česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UNECE
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

5. ministerské zasedání Panevropského programu pro dopravu, zdraví a životní prostředí (THE PEP)

Na 5. ministerském zasedání Panevropského programu pro dopravu, zdraví a životní prostředí (THE PEP), které se ve videokonferenčním formátu koná ve dnech 17. a 18. května 2021, vystoupil náměstek ministra dopravy Jan Sechter.

Náměstek Sechter ve svém projevu uvedl, že sektor dopravy v důsledku pandemie COVID-19 čelí mimořádným výzvám. Na jedné straně z důvodu poklesu hromadné dopravy (a dopravy jako takové) dochází k bezprecedentnímu poklesu emisí a zlepšení ovzduší zejména v městských aglomeracích. Na straně druhé vyvstávají otázky, nakolik jsou tyto změny trvalé, případně jak ovlivní budoucí podobu měst a dopravního propojení. Odvětví dopravy totiž těží z jedinečné interakce mezi mobilitou, konektivitou, využíváním půdy, hospodářským rozvojem, veřejným zdravím a klimatickou krizí.  

V důsledku obav z přenosu viru v často přeplněném prostředí hromadné dopravy může docházet k trvalým a rozsáhlým změnám chování společnosti. Existuje riziko, že i po ukončení protipandemických opatření se veřejnost v původním rozsahu již nevrátí k využívání sdílených vozidel nebo veřejné dopravy. Změny v důsledku pandemie jsou nicméně i příležitostí k transformaci dopravního sektoru. Budoucí dopravní sítě mohou být odolnější, udržitelné a inkluzivnější. Část kapacity hromadné dopravy by například mohla převzít kola, vč. většího uplatnění elektrických kol, elektrických skútrů a sdílených kol.  

Panevropský program pro dopravu, zdraví a životní prostředí (THE PEP – Transport, Health and Environment Pan-European Programme) vznikl v roce 2002 pod hlavičkou EHK OSN. Program spojuje témata dopravy, zdraví a životního prostředí, jeho hlavním cílem je mimo jiné podporovat udržitelnou mobilitu, omezovat negativní dopady dopravy jako jsou emise nebo hluková zátěž či podporovat bezmotorovou dopravu. Ministerská zasedání se konají jednou za pět let. To letošní hostí Vídeň. Více na https://thepep.unece.org/events/fifth-high-level-meeting-transport-health-and-environment-0

Náměstek ministra dopravy Jan Sechter

Náměstek ministra dopravy Jan Sechter