Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Hořovice hostily dvacáté výroční setkání Přidružených škol UNESCO v ČR

 

(Archivní článek, platnost skončena 30.09.2015 / 02:00.)

Zástupci Přidružených škol UNESCO se ve dnech 22. – 23. září 2014 setkali na celostátním setkání Přidružených škol UNESCO, jehož hostitelem byla Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hořovicích. Slavnostního zahájení se zúčastnil Ondřej Vaculík, starosta města Hořovice. Cílem setkání byla především výměna informací, plánování společných aktivit a určení priorit programu národní sítě na školní rok 2015/2016. S cílem zformalizovat institucionální struktury asociace proběhly historicky první volby zástupců členských škol do tzv. Koordinačního týmu, jehož posláním bude zejména doporučovat Valnému shromáždění Přidružených škol UNESCO přijetí kandidátských škol, udělení čestného členství či ukončení členství školy v této mezinárodní síti.

Setkání bylo slavnostně zahájeno 22. 9. 2014 za přítomnosti Ondřeje Vaculíka, starosty města Hořovice, Aleše Dvořáka, zástupce MŠMT a Vladimíra Keberta, ředitele SOŠ a SOU Hořovice.

V rámci programu přednesl svůj příspěvek Michal Broža, ředitel Informačního centra OSN, Tomáš Jelínek, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti, Martina Veselá, ředitelka Národního památkového ústavu v Telči, či Milada Švecová, předsedkyně Klubu ekologické výchovy a vysokoškolská pedagožka. Setkání se zúčastnil i zástupce gymnázia Andreja Kmeta v Banskej Stiavnici, Karel Komárek, vedoucí tajemník České komise pro UNESCO, a Anna Martinková, koordinátorka sítě ASPnet v ČR.

Po zahájení účastníci, převážně z řad ředitelů škol, schválili nové znění Charty Přidružených škol UNESCO a zvolili své zástupce do Koordinačního týmu, jehož zástupce bude také členem České komise pro UNESCO. Reprezentanti škol dále ve svých prezentacích představili aktivity škol v uplynulém školním roce, které souvisely s členstvím školy v ASPnet, a seznámili ostatní členy se zajímavými pedagogickými metodami a výsledky. V menších skupinách následně diskutovali a promýšleli směřování a aktivity sítě ve školním roce 2015/5016, ve kterém se budou věnovat tématice světla a optických technologií (rok 2015 byl OSN vyhlášen Mezinárodním rokem světla) a tradici, mýtům a kulturním památkám. Pro účastníky byl připraven bohatý doprovodný a odborný program, včetně prohlídky hořovického zámku či přednášek odborníků.

Projekt sítě Přidružených škol UNESCO (ASPnet), zahájený v roce 1953, v roce 2013 oslavil 60 let. Československo se do něj zapojilo v roce 1966 a v současné době má v ČR 50 členských základních, středních a vyšších odborných škol. Zástupci Přidružených škol v ČR se pravidelně scházejí jednou ročně na celostátním setkání, které hostí vždy jeden ze členů sítě.

.