Mezinárodní organizace Frankofonie a ČR v r. 2025
10.02.2025 / 11:33 | Aktualizováno: 10.02.2025 / 11:36
Mezinárodní organizace Frankofonie (OIF) je společenstvím 93 států a vlád (56 členských států a vlád, 32 pozorovatelských a 5 přidružených) pěti kontinentů. Česká republika je jako pozorovatel součástí Frankofonie od r. 1999.
OIF byla založena v r. 1970 na základě Smlouvy z Niamey (Niger). Slouží nejen k šíření francouzštiny (hlavní zájem vyspělejších států), ale také k podpoře kulturní diverzity, udržování míru a trvalého rozvoje (méně vyspělé státy mají zájem hlavně o rozvojový, ekonomický rozměr).
Nejvyšším orgánem OIF je summit hlav států a vlád.
ČR zastupuje u OIF stálý představitel, jímž je velvyslanec ČR ve Francii, ten se účastní summitů.
ČR je „čistým plátcem“ do Jednotného multilaterálního fondu Frankofonie,
Faktická diverzita členských a pozorovatelských států znamená, že OIF nemůže vystupovat jako jednotný (politický) blok. Při summitech se tradičně projevují rozdíly mezi prioritami rozvojových a rozvinutých států. Přes tuto rozdílnost má však OIF specifickou váhu – její členové tvoří např. třetinu států OSN.
Stálým tématem OIF je mj. podpora francouzštiny jako jazyka používaného v mezinárodních organizacích.
Mezi priority OIF patří podpora francouzštiny a kulturní a jazykové diverzity; míru, demokracie a lidských práv; vzdělání a výzkumu; hospodářské spolupráce a udržitelného rozvoje.
Frankofonie
Samotná Organizace se v současnosti skládá z 54 plnoprávných členských zemí/regionů: Albánie, Andora, Belgie, Belgie – Valonsko, Benin, Bulharsko, Burkina Faso, Burundi, Čad, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Džibuti, Egypt, Francie, Francouzské společenství Belgie, Gabon, Guinea, Guinea Bissau, Haiti, Kambodža, Kamerun, Kanada, Kanada Nový Brunšvik, Kanada Québec, Kapverdské ostrovy, Komory, Kongo, Laos, Libanon, Lucembursko, Madagaskar, Makedonie, Mali, Maroko, Mauritius, Mauretánie, Moldavsko, Monako, Niger, Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Rumunsko, Rwanda, Řecko, Senegal, Seychely, Středoafrická republika, Svatá Lucie, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Švýcarsko, Togo, Tunisko, Vanutu a Vietnam;
7 států přidružených: Arménie, Ghana, Katar, Kosovo, Kypr, Nová Kaledonie, SAE a Srbsko;
a 27ti zemí pozorovatelských: Argentina, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Česká republika, Dominikánská republika, Estonsko, Gambie, Gruzie, Chorvatsko, Irsko, Jižní Korea, Kanada Ontario, Kostarika, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Mexiko, Mozambik, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Thajsko, Ukrajina, Uruguay a Luisiana (USA).
Právě díky tomu, že je Mezinárodní organizace Frankofonie tak rozsáhlou organizací s velmi rozmanitým členským složením, jež zahrnuje nejbohatší státy (Francie a Kanada patří do skupiny „G7“), ale i ty nejchudší, zaujímá ve světě důležité místo. Některé státy Organizace jsou dokonce i členy OECD, všechny tyto státy se nachází na Severu. Zahrnuje však také 24 zemí, které byly OSN zařazeny do sekce málo rozvinutých (celkem jich je 50) a všechny jsou na globálním Jihu v Africe. I přes značnou rozmanitost v ekonomické vyspělosti členských států ekonomika frankofonního celku tvoří 17 % světového obchodu a 10,5 % světové výroby.
Frankofonní svět tvoří na 320 milionů francouzsky mluvících lidí, z nich 72 mil. užívá francouzštinu pouze částečně, ve 32 zemích je však úředním jazykem ať už samostatně či spolu s jinými jazyky. Francouzština je v pořadí na 5. místě nejvíce užívaných jazyků na světě. Co se týká věkového složení Frankofonie 60 % obyvatelstva členských zemí je mladších třiceti let. Francouzština je 4. nejvíce užívaným jazykem na internetu.
Poslání a hlavní cíle Frankofonie
- - posilování demokracie v členských státech a její další rozvoj,
- - prevence, řízení a řešení konfliktů, podpora právního státu a lidských práv,
- - zesílení komunikace mezi kulturami a národy,
- - posílení vzájemné ekonomické spolupráce a podpora ekonomik,
- - zvýšení úrovně vzdělání a podpora výzkumu,
- - podpora francouzského jazyka a lingvistické a kulturní diverzity,
- - rozvoj spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje, environmentální problematika,
- - snižování sociální disparity,
- - prevence migrace.
Café francophone
Od r. 2010 je na MZV ČR pořádáno každý měsíc café francophone – diplomaté frankofonních velvyslanectví v Praze přicházejí konverzovat s českými kolegy z MZV a dalších institucí. Café je pozitivně hodnoceno a představuje praktickou ukázku české účasti na šíření francouzštiny.