česky  english 

rozšířené vyhledávání
odzbrojeni_by_eric_bridiers
Foto: (@MZV)

Odzbrojení

Problematika odzbrojení patří dlouhodobě mezi jednu z nejdůležitějších otázek globální bezpečnosti. Jednotliví aktéři mezinárodních vztahů se snaží skrze bilaterální a multilaterální diplomacii zamezit proliferaci zbraní.

Mezi klíčová centra těchto odzbrojovacích aktivit patří Ženeva, Vídeň a New York. V rámci systému OSN je zodpovědným orgánem Úřad OSN pro odzbrojení se sídlem v New Yorku.

Úkolem stálé mise je reprezentovat Českou republiku u Úřadu OSN pro odzbrojení a posilovat pozitivní působení a vliv na různých odzbrojovacích a kontrolních fórech. Prioritou České republiky je naplňování cílů přijatých Úmluv a interakce s ostatními delegacemi členských států, mezinárodními organizacemi a se zástupci akademické obce a nevládního neziskového sektoru o těchto otázkách.

Česká republika podpořila během Konference k Úmluvě o biologických zbraních spojence proti falešným ruským obviněním

thumb

Dne 28. listopadu vyjádřila Veronika Stromšíková, ředitelka odboru kontrolních politik Ministerstva zahraničních věcí ČR, znepokojení nad falešnými ruskými obviněními vůči USA a Ukrajině. více ►

Velvyslanec Bálek se setkal s ředitelem UNIDIR Geissem

Václav Bálek, velvyslanec a stálý představitel ČR při mezinárodních organizacích v Ženevě, se setkal s Robinem Geissem, novým ředitelem Institutu OSN pro výzkum v odzbrojování (UNIDIR). více ►