Zaměstnanecká karta
Zaměstnanecká karta je určena pro občany tzv. třetích zemí, kteří budou v ČR zaměstnání déle než 3 měsíce.
Zaměstnanecká karta se vydává pro konkrétní pracovní místo. Volná pracovní místa obsaditelná zahraničními pracovníky lze najít v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty.
Předpokladem pro podání žádosti o zaměstnaneckou kartu je mít číslo volného pracovního místa, tedy číslo, pod kterým je pozice evidována v centrální evidenci volných pracovních míst. Více viz informace na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
PODÁNÍ ŽÁDOSTI KROK ZA KROKEM:
1. ZJISTĚTE, NA KTERÉM KONZULÁTU BUDETE ŽÁDOST PODÁVAT.
2. SJEDNEJTE SI TERMÍN K PODÁNÍ ŽÁDOSTI.
Konzuláty objednávají žadatele ve své vlastní kompetenci, většinou e-mailem nebo telefonicky – způsob objednání zjistíte přímo na webové stránce konzulátu.
Žádosti se podávají osobně. Se žadatelem se provádí pohovor a snímají se otisky prstů.
3. K ŽÁDOSTI PŘEDLOŽTE NÁSLEDUJÍCÍ:
● PAS
● FORMULÁŘ ŽÁDOSTI O ZAMĚSTNANECKOU KARTU – Ve formuláři je třeba kromě dalších požadovaných údajů uvést také číslo volného pracovního místa zařazeného v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty. Toto číslo lze nalézt u příslušného pracovního místa v centrální evidenci volných pracovních míst.
● BIOMETRICKÉ ÚDAJE (OTISKY PRSTŮ)
● PODPŮRNÉ DOKUMENTY PROKAZUJÍCÍ
○ ÚČEL POBYTU
◦ *pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti, nebo smlouva o smlouvě budoucí*, ze které vyplývá, že žadatel bude za svou práci, bez ohledu na její rozsah, pobírat alespoň minimální mzdu a že týdenní pracovní doba bude nejméně 15 hodin
◦ povolení k zaměstnání, je-li pro výkon zaměstnání vyžadováno
○ DALŠÍ PODMÍNKY ZAMĚSTNÁNÍ
◦ *doklady k prokázání ODBORNÉ ZPŮSOBILOSTI*, ze kterých vyplývá, že žadatel má odbornou způsobilost pro výkon zaměstnání, zejména požadované vzdělání nebo odbornou kvalifikaci
◦ REGULOVANÉ POVOLÁNÍ: žadatelé, kteří budou vykonávat tzv. regulované povolání, předloží doklad, že splňují podmínky pro jeho výkon (klikněte na profesi ("regulovanou jednotku"))
◦ AGENTURNÍ ZAMĚSTNÁNÍ: žadatelé, kteří budou zaměstnáni prostřednictvím agentury, předloží doklad obsahující údaje o žadateli (jméno, příjmení, příp. rodné příjmení, státní příslušnost, datum a místo narození a bydliště), údaje o zaměstnání (druh a místo výkonu práce, ke které má být žadatel dočasně přidělen) a údaje o uživateli (název a sídlo)
○ *UBYTOVÁNÍ*
● POPLATEK
***ŽADATEL, KTERÝ JE ÚČASTNÍKEM PROGRAMU CÍLENÉ EKONOMICKÉ MIGRACE: tito žadatelé nemusí předkládat náležitosti označené hvězdičkou (*), tzn. nemusí předkládat (1) doklad o ubytování, (2) pracovní smlouvu / dohodu, ani (3) doklady k prokázání odborné způsobilosti – tito žadatelé namísto uvedených dokumentů MOHOU PŘEDLOŽIT POUZE PROHLÁŠENÍ ZAMĚSTNAVATELE obsahující informace o ubytování, uzavření pracovní smlouvy / dohody a o odborné způsobilosti.
Vzor prohlášení zaměstnavatele (DOCX, 34 KB)
NEPŘEHLÉDNĚTE:
-Náležitosti nesmí být starší 180 dnů, s výjimkou pasu, fotografie (odpovídá-li aktuální podobě) a dokladů k prokázání odborné způsobilosti.
-Náležitosti musí být předloženy v českém jazyce. Dokumenty v cizím jazyce je potřeba zároveň předložit v úředně ověřeném překladu do českého jazyka.
-Cizozemské úřední dokumenty musí být opatřeny tzv. vyšším ověřením.
-Pas a podpůrné dokumenty prokazující účel pobytu musí být předloženy v originále. Tyto originály budou žadateli vráceny, bude-li si přát si je ponechat. Pas se žadateli vrací vždy, předkládá se opět při vyznačení víza.
-Ostatní náležitosti lze předložit v originále nebo v úředně ověřené kopii.
-Žádáme žadatele, aby si zároveň připravili i sadu kopií všech náležitostí.
-PŘEDKLÁDEJTE POUZE ÚPLNÉ ŽÁDOSTI SE VŠEMI NÁLEŽITOSTMI.
-ŘÍZENÍ O ŽÁDOSTECH, KTERÉ NEBUDOU OBSAHOVAT VŠECHNY PŘEDEPSANÉ NÁLEŽITOSTI, BUDOU ZASTAVENA A ŽADATEL BUDE VYZVÁN K JEJICH DOPLNĚNÍ. (§ 169i + § 169r odst. 4) zákona o pobytu cizinců) PRODLOUŽÍ SE TÍM CELKOVÁ DOBA PRO VYŘÍZENÍ ŽÁDOSTI!
4. VYČKEJTE ROZHODNUTÍ.
O žádostech o zaměstnanecké karty se rozhoduje v zákonné lhůtě do 60 dnů. Ve zvlášť složitých případech nebo při vyžádání závazného stanoviska u Úřadu práce ČR tato lhůta může být prodloužena na 90 dnů.
5. V PŘÍPADĚ SCHVÁLENÍ VÍZA SI SJEDNEJTE CESTOVNÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ – POUZE NA OBDOBÍ 1 MĚSÍCE, KTERÉ POKRYJE OBDOBÍ, NEŽ NASTOUPÍTE DO ZAMĚSTNÁNÍ A STANETE SE ÚČASTNÍKEM VEŘEJNÉHO ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ.
Cizí státní příslušníci musí být během svého pobytu v ČR pojištěni. Při vyzvednutí víza předložte úředně ověřený překlad do českého jazyka pojistné smlouvy a všeobecných pojistných podmínek prokazující uzavření cestovního zdravotního pojištění a jeho rozsah.
Na požádání konzulátu předložte rovněž doklad o úhradě pojistného.
6. VYZVEDNĚTE SI VÍZUM V PŘÍPADĚ JEHO SCHVÁLENÍ NEBO ZAMÍTACÍ FORMULÁŘ V PŘÍPADĚ ZAMÍTNUTÍ VÍZA.
Žadatelé si mohou převzít svůj pas s vízem sami, nebo tím mohou někoho pověřit. V takovém případě musí pověřená osoba předložit ověřenou plnou moc. Uvědomí-li žadatel konzulát při podání žádosti, že za něj pas s vízem převezme někdo jiný, plná moc se nevyžaduje.
POZNÁMKA: Vízum automaticky neopravňuje ke vstupu do ČR, resp. schengenského prostoru. Držitel víza je na vnějších hranicích povinen prokázat, že splňuje podmínky ke vstupu dané schengenským hraničním kodexem a může být při vstupu požádán předložit doklady týkající se plánovaného pobytu.
DALŠÍ INFORMACE K ZAMĚSTNANECKÉ KARTĚ:
Zaměstnaneckou kartu potřebují k výkonu zaměstnání v ČR občané tzv. třetích zemí – tj. států mimo EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Občané těchto států a jejich rodinní příslušníci (v rozsahu definice rodinného příslušníka dle § 15a, resp. 180f zákona o pobytu cizinců) mají volný přístup na trh práce a k výkonu zaměstnání v ČR tudíž zaměstnaneckou kartu nepotřebují.
ČR nevystavuje za účelem dlouhodobého zaměstnání víza, nýbrž povolení k pobytu. Pro krátkodobé a střednědobé zaměstnání vystavuje schengenská víza za účelem zaměstnání (zaměstnání do 3 měsíců) nebo sezónního zaměstnání (zaměstnání do 3 měsíců v sezónních oborech), dlouhodobá víza za účelem sezónního zaměstnání (zaměstnání na 3-6 měsíců v sezónních oborech) a mimořádná pracovní víza.
Žádosti o zaměstnanecké karty podávají žadatelé na zastupitelských úřadech ČR podle místní konzulární příslušnosti. Ty žádosti postupují Ministerstvu vnitra, které je posuzuje a rozhoduje o nich. V případě schválení vyznačí zastupitelský úřad ČR, na kterém byla žádost podána, dlouhodobé vízum za účelem převzetí zaměstnanecké karty. Toto vízum se vystaví jako jednorázové s dobou platnosti 60 dní. Během tohoto období žadatel přicestuje do ČR, dostaví se na pobočku Ministerstva vnitra podle místa pobytu, které mu následně – po odevzdání biometrických údajů – vystaví zaměstnaneckou kartu.
V případě, že důvod pobytu trvá, žadatel může požádat – než platnost zaměstnanecké karty vyprší – o její prodloužení na pobočce Ministerstva vnitra podle místa pobytu.
Zaměstnanecká karta umožňuje svému držiteli volný pohyb po schengenském prostoru po dobu nejdéle 90 dní v jakémkoliv 180ti denním období za nevýdělečným účelem (v tomto ohledu má charakter krátkodobého schengneského víza).
Právní zdroje:
○ Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů
- -místní příslušnost: § 169g
- -sjednání termínu k podání žádosti: § 169f
- -osobní podání žádosti: § 169d
- -podání pouze v listinné podobě: § 168 odst. 2
- -odevzdání otisků prstů: § 55 odst. 3
- -zaměstnanecká karta: § 42g
- -náležitosti obecně: § 31, § 42 odst. 6
- -náležitosti pro zaměstnaneckou kartu: § 42h
- -náležitosti – požadavky (ne starší 180ti dnů, originály, čeština): § 55 odst. 1, § 169 odst. 2
- -nepřijatelnost žádosti: § 169h
- -zastavení řízení a výzva k doplnění žádosti: § 169i, § 169r odst. 4
- -zákonná lhůta: § 169t odst. 6 písm. c)
- -cestovní zdravotní pojištění: § 180j
○ Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád
- -požadavek na písemnosti v češtině: § 16 odst. 1 + 2
○ Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
○ Vyhláška ze dne 21. prosince 2010 č. 429/2010 Sb., stanovící výjimky z povinnosti cizince požádat o vízum nebo povolení k pobytu na místně příslušném zastupitelském úřadu
○ Vyhláška ze dne 5. února 2020 č. 35/2020 Sb., o stanovení územních obvodů zastupitelských úřadů pro účely podávání žádostí o oprávnění k pobytu
○ Nařízení vlády ze dne 26. srpna 2019 č. 220/2019 Sb., o maximálním počtu žádostí o vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání, žádostí o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování a žádostí o zaměstnaneckou kartu, které lze podat na zastupitelském úřadu
○ Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/98/EU ze dne 13. prosince 2011 o jednotném postupu vyřizování žádostí o jednotné povolení k pobytu a práci na území členského státu pro státní příslušníky třetích zemí a o společném souboru práv pracovníků ze třetích zemí oprávněně pobývajících v některém členském státě
○ Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/399 ze dne 9. března 2016, kterým se stanoví kodex Unie o pravidlech upravujících přeshraniční pohyb osob (Schengenský hraniční kodex) – především Hlava II – Vnější hranice, Kapitoly I a II
Užitečné odkazy:
○ Ministerstvo vnitra – Zaměstnanecká karta, Kontakty, Některé náležitosti žádosti, Podání žádosti a odstranění vad na místě, Průběh řízení, Informace o stavu řízení, Příjezd do ČR
○ Ministerstvo práce a sociálních věcí – Zaměstnanecká karta, Zaměstnávání cizinců, Zahraniční zaměstnávání, Povolování pobytu cizinců zaměstnaných v sociálních a zdravotnických službách, Vydání zaměstnanecké/modré karty cizinci, Centrální evidence volných pracovních míst
○ Vyhledávání volných pracovních míst
○ Ministerstvo průmyslu a obchodu – Ekonomická migrace, Ekonomická migrace a vládní programy
○ Ministerstvo spravedlnosti – Evidence znalců a tlumočníků
○ Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy – Uznávání vzdělání
○ Portál uznávání zahraničního vzdělání a kvalifikace
○ Portál státní správy – Zaměstnanost