Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

VS_svoboda
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Valné shromáždění OSN (General Assembly of the UN)

 

Valné shromáždění OSN je hlavním jednacím orgánem OSN. Skládá se ze zástupců všech členských států, z nichž každý má jeden hlas. Pro přijetí rozhodnutí o důležitých otázkách, jako jsou otázky míru a bezpečnosti, přijetí nových členů a rozpočtové otázky, je třeba dvoutřetinové většiny hlasů. Pro rozhodnutí o jiných otázkách stačí prostá většina hlasů.

Nové řádné zasedání Valného shromáždění začíná vždy druhé úterý v září a trvá jeden rok; jeho hlavní (podzimní) část bývá obvykle ukončena kolem 20. prosince. Počátkem řádného zasedání ve Valném shromáždění probíhá všeobecná rozprava, v níž vystupují nejvyšší představitelé států a vlád a ministři zahraničních věcí, kteří vyjadřují své názory na aktuální otázky mezinárodního zájmu a činnosti OSN. Kromě řádných zasedání může Valné shromáždění konat zvláštní zasedání, a to na žádost Rady bezpečnosti, většiny členských států OSN nebo jednoho člena, pokud s tím většina členských států souhlasí. Pro každé řádné zasedání volí Valné shromáždění nového předsedu, 21 místopředsedů a předsedy šesti hlavních výborů. Ve funkcích se pravidelně střídají zástupci pěti regionálních skupin.

Vzhledem k velkému počtu témat, jejichž projednání se po Valném shromáždění požaduje, přiděluje Valné shromáždění většinu otázek k projednání svým šesti hlavním výborům:

  • První výbor: výbor pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost
  • Druhý výbor: hospodářský a finanční výbor
  • Třetí výbor: sociální, humanitární a kulturní výbor
  • Čtvrtý výbor: zvláštní výbor pro politické otázky a otázky dekolonizace
  • Pátý výbor: administrativní a rozpočtový výbor
  • Šestý výbor: právní výbor

Rezoluce Valného shromáždění OSN jsou významné tím, že vyjadřují názor mezinárodního společenství na nejdůležitější mezinárodní otázky.

V letech 2002-2003 vykonávala Česká republika významnou roli předsednické země 57. Valného shromáždění OSN. Předsedou byl dne 8. července 2002 zvolen Jan Kavan, který tuto funkci vykonával v období od 10. září 2002 do 15. září 2003. Ve výkonu funkce jej podporoval tým složený především z českých diplomatů a doplněný o několik specialistů ze sekretariátu OSN.

.