Úspěch českých vědců v Argentině
18.11.2024 / 18:13 | Aktualizováno: 21.11.2024 / 09:12
Dne 16. listopadu 2024 v argentinském Malargue (provincie Mendoza) podepsali zástupci českých vědeckých institucí Mezinárodní smlouvu k prodloužení a rozšíření činnosti tamní Mezinárodní observatoře Pierra Augera. Ta je v současné době nejrozsáhlejším a nejvýkonnějším detektorem kosmického záření extrémně vysokých energií na světě. Jedná se o mimořádně úspěšnou mezinárodní spolupráci za významné účasti České republiky. Provoz a fungování vylepšené a rozšířené observatoře je nyní prodloužen až do roku 2035.
Z České republiky se spolupráce pod vedením Fyzikálního ústavu AV ČR účastní Univerzita Karlova a Univerzita Palackého. Čeští vědci se účastnili již budování observatoře na konci devadesátých let 20. století. Dnes se na stovkách jednotlivých zařízení observatoře o celkové rozloze 3.000 kilometrů čtverečních úspěšně detekuje kosmické záření extrémně vysokých energií, což pomáhá rozšířit povědomí o vesmírných objektech vzdálených i milióny světelných let. Významným příspěvkem do sofistikovaných zařízení observatoře jsou např. precizně vyvinutá a v ČR vyrobená zrcadla, instalovaná v Malargue do tamních obřích fluorescenčních detektorů, a další technika a její obsluha a následné vyhodnocování dat. Observatoř Pierre Auger navštívili u příležitosti podpisu Dohody i zástupci ZÚ Buenos Aires, které na místě nadchl obrovský zápal českých vědců pro úspěch mise. Setkání s nimi bylo nesmírně obohacující.
Vynikající výsledky a účast českých vědců na projektu vyzdvihli na podpisové ceremonii mnozí světoví odborníci oboru a také velvyslankyně ČR v Argentině Jarmila Povejšilová. V předvečer 35. výročí Sametové revoluce rovněž připomněla, že bez této historické a přelomové události by zástupci naší země nemohli ani vycestovat, natož se do takového světového projektu aktivně zapojit.