Program transformační spolupráce
04.08.2023 / 11:45 | Aktualizováno: 09.07.2025 / 11:30
Transformační politika je politikou podpory lidských práv a demokracie, která využívá specifické zkušenosti České republiky s procesem společenské transformace, budováním demokracie, jakož i nenásilným odporem proti totalitnímu režimu, který zahájení demokratizace předcházel.
Tuto zkušenost Česká republika spolu s dalšími zeměmi střední a východní Evropy učinila v 80. a 90. letech minulého století. Transformační politika se zároveň opírá o principy a hodnoty sdílené euroatlantickým společenstvím, ke kterému Česká republika náleží. Tyto principy a hodnoty mají přitom univerzální platnost. Transformační politika je moderním, systémovým přístupem, založeným na prokázané vzájemné souvislosti a podmíněnosti stavu demokracie a lidských práv.
Prioritními tématy definovanými Koncepcí podpory lidských práv a transformační spolupráce jsou:
- podpora obránců lidských práv;
- podpora občanské společnosti;
- podpora svobody projevu a médií;
- podpora volebních práv a politické a veřejné participace;
- podpora budování institucí právního státu;
- podpora rovnosti a nediskriminace;
- podpora lidských práv spojených s životním prostředím.
Svou transformační zkušenost může Česká republika zúročit především ve vztahu k zemím, které jsou jí kulturně, geograficky, historicky nebo jinak blízké. Prioritně se proto soustředí (především, ale nikoli výhradně) na spolupráci s partnery ve východní Evropě a na západním Balkáně.
PŘEHLED AKTUÁLNÍCH DOTAČNÍCH VÝZEV NALEZNETE ZDE.