Světový humanitární den
19.08.2022 / 00:10 | Aktualizováno: 19.08.2022 / 14:00
Každý rok 19. srpna slavíme Světový humanitární den. Účelem Světového humanitárního dne je zvýšit povědomí o nelehkém osudu civilistů na celém světě, kteří se ocitli v konfliktu, a také uctít a podpořit humanitární pracovníky, kteří riskují a někdy i ztrácejí své životy, aby pomohli.
Více než 130 milionů lidí na celém světě se v současné době nachází v krizi, ať už v důsledku války nebo přírodní katastrofy, a potřebuje humanitární pomoc.
Světový humanitární den byl vyhlášen v roce 2008 Valným shromážděním OSN a poprvé se oficiálně slavil v roce 2009. Datum 19. srpna bylo vybráno na výročí bombardování hotelu Canal v Bagdádu, při němž přišel o život vysoký komisař OSN pro lidská práva Sergio Vieira de Mellothe a dvacet dalších osob.
Celosvětová výzva k solidaritě s lidmi, kteří to nejvíce potřebují a uznání důležitosti práce humanitárních pracovníků
Každý rok je pro Světový humanitární den zvoleno konkrétní téma a organizace po celém světě se zapojují do zviditelnění tohoto dne různými způsoby, od finančních sbírek až po přednášky a další akce zaměřené na zvýšení povědomí.
Tématem letošního výročí je „zázemí“. Říká se “K výchově dítěte je potřeba zázemí celé vesnice“. Stejně tak je potřeba zázemí – blízké i globální – na podporu lidí postižených humanitární katastrofou. Vzhledem k rekordně vysokým humanitárním potřebám na celém světě vychází letošní Světový humanitární den (WHD) z této metafory kolektivního úsilí, aby rostlo celosvětové uznání humanitární práce.
Kdykoli a kdekoli se lidé ocitnou v nouzi, najdou se další, kteří jim pomohou.
Klimatická nouze působí na celém světě spoušť v takovém měřítku, že to lidé v první linii a humanitární komunita nezvládají. Právě dopady klimatu jsou v současné době závodem o život nejen lidí a jejich bezprostředního zázemí, ale celé naší planety Země. Nejzranitelnějším lidem na světě - těm, kteří ke globální klimatické nouzi přispěli nejméně, a přesto jsou zasaženi nejvíce - a milionům dalších, kteří přicházejí o domov, živobytí a životy, se již krátí čas.
Většina klimatických kampaní se soustředí na zpomalení změny klimatu a zajištění budoucnosti planety, Světový humanitární den 2022 proto upozorní na bezprostřední důsledky klimatické nouze pro nejzranitelnější lidi na světě a zajistí, aby jejich hlasy byly vyslyšeny a aby jejich potřeby byly na listopadové konferenci OSN o změně klimatu (COP27) na prvním místě.
Kampaň k WHD 2022 bude využívat vizuální vyprávění příběhů a atraktivní mediální prostředky, aby ukázala hodnotu humanitární práce. Chcete-li ji podpořit, navštivte od 5. srpna nástěnku Trello, od 12. srpna mikrostránku kampaně.
Zapojit se můžete zveřejněním svého příběhu zde:
https://trello.com/b/CnEDkHDX/world-humanitarian-day-2022
Buďte solidární s nejzranitelnějšími lidmi na světě tím, že při svých aktivitách na sociálních sítích použijete tyto hashtagy: #WorldHumanitarianDay a #ItTakesAVillage
Příběhy dobrovolníků OSN naleznete pod odkazy níže:
- The only way to achieve the SDGs is village by village, volunteer by volunteer, blog by Michael Emery, Director of Human Resources at IOM
- Telling the story of the people caught in disasters, response and recovery (UNDP, Indonesia)
- Giving a human face to the fight against gender-based violence (UNFPA, Nigeria)
- Serving the underserved has not been a bed of roses, but the benefits far outweigh the challenges (UNHCR, Somalia)
- Volunteering for child-responsive urban policies in Indonesia (UNICEF, Indonesia)
- "Volunteerism is a way of life: a service to communities around us and to ourselves" (UNHCR, Kenya)
- The power of working with communities to respond to COVID-19 (UNICEF, Indonesia)
Věděli jste že…?
Mezi priority českého předsednictví v Radě EU patří také snižování dopadů a rizika katastrof?
Snižování rizika katastrof, připravenost a odolnost patří mezi hlavní tematické priority humanitárního úsilí Česka v zahraničí. Zaměřujeme se na ně v rámci obnovy po přírodních katastrofách formou stavebních a technologických opatření i osvěty.
Zároveň podporujeme též samostatná preventivní opatření ve formě šetrného nakládání s přírodními zdroji, odstraňováním ekologických zátěží i osvětou veřejnosti.
Dalším příkladem je projekt realizovaný Diakonií ČCE, který pomáhá právě proti dopadům klimatických změn na vysidlování obyvatel:
Video zde: https://youtu.be/ZRDKX2m-w8I
O tom, jak náročná a z jakých možných příčin může být práce humanitárních pracovníků, vypráví humanitární pracovnice Charity ČR Jwan Najeeb Behnam. Celý rozhovor naleznete zde:
https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/z-uprchlice-humanitarni-pracovnici/
Více příběhů naleznete také zde:
https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/rozhovory/
https://www.clovekvtisni.cz/pomoc-zachranujici-zivoty-pro-ty-kteri-to-nejvice-potrebuji-humanitarni-pracovnici-podporuji-invazi-zasazene-obyvatelstvo-na-ukrajine-9365gp
https://www.clovekvtisni.cz/vzdycky-jsem-snil-o-tom-ze-budu-menit-zivoty-lidi-k-lepsimu-anteneh-zije-kvuli-praci-vetsinu-casu-daleko-od-sve-rodiny-nikdy-by-ji-vsak-nemenil-9361gp
Snižování rizika katastrof podporujeme například v součinnosti s mezinárodními organizacemi, zejména s Dětským fondem OSN (UNICEF) a s Organizací OSN pro snižování rizika katastrof (UNDRR).
https://www.unicef.org/environment-and-climate-change
Česko se zaměřuje na to, aby rozvojové i humanitární aktivity přispívali k ochraně zdraví i lidských životů, k lepší ochraně životního prostředí, ke snižování rizika klimatických změn i k adaptaci lidských obydlí a obživy na stávající klimatické a přírodní podmínky.
Humanitární práci ve válkou postižené Ukrajině popisují pracovníci Člověka v tísni:
Roman Zemlliak:
https://youtu.be/kF5I4PfYEW8
Inna Yeroieieva
https://youtu.be/l2iuG1JTnG0