Jak postupovat v případě, že pohřešujete svého příbuzného či známého v UK
08.07.2015 / 13:48 | Aktualizováno: 20.12.2015 / 23:36
Pokud jste český občan s trvalým pobytem v ČR, doporučujeme nahlásit informaci o pohřešované osobě příslušné místní pobočce Policie ČR. Policie ČR by měla být schopna následně prostřednictvím sítě Interpol předat informaci o pohřešované osobě do UK.
Zjištění informací o pohřešovaných osobách
V UK neexistuje centrální evidence obyvatel a zjištění informací o pohřešovaných osobách je tak složité a zdlouhavé. Velvyslanectví nemá možnost informace o pohřešovaných osobách jednoduše zjistit. Vždy doporučujeme, aby informace o pohřešované osobě byla nahlášena příslušné místní pobočce Policie ČR, která může následně informaci o hledané osobě zařadit do databáze pohřešovaných a hledaných osob.
Formální žádost o pomoc při pátrání po pohřešované osobě v UK (obvykle však pouze v případě, že existuje podezření, že se tato osoba mohla stát obětí trestného činu) pak Policie ČR předá prostřednictvím Interpolu britské straně.
Pokud žijete v UK a chcete nahlásit, že pohřešujete svého příbuzného/známého, využijte Manuál UK Missing Persons Bureau (PDF, 815 KB).
V UK může s vyhledáním pohřešovaných osob pomoci i charitativní organizace Missing People, na kterou se mohou obracet přímo i čeští občané, kteří v UK pohřešují své příbuzné či známé.
Kontakt: |
Missing People Email: 116000@missingpeople.org.uk |
Pracovníci charity komunikují pouze v angličtině.
Zjištění informací o pravděpodobně zesnulých osobách v UK
Podle sdělení charity Missing People (viz. výše), by tato měla být v některých případech schopna ověřit informace o osobách, které v UK zemřely.
Obecně informaci o úmrtí osoby potvrdí příslušný matriční úřad v místě posledního bydliště v UK. Matriční úřad na základě žádosti a po zaplacení příslušného poplatku vystaví úmrtní list. Pokud není informace o posledním bydlišti (případně místě úmrtí) v UK k dispozici, může být v některých případech ověření informací o úmrtí nemožné.
Jakým způsobem je možno zjistit informace o zatčení osoby v UK
Rodinní příslušníci, právníci apod. se mohou se svým dotazem obrátit na Prisoner Location Service. Bez souhlasu uvězněného nelze informace o zatčení získat s výjimkou dotazu oficiálních orgánů (policie, soudy apod.)
Dotaz je možno zaslat na:
Email: prisoner.location.service@noms.gsi.gov.uk
nebo
Fax: +44 (0) 121 626 3474
Adresa: Prisoner Location Service
PO Box 2152
Birmingham
B15 1SD
Do žádosti je třeba uvést:
- Jméno a název organizace, kterou reprezentujete,
- Datum narození,
- Vaše adresa včetně PSČ,
- Jméno osoby, kterou hledáte, včetně data narození,
- Důvod, proč osobu hledáte (např. rodinný příslušník, právní zástupce zatčeného apod.),
- Případně další jména, která měly zatčení užívat.
*****************************************************************************************
Pozn. na okraj: Český občan pobývající v zemí EU, který neplatí v ČR své zdravotní pojištění, je po návratu do ČR povinen prokázat, že po dobu svého pobytu v zahraničí platil povinné zdravotní pojištění v zemi pobytu nebo měl nárok na bezplatnou zdravotní péči. Stejná povinnost se vztahuje i na osoby, které byly v zahraničí uvězněny. Z tohoto důvodu doporučujeme všem osobám, které byly v UK uvězněny, aby před svým propuštěním požádali vězení o potvrzení, ve kterém bude uvedená přesná doba jejich pobytu ve vězení v UK. Příbuzným zatčených zároveň doporučujeme, pokud k tomu zatčený svolí, aby o zatčení informovali příslušnou českou zdravotní pojišťovnu, pokud za zatčeného přestane být zdravotní pojištění v ČR hrazeno.