělých států světa.
Cílem těchto režimů je eliminovat bezpečnostní rizika vyplývající zejména:
- z možného šíření zbraní hromadného šíření (ZHN) a zboží dvojího použití,
- z nadměrného hromadění konvenčních zbraní v jednotlivých zemích či regionech
- ze zneužití zbraní (včetně ZHN) pro teroristické účely.
Základem činnosti MKR je vytvoření přísného vývozního režimu podle společných zásad a procedurálních pravidel, zpracovaných do národních legislativ a celních opatření. Česká republika je členem všech pěti režimů.
MKR jsou zaměřeny proti šíření:
- jaderných zbraní – Zanggerův výbor a Skupina jaderných dodavatelů
- chemických a biologických zbraní – Australská skupina
- řízených střel a jejich raketových nosičů ZHN – Kontrolní režim raketových technologií
- hromadění konvenčních zbraní – Wassenaarské ujednání
Činnost většiny mezinárodních kontrolních režimů je zaměřena především na důsledné plnění závazků účastnických zemí vyplývajících z právně závazných mezinárodních smluv OSN týkajících se zákazu a/nebo nešíření ZHN. V tomto smyslu mezinárodní kontrolní režimy efektivně doplňují a posilují systém OSN.
Činnost mezinárodních kontrolních režimů významně ovlivnilo přijetí rezoluce RB OSN č. 1540 (2004) k nešíření zbraní hromadného ničení. Všechny kontrolní režimy tuto rezoluci plně podpořily a k implementaci jejích opatření zintenzivnily diskuse zejména o kontrole tranzitu, překládky, překupnictví a o pomoci neúčastnickým zemím MKR při naplňování požadavků rezoluce. V jednotlivých MKR neustále pokračují práce technických expertů a expertních skupin na aktualizaci seznamů kontrolovaných položek.
Rostoucí problémy způsobené šířením ZHN a jejich nosičů vedou ke vzniku i dalších globálních a regionálních iniciativ. Česká republika se od roku 2004 připojila ke Globálnímu partnerství proti ZHN (GP – Global Partnership against the spread of WMD), Bezpečnostní iniciativě k nešíření ZHN (PSI – Proliferation Security Initiative), Globální iniciativě ke snižování hrozeb (GTRI – Global Threat Reduction Initiative), Globální iniciativě pro potírání jaderného terorismu (GICNT – Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism) a Haagskému kodexu chování proti šíření balistických raket – (HCOC – The Hague Code of Conduct against Ballistic Missile Proliferation).