македонски  english  česky 

понатамошно барање

Добротворен дипломатски базар

thumb

На ден 2.12.2023 Амбасадата на Република Чешка во Скопје во хотел Мериот во Скопје учествуваше на Дипломатскиот добротворен базар во организација на DMWC Dobredojde Macedonia Welcome Centre посветен на Светскиот ден на детето. повеќе ►

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА НАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА РЕПУБЛИКА ЧЕШКА

thumb

Амбасадата на Република Чешка во Скопје беше домаќин на извонредното одбележување на Чешкиот национален ден. Овој настан беше одбележан со значаен гест на културната добра волја – донацијата на пијано Петроф на Националната опера и балет. повеќе ►

Летни школи за словенски студии 2023

Летните школи за словенски студии нудат интензивни курсеви по чешки јазик кои се организираат од страна на неколку јавни универзитети во Република Чешка. Курсевите се одржуваат во текот на летните месеци (јули - септември), нивното времетраење е… повеќе ►

Културни активности за време на чешкото претседателството со Советот на ЕУ

thumb

Република Чешка го презема претседателството со Советот на ЕУ на 1 јули 2022 а претседавањето траеше до крајот на годината 31 декември 2022. За време на претседателството со Советот на ЕУ, односно во текот на изминатите 6 месеци се одржаа… повеќе ►

Летни школи за словенски студии 2022

thumb

Летните школи за словенски студии нудат интензивни курсеви по чешки јазик кои се организираат од страна на неколку јавни универзитети во Република Чешка. Курсевите се одржуваат во текот на летните месеци (јули - септември), нивното времетраење е… повеќе ►

Награда „Сузана Рот“ - повик за учество 2022

thumb

16. 12. 2021 – 15. 05. 2022 Чешките центри (ЧЦ) и Чешкиот книжевен центар (ЧКЦ) при Моравската библиотека во Брно го објавуваат 7 издание на Меѓународниот преведувачки конкурс за наградата „Сузана Рот“, наменет за странски… повеќе ►

Повик за учество за 50-та Меѓународна детска изложба на ликовни уметности „Лидице 2022“

thumb

50-та Меѓународна детска изложба на ликовни уметности „Лидице 2022“ на следнава тема: „МУЗЕЈ“ повеќе информации за учество: Следната година ќе биде 50-та година од натпреварот. Овој познат натпревар ширум светот… повеќе ►

Театарска претстава ,,Ништо не е страшно“

thumb

На 30 ноември 2021 се одигра театарска претстава ,,Ништо не е страшно“ во која настапија деца со интелектуална попреченост со професионални актери. Настанот беше поддржан од Амбасадата на Република Чешка во Скопје, а во организација на… повеќе ►

Прослава на Националниот ден на Република Чешка

thumb

На 28 октомври 2021 година, Амбасадата на Република Чешка во Скопје организираше прослава по повод Националниот ден на Република Чешка во просториите на Музејот на современа уметност во Скопје. По тој повод, Музејот на современа уметност… повеќе ►

Лидице 2021 - доделување на наградите за Меѓународниот детски ликовен натпревар

thumb

На 21 октомври 2021 година амбасадорот Мирослав Томан ги додели дипломите на младите уметници кои ги освоија наградите на 49 -тиот Меѓународниот детски ликовен натпревар Лидице. Локалните деца освоија 1 медал и 4 почесни признанија. Честитки… повеќе ►

ЧЕШКА ВЕЧЕР НА „МАКЕДОКС’’ ФЕСТИВАЛ НА КРЕАТИВНОТ ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ

thumb

На 23 август 2021 година, се одржа „Чешка вечер“ како дел од македонскиот фестивал на креативниот документарен филм „МакеДокс“. На фестивалот на документарниот филм „МакеДокс“ беше прикажан чешкиот филм… повеќе ►

Чешкиот гудачки квартет „Вихан“ на фестивалот „Охридско лето“

thumb

На 5 август 2021 година, во Охрид се одржа исклучителен културен настан. Како дел од 61-годишнина на фестивалот „Охридско лето“ чешкиот гудачки квартет „Вихан“ (Леош Чепицки и Јан Шулмајстер на виолина, Јакуб Чепицки на… повеќе ►

Изложба и концерт ,,Мене ништо не ми пречи“

thumb

На 30.6.2021 се реализираше концерт и изложба во изведба на Театар ПИ на кои учествуваа деца со интелектуална попреченост и деца од основните училишта на општина Ѓорче. Реализацијата на настанот беше поддржана од Амбасадата на Република Чешка… повеќе ►

ПОВИК ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: 2022 Стипендии за новинари (2022 Jiří Dienstbier Journalism Fellowship)

RFE/RL Radio Free Europe / Radio Liberty со задоволство прифаќаат апликации за стипендија за новинари ,,Стипендија Јиржи Динстбиер 2022 година“ (Jiri Dienstbier Journalism Fellowship 2022). Целта на оваа заедница е да им помогне на… повеќе ►

Pražské jaro 2021 (12.5.2021 – 3.6.2021)

thumb

Како и мината година музичкиот фестивал Pražské jaro 2021 (Прашка пролет) ќе се одржи онлајн. Сите љубители на класичната музиката ќе можат да уживаат во вкупно 23 концерти кои ќе бидат достапни на веб страницата: www.festival.cz Фестивалот… повеќе ►

Alumni Networking Event

thumb

Чешката национална агенција за меѓународно образование и истражување (DZS) го започнува својот прв Интернет настан за поврзување на сите меѓународни студенти кои студирале на чешките високообразовни институции. повеќе ►

Отворање на изложба на чешки уметници под името „Временските граници не постојат“

thumb

На 9 април 2021 година во Скопје во Културниот дом ,,Кочо Рацин“ заменик амбасадорот Лубомир Пшенка ја отвори изложбата на тројцата чешки уметници: Ленка Сарова Малиска, Крел Штаинер и Петра Јовановска под името „Временските граници… повеќе ►

Чешки уметници ги освоија првите награди на Биеналето на цртеж во Скопје

thumb

Чешките уметници ги освоија првите награди на овогодинешното Биеналето на цртеж во Скопје. Наградите во име на уметници ги презема заменик амбасадорот Лубомир Пшенка на свеченото доделување на 18 март 2021 година во Националната галерија на… повеќе ►

Награда „Сузана Рот“ - повик за учество 2021

thumb

17. 12. 2020 – 15. 05. 2021 Чешките центри (ЧЦ) и Чешкиот книжевен центар (ЧКЦ) при Моравската библиотека во Брно го објавуваат 7 издание на Меѓународниот преведувачки конкурс за наградата „Сузана Рот“, наменет за странски… повеќе ►

Оддавање почит на споменикот на Роберт Гајдик

thumb

На ден 14.1.2021 амбасадорот Мирослав Томан положи цвеќе на споменикот на Чехословачкиот граѓанин Роберт Гајдик, кој во текот на Втората светска војна се приклучил на антифашистичкиот отпор и бил егзекутиран во 1942 година. повеќе ►

Проект кој што ги поврзува Чесите во светот

thumb

Проектот Czech.Global www.czech.global ги поврзува Чесите во светот Целта на проектот е да се создаде мрежа на Чеси кои што живеат во странство и да им се обезбеди можност да бидат во контакт со нивната земја и со другите Чеси кои живеат надвор… повеќе ►

Благодарности

Благодариме на сите за секоја позитивна реакција и честитка по повод одбележувањето на Националниот ден на Република Чешка. Меѓу сите честитки е исто така и честитката на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија господинот… повеќе ►

Македонски уметници интерпретираа музика од Антонин Дворжак – концерт онлајн по повод Националниот ден на Република Чешка

thumb

Поради актуелната ситуација со пандемијата на КОВИД-19, амбасадата на Република Чешка во Скопје одлучи да го прослави Националниот ден на поинаков начин отколку вообичаено, почитувајќи ги здравствените протоколи. Резултатот беше онлајн концерт… повеќе ►

Учество на амбасадата на Република Чешка во Скопје на меѓународниот филмски фестивал „Богородичен покров“

thumb

На 21 септември 2020 година се одржа петтиот по ред меѓународен филмски фестивал “Богоридичен покров”, кој е насочен кон ширење на духовни и хуманитарни вредности. Исто како и во минатото, фестивалот беше поддржан од страна на… повеќе ►

СТУДИРАЈТЕ ВО ЧЕШКА

*Бесплатно студирање (за студии на чешки јазик) *Врвно образование *Повеќе од 1000 студии на англиски јазик *Чешка: најатрактивно место за живеење во Европа *Популарна дестинација за странски студенти *Срцето на Европа… повеќе ►

Уникатен концерт на 4 пијана на фестивалот ,,Охридско лето“

thumb

На 25 август 2020 година, во Охрид се одржа исклучителен културен настан. Како дел од 60-годишнината на фестивалот „Охридско лето“ 4 чешки пијанисти (Ема Једличка-Гогова, Лукаш Клански, Хелена Веисер, Сара Медкова) ја свиреа музиката… повеќе ►

Во Скопје отворање на изложбата „Јас и круг“ од чешката уметница Петра Јовановска

thumb

На 23 јуни 2020 година во Скопје во галеријата „Остен“, се отвори изложбата „Јас и круг“ од чешката уметница Петра Јовановска. Изложбата ќе биде отворена до 29 јуни 2020 година и беше… повеќе ►

Jiří Dienstbier Journalism Fellowship 2020-2021 - програми за стипендии за млади новинари

Амбасадата на Република Чешка во Скопје информира дека Радио Слободна Европа / Радио слобода (RFE / RL) во соработка со Министерството за надворешни работи на Република Чешка прифаќа апликации за стипендија за програмата Václav Havel Journalism… повеќе ►

СТУДИРАЊЕ ВО РЕПУБЛИКА ЧЕШКА

thumb

Приклучете се на FB страницата STUDY IN THE CZECH REPUBLIC од 13 мај 2020 година до 29 мај 2020 година и слушнете ги искуствата на странските студенти, информирајте се за студиските програми претставени од претставници од чешките институции за… повеќе ►

Stream#PragueSpringFestival2020

thumb

Stream#PragueSpringFestival2020 повеќе ►

Oтворање на изложбата на фотографии „Прага Интима“ во Скопје

thumb

На 5.2.2020 заменик амбасадорот Лубомир Пшенка ја отвори изложбата на фотографии од Прага од македонскиот фотограф Влатко Деков насловена „Прага интима“. повеќе ►

Оддавање почит на споменикот на Роберт Гајдик

thumb

На ден 14.1.2020 амбасадорот Мирослав Томан положи цвеќе на споменикот на чехословачкиот граѓанин Роберт Гајдик, кој во текот на Втората светска војна се приклучил на антифашистичкиот отпор и бил егзекутиран во 1942 година. повеќе ►

Во Куманово отворање на изложбата „Зад границите на кругот“ од чешката уметница Петра Јовановска

thumb

На 3 декември 2019 година амбасадорот Н.Е. Мирослав Томан свечено ја отвори изложбата „Зад границите на кругот“ од чешката уметница Петра Јовановска. Изложбата е поставена во Уметничката галерија во Куманово каде што ќе остане… повеќе ►

Чешки бендови на меѓународниот фестивал PIN International Music Conference and Showcase 2019

thumb

Во деновите 28-30 ноември 2019 година се одржа музичкиот фестивал „PIN International Music Conference and Showcase 2019”. Фестивалот беше поддржан од страна на амбасадата на Република Чешка во Скопје. повеќе ►

Изложбата насловена „1989 низ очите на фотографот“ во амбасадата на Република Чешка во Скопје

thumb

29 октомври 2019 во просториите на амбасадата на Република Чешка во Скопје беше претставена изложбата на фотографии насловена „1989 низ очите на фотографот“. повеќе ►

Чешко утринско кафе

thumb

Во рамки на традиционалните собири на утринско кафе организирани од „Macedonia Wellcome Center“ амбасадорот Н.Е. Мирослав Томан одржа кратко предавање за „Кадифената револуција“. повеќе ►

„Аудиенција“ театарската претстава изведена во Македонскиот народен театар по повод одбележувањето на Националниот ден

thumb

На 6 ноември 2019 во Македонскиот народен театар беше премиерно изведена театарската претстава „Аудиенција“ од Вацлав Хавел. Претставата беше прв пат изведена во Северна Македонија по повод одбележувањето на 101 година од првата… повеќе ►

Учество на амбасадата на Република Чешка во Скопје на меѓународниот филмски фестивал „Богородичен покров“

thumb

На 14 октомври 2019 се одржа четвртиот по ред меѓународен филмски фестивал “Богоридичен покров”, кој е насочен кон ширење на духовни и хуманитарни вредности. Исто како и во минатото, фестивалот беше поддржан од страна на амбасадата… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерот за култура Хусни Исмаили

thumb

На 14 октомври 2019 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за култура Хусни Исмаили. повеќе ►

Михал Вивег гостин на BookStar2019 Фестивал на европската литература во Скопје

thumb

На 7.10.2019 во Скопје во рамки на BookStar2019 Фестивал на европската литература имавме прилика да се дружиме со најпознатиот чешки писател Михал Вивег. повеќе ►

ЧЕШКА ВЕЧЕР НА „МАКЕДОКС’’ ФЕСТИВАЛ НА КРЕАТИВНОТ ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ

thumb

На 27 август 2019 во рамки на македонскиот фестивал на креативниот документарен филм „МакеДокс’’ се одржа ,,Чешка вечер’’. Настанот беше поддржан од Амбасадата на Република Чешка во Скопје и од Чешкиот културен… повеќе ►

Денови на чешката култура и Дипломатскиот добротворен базар

thumb

Денови на чешката култура се одржаа од 28.5.19 до 2.6.19. повеќе ►

Меѓународна летна школа во Острава

thumb

Анекси: повеќе ►

Денови на чешката култура и Дипломатскиот добротворен базар

Од 28 мај до 2 јуни ќе се одржат Денови на чешката култура во Скопје. Настаните се организирани и поддржани од амбасадата на Република Чешка во Скопје во соработка со Чешкиот центар во Софија. повеќе ►

Јиржи Диенстбиер стипендија за новинари, 2019-2020

Радио Слободна Европа нуди стипендија за новинари за земјите од Западен Балкан. Крајниот рок за поднесување на пријавите е 2 јуни 2019. повеќе ►

Дискусија со чешкиот писател Марек Шинделка

thumb

На 5 април 2019 година чешкиот писател Марек Шинделка го посети Скопје. За време на престојот, тој присуствуваше на дискусија со студентите на чешки јазик на Универзитетот "Кирил и Методиј" и дискусија со читателите, каде што го презентираше… повеќе ►

Студирајте во Република Чешка

thumb

Повеќе информации ќе најдете во прилозите кои се на чешки и англиски јазик. повеќе ►

Оддавање почит на споменикот на Роберт Гајдик

На ден 14.1.2019 амбасадорот Мирослав Томан положи цвеќе на споменикот на чехословачкиот граѓанин Роберт Гајдик, кој во тек на Втората светска војна се приклучил на антифашистичкиот отпор и бил егзекутиран во 1942 година. повеќе ►

Летни школи за словенски студии 2019

Летните школи за словенски студии нудат интензивни курсеви по чешки јазик кои се организираат од страна на неколку јавни универзитети во Република Чешка. Курсевите се одржуваат во текот на летните месеци (јули - септември), нивното времетраење е… повеќе ►

Стипендии, меѓувладина програма за размена на студенти за академска година 2019/2020

Министерството за школство, млади и спорт на Република Чешка годишно доделува стипендии на студенти од странски државјани во рамки на меѓувладината праграмата за размена на студенти која е воспоставена со повеќе земји, меѓу кои и Македонија. повеќе ►

Награда „Сузана Рот“ -повик за учество 2019

 повеќе ►

Учество на чешкиот писател Михал Ајваз на фестивалот BookStars

На 19.11.2018, чешкиот писател Михал Ајваз учествуваше на литературниот фестивал BookStar во Скопје. Во дискусијата, покрај другите работи, тој ги претстави и неговите два романа, Празни улици и Луксембургска градина, кои се преведени на… повеќе ►

Дипломи за најуспешните учесници на детскиот ликовен натпревар Лидице

Како и во претходните години, голем беше одзивот на децата од Македонија кои се пријавија да учествуваат на меѓународниот ликовен натпревар Лидице. Во 2018 вкупно се пријавиле 393 млади натпреварувачи, од вкупно 28 училишта. Од пријавените, на 7… повеќе ►

Магистратура по применета економија или докторат по економија-студирајте во Прага

CERGE-EI во Прага е институција која е производ на зедничкото делување на Карловиот универзитет и Економскиот институт на чешката академија на науките кои се посветени на одлични и иновативни економски истражувања и образование од областа на… повеќе ►

НОВ ЕКОНОМСКИ ТАЛЕНТ 2019

Меѓународен натпревар CERGE-EI за студенти и дипломирани студенти повеќе ►

Ретроспектива на филмови од Милош Форман во рамки на фестивалот Синедејс

Во рамки на фестивалот Cinedays, кој се одржува 08-18.11.2018 е претставена ретроспектива на филмви од режисерот Милош Форман. Прикажувањето на четири филма кои датираат од почетоците на овој познат чешки режисер (Црниот Петар, Љубовта на една… повеќе ►

Изложба на подарени слики од Чехословачка во Музејот на модерна уметност

На 30.10.2018 во рамки на прославата, 100 годишнина од основање на Чехословачка беше отворена изложбата ”Подарени дела од Чехословачка“. На отворањето на церемонијата, беше присутен и Асад Адеми, Министер за култура на Република… повеќе ►

Учество на Чешка на меѓународниот филмски фестивал “Богородичен покров”

На 15.11.2018 се одржа третиот по ред меѓународен филмски фестивал “Богоридичен покров”, кој е насочен кон ширење на духовни и хуманитарни вредности. Исто како и во минатото, фестивалот беше поддржан од страна на амбасадата на… повеќе ►

Учество на чешки уметник на фестивал за детски театар Фенер 2018

Свеченото отворање на новата Амбасада на Република Чешка во Скопје и прославата на државен празник

На 26 септември 2018 година беше отворена нова зграда на Амбасадата на Република Чешка во Скопје, која беше поврзана со одбележувањето на чешкиот национален ден. повеќе ►

Изложба „Чехословачка државност“ во Музејот на мекедонската борба за слобода

На 29 октомври 2018 година, официјално беше отворена изложбата "Чехословачка државност", како дел од прославата на 100-годишнината од основањето на Чехословачка. На настанот присуствуваа околу 60 Чеси и пријатели на Чешката Република. повеќе ►

Прослави на 100-годишнината од основањето на Чехословачка

На 16 октомври 2018 година во просториите на Македонската филхармонија се одржа прием по повод 100-годишнината од основањето на Чехословачка, во заедничка организација на Амбасадата на Република Чешка и Амбасадата на Република Словачка во Скопје… повеќе ►

Изложба на чешки фотографии во Демир Хисар

krajina_se_stromem

На 30 август 2018 во културниот центар “Илинден” во Демир Хисар се одржа изложба на слики од група чешки фотографи (Ева Морицка, Габриела Рехакова, Јана Козакова, Алена Новакова, Шимон Пикус, Роман Махек, Франтишек Русек и Томаш… повеќе ►

Доделување на стипендии за студирање во Република Чешка

thumb

На 5 јуни 2018 година, во просториите на амбасадата, амбасадорот Мирослав Томан ја додели одлуката за доделување стипендиите од Министерството за образование, млади и спорт на следниве студенти: Марија Бошкова – студии на факултет за… повеќе ►

Средба на амбасадорот со министерот за култура Р. Алаѓозовски

thumb

На 10 јануари 2017 година, амбасадорот Мирослав Томан беше примен од министерот за култура Роберт Алаѓозовски. повеќе ►

Летна школа за словенски студии 2018

Амбасадата на Република Чешка информира за одржувањето на Летните школи за словенски студии за 2018 година. повеќе ►

Успех на учениците од гимназијата Остров во рамките на Меѓународниот детски ликовен натпревар „13. НОЕМВРИ“

thumb

На ден 23.11.2017 во просториите на Кинотека на Македонија во Скопје, заменик амбасадор господин Јосеф Брож од секретарот на Детскиот ликовен центар проф. Харалампие Манчев ги презеде наградите на чешките учесници на 43.Издание на Меѓународниот… повеќе ►

Доделување награди на меѓународната детска изложба Лидице 2017

thumb

На ден 08.11. амбасадорот Мирослав Томан ги додели дипломите за 45.Издание на меѓународната детска изложба Лидице 2017 на ученичката Илина Стојанова од гимназијата „Никола Карев“ од Скопје, а на 15.11. со голем интерес на локалните… повеќе ►

Отворање на изложбата „Минливост на време “ во градот Кавадарци

pomijivost_casu

На ден 18.05.2017 во галеријата на културниот дом „Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци, заменик амбасадор Јосеф Брож свечено ја отвори другата патувачка изложба „Минливост на време“. На гостите истотака им се обрати… повеќе ►

Отворање на изложба „Изминување на време“ во Велес

veles

На ден 20.04.2017 Амбасадорот Мирослав Рамеш, заедно со градоначалникот на градот Велес Славчо Чадиев и директорката на националниот музеј г-а Елица Николова, свечено ја отвори изложбата „Изминување на време“. Во уметничката галерија… повеќе ►

Изложбата отворена во основното училиште Ј.А.Коменски во Скопје

komensky

На 28.3.2017 година при 425-та годишнина од раѓањето на најбитниот чешки мислител и основоположникот на модерната педагогија Јан Амос Коменски, Амбасадорот Мирослав Рамеш во основното училиште Ј. А. Коменски во Скопје ја отвори изложбата на дела… повеќе ►

Режисерот Јиржи Свобода ја презема „Светската награда за хуманизам“

svoboda

На 18.1.2017 година познатиот чешки режисер, сценарист и педагог Јиржи Свобода во просториите на Македонската академија на науки и уметности во Охрид од страна на градоначалникот на градот Никола Бакрачески и ректорот на Универзитетот за… повеќе ►

Предавања на Вацлав Неквапил на Филолошкиот факултет во Скопје

prednaska

Од 12 до 13.12.2016 во библиотеката по славистика на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје се одржа предавање на чешкиот новинар Вацлав Неквапил. повеќе ►

Предадени наградите од изложбата Лидице 2016 во Битола и Скопје

lid

На 6 октомври 2016 година Амбасадорот Мирослав Рамеш на ученичките на гимназијата во Битола Ангела Каранфилова и Илина Горгиевска им ги додели високите награди – дипломи од организаторите на XLIV издание на меѓународната детска ликовна… повеќе ►

Летна археоботаничка школа Прилеп 2016

archeolog

На 23 септември 2016 година Амбасадорот Мирослав Рамеш ги прими чешките и македонските учесници на Летната археоботаничка школа Прилеп 2016, кои за време на претходните две недели под водство на искусни педагози и предавачи од Природнонаучниот… повеќе ►

Отворање на изложбата Замоци и дворци и споменици на УНЕСКО во Струмица

vyst

На 29.3.2016 година амбасадорот Мирослав Рамеш во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица официјално ја отвори изложбата „Замоци и дворци и споменици на УНЕСКО во Република Чешка“. Меѓу останатите гости… повеќе ►

ХVI Зимски салон со изразени чешки траги

thumb

На 5 февруари 2016 година во историските простории на Националната галерија Чифте Амам се одржа отворањето на ХVI издание на биеналето „Зимски салон“ што традиционално го организира Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ)… повеќе ►

INSPIRELI Awards, меѓународен натпревар за млади архитекти и дизајнери

Студентите по архитектура и дизајн и дипломците од соодветните универзитети со возраст до 30 години можат да се пријават на меѓународниот натпревар „INSPIRELI Awards 2015“. повеќе ►

[PLAY]boyz на фестивалот „ПАНФИЗ 2015“

playboyz

Претставата на уметничкото дуо [PLAY]boyz беше наградено во Скопје со долготраен аплауз и позитивни критики од страна на експертите. Марек Зелника и Мартин Талага ја презентираа подвижната претстава „СИНовиал“ на 6.10.2015 на малата… повеќе ►

Детскиот фолклорен ансамбл ВОНИЧКА

vonicka

Од 14-16.8.2015 година во рамки на меѓународниот фолклорен фестивал, што е дел од Охридско културно лето, претстави фолклор од областа Валашско детскиот фолклорен ансамбл ВОНИЧКА во придружба на народниот оркестар Кичера. повеќе ►

Чешкиот виолончелист Бледар Зајми повторно во Македонија.

thumb

Веќе по втор пат на македонската публика ѝ се претстави врвниот чешки виолончелист со албанско потекло Бледар Зајми. Тој отсвири два концерти во рамки на рециталот заедно со албанската пијанистка Етрита Ибрахими најпрвин на 17 март во Тетово, а… повеќе ►

Летна школа за словенски студии во Оломоуц

stipendium

Амбасадата во Скопје информира за можности за студирање во Република Чешка. Од 18 јули до 15 август 2015 година ќе се одржи Летната школа за словенски студии во Оломоуц. повеќе ►

Летни школи за словенски студии 2015

stipendium

Амбасадата на Република Чешка информира за одржувањето на Летните школи за словенски студии за 2015 година. Летните школи за словенски студии (ЛШСС) се наменети за стручњаци од областа на славистиката и бохемистиката, за постдипломски и… повеќе ►