
Odzbrojení
Problematika odzbrojení patří dlouhodobě mezi jednu z nejdůležitějších otázek globální bezpečnosti. Jednotliví aktéři mezinárodních vztahů se snaží skrze bilaterální a multilaterální diplomacii zamezit proliferaci zbraní.
Mezi klíčová centra těchto odzbrojovacích aktivit patří Ženeva, Vídeň a New York. V rámci systému OSN je zodpovědným orgánem Úřad OSN pro odzbrojení (UNODA) se sídlem v New Yorku.
Ženevská pobočka UNODA poskytuje věcnou a organizační podporu široké škále mnohostranných odzbrojovacích orgánů a dohod, včetně:
- - Úmluva o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní a o jejich zničení, obecně známá jako Úmluva o biologických zbraních (BWC)
- - Úmluva o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní, které mohou být považovány za nadměrně škodlivé nebo mají nerozlišující účinky, známá též jako Úmluva o některých konvenčních zbraních (CCW)
- - Smlouva o obchodu se zbraněmi (ATT)
- - Úmluva o zákazu použití, skladování, výrobě a transferu protipěchotních min a o jejich zničení, obecně známá jako Ottawská úmluva
- - Konference o odzbrojení (CD)
- - Úmluva o kazetové munici (CCM)
Úkolem stálé mise je reprezentovat Českou republiku u Úřadu OSN pro odzbrojení a posilovat pozitivní působení a vliv na různých odzbrojovacích a kontrolních fórech. Prioritou České republiky je naplňování cílů přijatých Úmluv a interakce s ostatními delegacemi členských států, mezinárodními organizacemi a se zástupci akademické obce a nevládního neziskového sektoru o těchto otázkách.