Zbraně hromadného ničení
Posilování boje proti šíření zbraní hromadného ničení (ZHN: zbraně jaderné, chemické a biologické) a kontrola zbrojení a odzbrojení jsou více než dříve úzce spojeny s bojem proti mezinárodnímu terorismu.
Přijímaná opatření zaměřená proti jejich šíření odpovídají principům zahraniční politiky České republiky, která je smluvní stranou všech významných mezinárodních smluv v oblasti nešíření ZHN, odzbrojení a kontroly zbrojení. ČR je též plnohodnotným členem všech existujících mezinárodních kontrolních režimů a od roku 2004 rovněž nových mezinárodních iniciativ vzniklých s cílem posílit kontrolu vývozu a tranzitu.
V rámci OSN jsou mezinárodní jednání o nešíření zbraní hromadného ničení, kontrola zbrojení a odzbrojení předmětem činnosti Rady bezpečnosti OSN, 1. výboru (pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost) Valného shromáždění OSN, Komise OSN pro odzbrojení v New Yorku a Konference o odzbrojení v Ženevě. Důležitým dokumentem v této oblasti je rezoluce Rady bezpečnosti OSN č.1540 (2004), která zakotvuje povinnost států zamezit nestátním subjektům vyvíjet, získávat, vyrábět, vlastnit, převážet, převádět a používat zbraně hromadného ničení a jejich nosiče, zvláště pak pro teroristické cíle, jakož i pro pokusy angažovat se v jakékoliv z uvedených činností, účastnit se jich jako komplic, napomáhat jim nebo je financovat.
Od roku 2004 se Česká republika plně zapojila do činnosti relevantních pracovních skupin Evropské unie a v rámci těchto jednacích fór se aktivně podílela na přípravě a zahájení implementace Strategie Evropské unie proti šíření ZHN na období 2004 - 2008. Přijetím této strategie vyjádřila Rada EU vůli členských zemí EU stát se na mezinárodní scéně jedním z hlavních hráčů v boji proti šíření zbraní hromadného ničení.