20. červen – Světový den uprchlíků
20.06.2023 / 10:00 | Aktualizováno: 19.06.2023 / 17:12
V roce 2000 vyhlásila OSN 20. červen Světovým dnem uprchlíků. Tento den vládní a nevládní organizace na celém světě připomínají fenomén nuceného vysídlení, který se dotýká životů milionů lidí. Nejvýznamnější institucí pro ochranu uprchlíků na mezinárodní úrovni je Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky - UNHCR. Během své více než sedmdesátileté existence pomohl miliónům lidí, kteří museli nedobrovolně uprchnout z domova zejména z důvodu války, včetně dlouhodobých řešení zahrnujících začlenění v místě vysídlení, přesídlení do stabilních zemí i dobrovolný návrat do domovské země.
Příslušnice rohingské menšiny, uprchlický tábor v oblasti Cox’s Bazar
V roce 2000 vyhlásila OSN 20. červen Světovým dnem uprchlíků. Tento den vládní a nevládní organizace na celém světě připomínají fenomén nuceného vysídlení, který se dotýká životů milionů lidí. Nejvýznamnější institucí pro ochranu uprchlíků na mezinárodní úrovni je Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky - UNHCR. Během své více než sedmdesátileté existence pomohl miliónům lidí, kteří museli nedobrovolně uprchnout z domova zejména z důvodu války, včetně dlouhodobých řešení zahrnujících začlenění v místě vysídlení, přesídlení do stabilních zemí i dobrovolný návrat do domovské země.
Od února 2022, kdy ruská agrese z Ukrajiny vyhnala z domovů miliony lidí, je česká společnost otevřenější a vnímavější vůči problémům lidí, kteří museli nedobrovolně opustit své domovy a začít život jinde – nebo se po mnohaměsíčním pobytu v zahraničí vrátit a obnovit svůj život ve zničené domovině.
V tento den si také připomínáme práci lidí z UNHCR , ale i dalších mezinárodní a nevládních organizací a tisíců dobrovolníků z řad občanů, kteří uprchlíkům pomáhají s prvotní orientací a adaptací, s přístupem ke vzdělání a práci, a také s dobrovolným návratem, včetně obnovy přístřeší a obživy a psychosociální podpory.
Je důležité také ocenit pomoc zemí, které uprchlíky na svém území hostí, mezi nimiž jsou země křehké, jako jsou například Bangladéš, Libanon nebo Moldavsko.
V neposlední řadě nám Světový den uprchlíků připomíná potřebu prevence nuceného vysídlení v důsledku konfliktů a katastrof i potřebu dlouhodobých a udržitelných řešení pro již vysídlené a jejich hostitelské země.
Vůle pomoci by se neměla zastavit u akutních opatření, ale měla by se transformovat do úsilí o budoucí obnovu a rekonstrukci válkou poničených zemí a vytvořením podmínek pro návrat uprchlíků.
Světový den uprchlíků nám připomíná, že solidarita a připravenost pomoci v nouzi patří mezi základní hodnoty lidskosti. Neměli bychom přitom zapomínat vedle Ukrajiny ani na podporu dalších zemí - těch, kde stále zuří konflikty, či které jsou postiženy přírodními katastrofami, ale i těch, které dlouhodobě hostí velké skupiny uprchlíků.
Pro informace o uprchlících v České republice i ve světě i informace týkající se také letošního Světového dne uprchlíků sledujte průběžně stránky www.unhcr.cz/wrd.
Již po 17. můžete rovněž navštívit festival RefuFest, který je prostorem pro poznání jiných kultur a vyjádření solidarity s uprchlíky.
Příběhy uprchlíků, kterým pomáhají české organizace
České subjekty, jako například Diakonie. Represe myanmarských úřadů vůči etnické menšině Rohingů v Myanmaru vedly v roce 2017 k jejich masivnímu útěku do sousedního Bangladéše. V uprchlických táborech v oblasti Cox’s Bazar se nyní nachází kolem jednoho milionu uprchlíků. Již pátým rokem zde i s pomocí finančního příspěvku MZV poskytuje pomoc právě Diakonie ČCE. V rámci pomoci se soustředí na budování a údržbu hygienického zázemí, na základní zdravotní péči, ale také na podporu ekonomické soběstačnosti.
V Libanonu Diakonie s podporou MZV stabilizuje nejchudší syrské uprchlické rodiny, zejména nezletilé matky s malými dětmi; zároveň podporuje křehké libanonské komunity s větším počtem uprchlíků. V Jordánsku v uplynulých pěti letech poskytovala zdravotní a psychosociální pomoc a odbornou řemeslnou přípravu syrským uprchlíkům v táboře Zarqa, i tuto činnost finančně podpořilo MZV.
V Mali, v Sýrii a v Moldavsku pomáhá společnost ADRA.
Mali
Otevření zahrady v městečku Sebougou, Mali
Vnitřní konflikt v Mali spustil masivní vlnu migrace ohrožených obyvatel jak uvnitř země, tak do sousedního Nigeru, která zhoršila již tak špatnou humanitární situaci v zemi. Vnitřním uprchlíkům, ale i hostitelským komunitám pomáhal v uplynulých letech projekt organizace ADRA, který finančně podpořilo MZV. Mezi aktivity vedoucí ke zlepšení humanitární situace uprchlíků patřila konstrukce povrchových studní, školení k osvojení základních hygienických a sanitačních praktik, podpora zeleninových zahrad, výsadba ovocných stromů a částečně též distribuce potravinových poukázek.
Ukrajina, Moldavsko
Ukrajinští uprchlíci v autistickém centru v Kišiněvě (Moldavsko)
MZV podpořilo také projekt organizace ADRA, která svou pomoc soustředila na uprchlíky z Ukrajiny, kteří se uchýlili do sousedního Moldavska. Věnovala se zejména nejzranitelnějším skupinám uprchlíků, kdy kromě poskytování víceúčelové finanční pomoci a distribuce potravinových balíčků realizovala terapeutická sezení pro děti s autismem a jejich rodiny, organizovala vzdělávací aktivity a pomáhala uprchlíkům se začleněním na trh práce.
Sýrie
Hodina matematiky ve škole v Al Tell (vnější Damašek)
Dlouhodobá občanská válka v Sýrii má výrazný negativní vliv na konfliktem zasažené komunity v mnoha oblastech země. Organizace ADRA s finanční podporou MZV pomáhá v několika z nich a pomoc zaměřuje zejména do oblasti školství formou podpory neformálního vzdělávání, školení učitelů, psychosociální podpory či renovace vzdělávacích zařízení. Součástí pomoci je rekonstrukce vodovodních systémů a sanace vodních vrtů i podpora dobrovolných navrátilců.
Myanmar
Distribuce potravin v Leiktho, Myanmar, Good Shepherd sisters Myanmar
V Myanmaru MZV podporuje také projekty osvědčených místních partnerů – neziskových organizací New Eden Charity Foundation a Good Shepherd Sisters Myanmar. Obě organizace poskytují humanitární pomoc vnitřně vysídleným osobám zejména na území Čjinského a Kačinského státu. Svou pomoc zaměřují na distribuci potravin a základních hygienických a zdravotnických potřeb a také zajištění zdravotnických služeb pro více než 11 tisíc osob včetně osob se zdravotním postižením.
Etiopie
Tigraj, oprava vodovodní sítě, Alliance 2015
V Tigrajském státě v Etiopii, kterou v posledních dvou letech vážně poškodil konflikt, působí sdružení Alliance2015. Sdružuje sedm humanitárních nevládních organizací, včetně české společnosti Člověk v tísni. Sdružení v Tigrajském státě pomáhá s obnovou přístupu k vodě, půdě a obživě. Program koordinovaný irskou neziskovou organizací Concern Woldwide finančně podpořilo také MZV.