Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Školící centrum českých technologií v Ghaně
Foto: ČRA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Díky zahraniční rozvojové spolupráci České republiky vznikne v Ghaně školící centrum českých technologií

 

Česká rozvojová agentura podpořila v rámci Programu B2B projekt „Školící centrum českých technologií v Ghaně“, který má za cíl vytvořit pevný základ pro podporu a rozvoj česko-ghanských obchodních a vzdělávacích vztahů. Centrum bude umístěno v Akkře a poskytne odborná školení a workshopy zaměřené na české technologie a know-how, se speciálním důrazem na oblasti vodohospodářství, zemědělství a zpracování potravin.

Projekt nabídne školicí programy a workshopy pro místní podnikatele a studenty, zaměřené na specifika českých technologií a jejich aplikaci v afrických podmínkách i dovoz a instalaci demonstračních technologií pro tyto potřeby. „Aktivity projektu budou zahrnovat praktické aplikace pro výrobu rostlinných olejů, krmiv pro hospodářská zvířata, efektivní metody zachytávání a skladování vody a moderní zemědělské postupy, jako je pěstování sóji. Hlavním cílem je umožnit místním podnikatelům, farmářům a studentům získat technické dovednosti a znalosti potřebné pro integraci do globálního tržního řetězce, což přispěje k udržitelnému rozvoji Ghany a podpoří dlouhodobé obchodní vztahy,“ říká odpovědný řešitel projektu Martin Habart ze společnosti SEDA Africa Group.

Podcíle pro letošní rok zahrnují vytvoření analýzy a školení postupů na zpracování olejnatých surovin pěstovaných v Ghaně na strojích malých kapacit, a vytvoření databáze výnosnosti místních odrůd a manuálu na výrobu oleje a krmiva pro zvířata.

Realizace cílů bude podpořena celou řadou aktivit, školení, či workshopů např. na témata udržitelného zpracování potravin, efektivní využití vodních zdrojů, či implementace moderních agronomických a pěstitelských postupů. Praktickým výsledkem by mělo být např. dosáhnout zvýšení výnosu sóji ze současných 1,3 tuny na hektar na 2,2 tuny, což je obvyklý výnos v Evropě. 

Chystané centrum v Ghaně bude vybaveno plně funkčními technologiemi pro demonstrace výrobních procesů, jako je výroba oleje, čištění vody, hydroponie a audiovizuální školení. Na centrum naváže řada pilotních projektů, kde budou k vidění větší technologické celky v praxi. Centrum díky představení technologií, které mohou místní podniky využít ke zlepšení svých výrobních procesů, zvýší konkurenceschopnost a zapojení místních firem. Demonstrace výrobních procesů a technologií může navíc inspirovat místní podnikatele k převzetí nových metod a technik, které povedou k efektivnější a kvalitnější produkci.

Článek v plné verzi naleznete na webu ČRA zde.

 

V rámci zahraniční rozvojové pomoci ČR je v Ghaně realizována celá řada dalších projektů s využitím různých nástrojů. Ministerstvo zahraničních věcí např. v loňském roce podpořilo realizaci malého lokálního projektu se zaměřením na udržitelný rozvoj, životní prostředí, lepší životní podmínky, či posílení postavení žen a mladistvých. V únoru letošního roku pak byl zahájen malý lokální projekt na výstavbu ženské lesní školky ve střední Ghaně.

Pomoc poskytujeme také prostřednictvím vázaných peněžních darů – od roku 2023 byl realizován projekt stavby systému čištění, skladování a distribuce pitné vody ve městě Kade. Čistička vod české firmy Hutira byla uvedena do provozu v květnu tohoto roku.

Česko podporuje Ghanu i v rámci zdravotnického programu MEDEVAC realizovaného českým ministerstvem vnitra. V rámci programu se každý rok realizují cesty českých lékařů do ghanských nemocnic, kde mimo jiné provádějí desítky operací, mnohdy i ve ztížených podmínkách výpadku elektrického proudu. Zároveň se také uskutečňují stáže ghanských lékařů v českých nemocnicích. Ghana je jednou z cílových zemí programu MEDEVAC v oblasti širšího sahelu. Česká pomoc zde podporuje budování udržitelného a dostupného zdravotnictví pro všechny pomocí předávání českého know-how v celé řadě oblastí.

galerie

.