česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: WHO

Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace je samostatnou agenturou v rámci systému Organizace spojených národů. Byla založena v roce 1946. ČR se stala jejím členem v roce 1993 jako jeden z nástupnických států Československa, které bylo zakládajícím členem.

Světová zdravotnická organizace (WHO), jehož sídlem je Ženeva, má dnes 194 členských států, které jsou rozděleny do šesti regionů. Generálním ředitelem organizace je Dr. Tedros Adhanom Gebreyesus, regionálním ředitelem Evropské kanceláře v Kodani pak Dr. Hans Henri P. Kluge. 

Hlavními směry činnosti WHO je vypracování zdravotní politiky a konzultační činnost dle potřeb členských států, odborná pomoc při přípravě národních zdravotnických strategií, sledování indikátorů zdravotního stavu populace a ukazatelů hodnotících zdravotnické systémy jednotlivých států, rozvoj a testování nových technologií a postupů pro kontrolu nemocí a řízení zdravotní péče. Role WHO je nezastupitelná jak při snižování incidence infekčních onemocnění tak i během epidemiologické činnosti expertů v místě výskytu. Význam WHO stoupá i v kontextu narůstajícího nebezpečí bioterorismu a při řešení dalších krizových událostí a humanitární pomoci.

Aktivity WHO jsou shrnuty v následujících bodech:

  • - Podpora zdraví
  • - Podpora zdravotní bezpečnosti
  • - Upevňování zdravotnických systémů
  • - Uplatňování výzkumu a dosažených poznatků při formulování priorit a strategií
  • - Posilování spolupráce
  • - Snaha o zkvalitnění práce organizace

Nejvyšším orgánem WHO je Světové zdravotnické shromáždění (World Health Assembly – WHA), které se každoročně koná v květnu v Ženevě za přítomnosti ministrů zdravotnictví všech členských států. Úkolem WHA je schválit program a rozpočet WHO na příští dva roky a projednat důležité otázky zdravotní politiky. 

Více informací na webových stránkách WHO.