english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak ohlásit podvod v UK, kterého jste se stali obětí.

Podvod (včetně finančně motivovaných internetových podvodů) je možné nahlásit na specializovaném britském národním centru pro ohlašování podvodů „Action Fraud“ . Podvod zde lze ohlásit, pokud byl spáchán na území Velké Británie nebo v případě, že je spojen s Velkou Británií a byl proveden on-line.

Pracovníci velvyslanectví se v průběhu své činnosti setkali s informacemi o různých druzích podvodů, jejímiž oběťmi se stali čeští občané v UK (ať už se nacházeli v ČR či přímo v UK).

Typicky šlo např. o výhodnou koupi dopravního vozidla/motocyklu, traktoru, ale i známek, papoušků apod. Časté jsou i podvody týkající se údajného dědictví, kdy jsou čeští občané předem vyzváni k uhrazení vysokých částek v GBP za účelem zaplacení povinných poplatků (např. Tax Clearance apod.). Informace o výhodných nabídkách jsou často uveřejněny na internetu  přičemž se tváří jako nabídky často i existujících společností v UK. V případě dědictví jsou údajní dědicové často kontaktováni přímo "právníky, kteří mají dědictví na starosti".

V podobných případech doporučujeme vždy si předem ověřit pravdivost obdržených informací. Např. vyžadování jakýchkoliv hotovostních plateb, např. přes Western Union, je vždy podezřelé. Vodítkem k posouzení serióznosti poskytovaných informací může být např. i informace o telefonních kontaktních číslech. Pokud prodejce/právník udává pouze číslo svého mobilního telefonu (začínající na +44 (0) 7 ........), je to vždy podezřelé. Informace o tom, zda osoba, která se prohlašuje za právníka, jím skutečně je, by mělo být možno ověřit na příslušných komorách v UK.

V případě, že již k podvodu došlo, nahlašte případ osobně na české policii (využít můžete i českou národní linku STOPonline.cz určenou k hlášení nezákonného on-line obsahu  https://www.stoponline.cz/cs/).    

Pokud jste se stali obětí podvodu, případ doporučujeme nahlásit britskému národnímu centru pro ohlašování podvodů „Action Fraud“, pokud byl spáchán na území Velké Británie nebo v případě, že je spojen s Velkou Británií a byl proveden on-line; případně osobně na nejbližším oddělení místní policie v UK .

Pokud nemluvíte anglicky nebo angličtina není vaším rodným jazykem, jsou k dispozici překladatelské služby:

  • Zatelefonujte na číslo +44 300 123 2040 (z Velké Británie 0300 123 2040) nebo na číslo +44 169 8264 700 (z Velké Británie 0169 8264 700)
  • Váš hovor bude zodpovězen osobou hovořící anglicky. Řekněte jí, jakým jazykem byste chtěli mluvit.
  • Budete vyzváni k vyčkání, zatímco zavoláme tlumočníka. To může trvat několik minut (nezavěšujte). Pokud tlumočník není k dispozici okamžitě, budete požádáni o sdělení Vašeho telefonního čísla, na které Vám budete kontaktováni, až bude tlumočník k dispozici.
  • Jakmile budete spojeni s tlumočníkem, budete dotázáni na záležitosti týkající se ohlašovaného podvodu. Ujistěte se, že máte po ruce všechny potřebné informace pro podání hlášení.

Telefonní linky jsou v provozu:

  • Pondělí až pátek od 8:00 do 20:00
  • Sobota zavřeno
  • Neděle zavřeno

Telefon: +44 300 123 2040.

Textový telefon: +44 300 123 2050.

Další informace na webu Action Fraud: www.actionfraud.police.uk; informace v češtině na https://www.actionfraud.police.uk/czech

Další informace naleznete na stránkách "Action Fraud". 

Informace o možnosti vyhledání právní pomoci v UK.

Citizens advice: Check if something might be a scam

https://www.citizensadvice.org.uk/consumer/scams/check-if-something-might-be-a-scam/?gclid=EAIaIQobChMIkbTziYKC7AIVkOntCh3kAAkEEAAYAiAAEgKvgfD_BwE

Financial Conduct Activity: Find out how to protect yourself from the most common types of scams.

https://www.fca.org.uk/consumers/protect-yourself-scams

The most common financial scams targeting the public include:

10 of the latest and most common scam threats in the UK (4. 6. 2018):

https://www.which.co.uk/news/2018/06/10-of-the-latest-and-most-common-scam-threats-in-the-uk/ - Which?