Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česká republika a odzbrojení

 

Česká republika se v rámci mezinárodních organizací i mimo ně zasazuje o všestranné odzbrojování a snížení počtu zbraní, což považuje za důležitý předpoklad posílení míru a bezpečnosti ve světě. Základní prioritou v oblasti bezpečnosti je omezení a následné odstranění jaderných, chemických a biologických zbraní (tzv. zbraně hromadného ničení – ZHN). Tyto druhy zbraní představují pro lidstvo největší nebezpečí. Teroristické útoky z 11.září 2001 v New Yorku a následně Madridu či Londýně naznačily, jaké nebezpečí by ZHN představovaly v rukou teroristů.

Spolu s mezinárodním společenstvím věnuje Česká republika větší pozornost i hrozbám spojeným se šířením ručních a lehkých zbraní, zasazuje se o zákaz nášlapných min a kazetové munice (tzv. konveční zbraně). Tyto zbraně ohrožují post-konfliktní obnovu území, ekonomickou a sociální strukturu společnosti, mají dalekosáhlé humanitární dopady a ve velké části případů postihují civilisty, zejména ženy a děti. Větší pozornost se také soustředí na potřebu mnohostranných opatření omezujících šíření a zpřísňujících kontrolu technologií potřebných k výrobě jak konvenčních zbraní, tak především zbraní hromadného ničení a jejich nosičů (tzv. mezinárodní kontrolní režimy).

 

Konference o odzbrojení

Konference o odzbrojení byla založena rezolucí 1. zvláštního zasedání VS OSN k odzbrojení v r. 1978 jako nástupnický orgán ženevských výborů o odzbrojení. více ►

.