Světový den za odstranění chudoby
17.10.2022 / 05:15 | Aktualizováno: 14.10.2022 / 16:04
Dnes si po celém světě připomínáme Mezinárodní den za odstranění chudoby, který byl vyhlášen Valným shromážděním OSN poprvé v roce 1992. Jeho smyslem je celosvětově šířit povědomí o problému chudoby a upozornit na těžkosti, se kterými se potýkají lidé po celém světě.
Důstojnost pro všechny převedená do konkrétních činů (#DignityForAllinPractice) je tématem Mezinárodního dne za odstranění chudoby pro roky 2022-2023. Důstojnost lidské bytosti je nejen základním právem sama o sobě, ale tvoří základ všech ostatních základních práv. Důstojnost není abstraktní pojem, je nedílnou součástí každého člověka. Mnoho lidí žijících v trvalé chudobě dnes zažívá, že je jejich důstojnost omezena nebo popírána. Více zde: International Day for the Eradication of Poverty | United Nations
Je důležité mluvit a přemýšlet o problému chudoby, sociálního vyloučení a také o tom, jak chudobě čelit a jak podpořit ty, kteří to potřebují. Také ve vyspělých zemích žije velký počet lidí na hranici chudoby i pod ní. S dopady pandemie a se současnou celosvětovou energetickou a potravinovou krizí tento problém ještě narostl.
Chudoba v rozvinutých zemích je samozřejmě nesrovnatelná s chudobou v jižní nebo jihovýchodní Asii a v afrických zemích. Například v Somálsku opakovaně hrozí hladomor, lidé denně čelí násilí a velká část dětí a žen se ani nemůže vzdělávat.
Česko se proto angažuje v pomoci nejchudším v různých částech světa, protože odstranění chudoby není jen lokálním problémem a z dlouhodobého hlediska nestačí starat se jen o vlastní zájmy.
Jak pomáháme s omezováním chudoby a nerovností - příklady projektů:
Úspěšný a ocenění projekt v Kambodži, který pomohl drobným místním zemědělcům nastartovat úspěšný business:
Zavedení k přírodě přívětivého systému lesního hospodářství v Gruzii - plus pro přírodu i místní obyvatele:
Jeden z mnoha projektů s českými inovativními řešeními pro Afriku. Modernizace zemědělství s ohledem na životní prostředí v Zambii: