česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GEN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brífinku na vysoké úrovni k tématu Životní prostředí pro Evropu se účastnil náměstek Jan Dusík

Dne 23. září proběhl Brífink na vysoké úrovni na téma Životní prostředí pro Evropu; ministerská konference | 30 let úspěchů, na jehož organizaci se podílely stálá mise ČR, Evropská hospodářská komise (EHK) OSN a Geneva Environment Network (GEN). Hlavním cílem eventu bylo ohlédnutí se za dosavadními úspěchy a připomenutí si primárních záměrů téměř 30let trvajícího společného procesu Životní prostředí pro Evropu (EfE) před 9. ministerskou konferenci EfE na Kypru.

Jako první vystoupil a akci vedl náměstek ministryně pro životní prostředí Jan Dusík, který zdůraznil především hodnotu a důležitost regionální spolupráce v boji proti environmentálním výzvám. V úvodu promluvil také velvyslanec Václav Bálek a výkonná tajemnice EHK Olga Algayerová, kteří připomněli význam procesu v oblasti zprostředkování součinnosti státních a nestátních aktérů a jeho roli coby platformy pro překlenutí rozdílů v environmentálních otázkách.

Jan Kára, bývalý stálý představitel ČR při OSN v Ženevě a tajemník první ministerské konference EfE, která proběhla v r. 1991 v Dobříši, promluvil o počátcích konference a o pocitu naděje, který tehdy panoval. O podobné pocity se podělili i další řečníci, jako například Sylvie Motard, regionální ředitelka a zástupkyně Programu OSN pro Životní prostředí (UNEP), která v Dobříši svou kariéru v environmentální oblasti začala.

GEN event 2

Bývalý hlavní zástupce Forest Stewardship Council a generální tajemník Evropského úřadu pro životní prostředí a někdejší předseda organizace Friends of the Earth International, John Hontelez, zdůraznil nezbytnost zapojení občanské společnosti a environmentální demokracie. Aravella Zachariou, koordinátorka 9. ministerské konference a předsedkyně řídícího výboru EHK pro vzdělávání a udržitelný rozvoj, podrobněji představila program konference a hostitelskou zemi.

Následně vystoupila Martine Rohn-Brossard, zástupkyně ředitele divize mezinárodních záležitostí švýcarského Federálního úřadu pro životní prostředí, která apelovala na nutnost přijmout na Kypru nové závazky v oblasti ochrany životního prostředí. Celý brífink uzavřel Zaal Lomtadze, tajemník Výboru pro politiku životního prostředí EHK, a to s přáním, aby Nikósie předčila úspěchy předchozích konferencí v Astaně a Batumi.

GEN event 3