Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zahraniční rozvojová spolupráce

 

Česká republika projevuje solidaritu s lidmi v málo rozvinutých zemích a cítí svůj díl zodpovědnosti na řešení globálních problémů, které do značné míry souvisejí s chudobou a nerovnostmi. Zahraniční rozvojová spolupráce (ZRS) je plnohodnotnou součástí zahraniční politiky ČR a přispívá k naplňování jejích cílů.

Strategickým cílem české rozvojové politiky je odstraňování chudoby a nerovností a podpora bezpečnosti a prosperity prostřednictvím efektivního partnerství, které umožní chudým a málo rozvinutým zemím realizovat jejich rozvojové cíle. Výchozí bod představovaly v letech 2000 - 2015 Rozvojové cíle tisíciletí (Millennium Development Goals – MDGs), na které pro období 2015 - 2030 navázala Agenda 2030 pro udržitelný rozvoj se 17 Cíli udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals - SDGs). Klíčový stimul pro rozvoj představují demokratické formy vládnutí, udržitelný ekonomický růst, zapojování rozvojových zemí do mezinárodního obchodu, sociální rozvoj a péče o životní prostředí.

Poskytováním rozvojové pomoci přispívá ČR k zajištění bezpečnosti a stability na globální úrovni i k předcházení konfliktů na regionální a lokální úrovni, omezení nežádoucí migrace, posílení bezpečnosti v oblasti životního prostředí a klimatu, k podpoře demokracie, dodržování lidských práv a základních svobod a posilování právního státu.

 

 

Logo Czech Aid

Logo Czech Aid je určeno k označování projektů zahraniční rozvojové spolupráce, transformační spolupráce a humanitární pomoci v zahraničí. Zásady využívání loga a jeho kombinací s logy… více ►

.