Starobní důchody
Bližší informace o výplatě starobního důchodu
Nárok na starobní důchod pokud jste pracovali v jiném členském státě EU.
Každý stát EU, ve kterém jste byli pojištěni nejméně jeden rok, vám bude vyplácet starobní důchod. Předpokladem je, že splníte podmínky pro nárok na důchod dané právními předpisy tohoto státu, tj. dosažení důchodového věku a potřebné doby pojištění. Informace k pojištění kratšímu než 1 rok najdete zde.
Jestliže jste například pracovali ve třech různých zemích, budou vám odděleně vypláceny tři starobní důchody.
Pro nárok na starobní důchod v ČR
Je třeba splnit dvě podmínky, a to dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Důchodový věk a potřebné roky důchodového pojištění jednoduše spočítá důchodová kalkulačka ČSSZ. Před dosažením důchodového věku lze přiznat tzv. předčasný starobní důchod s tím, že je třeba získat potřebnou dobu důchodového pojištění jako při řádném odchodu do starobního důchodu. Přiznání předčasného starobního důchodu je nevratné a vylučuje nárok na řádný starobní důchod. Doba, o kterou se odchází do důchodu dříve, výši důchodu sníží (dojde k tzv. krácení). Tato srážka (krácení) za odchod do předčasného starobního důchodu je trvalá.
Podmínky nároku na starobní důchod stanoví zákon o důchodovém pojištění (z. č. 155/1995 Sb.).
Podání žádosti o starobní důchod (vyplácený v ČR)
Žádost o důchod podává sám občan, a to na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti PSSZ. Žádost o důchod se podává osobně, případně je možné k tomuto úkonu zmocnit jinou osobu na základě udělené plné moci (nevyžaduje se její úřední ověření). Žádost s žadatelem sepíše odborník oddělení důchodového pojištění. Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. U předčasného starobního důchodu však platí, že jej nelze přiznat zpětně, ale nejdříve od data podání žádosti.
Podat žádost o důchod je možné v kterýkoliv úřední den. Doporučujeme se pro tento úkon předem objednat online prostřednictvím objednávkového systému ČSSZ, aby měl žadatel jistotu vyřízení jeho záležitosti v předem zvolený termín a čas. Sepsání žádosti je časově náročný úkon a žadatel je povinen uvádět přesné, konkrétní a pravdivé údaje.
Žádost o důchod je možné podat i zpětně. Výplata bude přiznána od data vzniku nároku, přičemž nevyplacené splátky důchodu budou doplaceny. Limitem pro výplatu důchodu je 5 let zpátky, poté dochází k zániku nároku na výplatu jednotlivých splátek.
Jak se váš důchod vypočítá?
V každém členském státě, v němž jste byli pojištěni, jsou uchovávány vaše doby pojištění. Příspěvky, které jste platili, se nepřevádějí do jiného členského státu ani vám nebudou vyplaceny, jestliže přestanete být v tomto státě pojištěni. Výše důchodu, kterou vám každý stát bude vyplácet, bude záviset na délce vašeho pojištění v daném státě. Pokud v některém státě nezískáte potřebnou dobu pojištění, přihlédne se i k dobám pojištění získaných v jiných státech. Obdržíte tzv. přenosný dokument P1, ve kterém bude uveden přehled rozhodnutí, která každý stát učinil ve věci Vaší žádosti.
Podrobnější informace z webu ČSSZ k nároku na důchod, výši důchodu, podání žádosti, podmínkám pro výplatu, důchodovému věku atd.
Ve kterém státě byste si měli zažádat o důchod?
O důchod byste měli zažádat ve státě svého bydliště, i když jste vykonávali pracovní činnost v několika různých státech. Výjimkou je situace, kdy jste v státě svého bydliště nikdy nepracovali. V takovém případě byste si měli podat žádost ve státě, v němž jste pracovali naposled. Kontaktní instituci najdete v našem adresáři: Kontaktní instituce v jednotlivých členských státech EU..
Budete žít v důchodu v jiném státě?
Váš důchod vám bude vyplácen bez ohledu na místo Vašeho pobytu či bydliště v jiném členském státě EU. Výplata důchodu osobě žijící v zahraničí se provádí po předchozím zaslání tiskopisu „Potvrzení o žití“, který je k dispozici v mnoha jazycích.
Kontakty pro získání dalších informací pro podání žádosti o důchod v ČR:
Odbornou pomoc a informace vztahující se ke konkrétní situaci občana poskytnou odborníci OSSZ v místě jeho bydliště, call centra na telefonním čísle 800 050 248 nebo klientského centra při pražském ústředí.
Další informace o koordinaci důchodového pojištění v EU:
Evropská komise (EK): http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=860&langId=cs
MPSV: https://www.mpsv.cz/web/cz/socialni-zabezpeceni-osob-pohybujicich-se-v-ramci-eu
ČSSZ: https://www.cssz.cz/web/cz/evropska-unie