Maastrichtská deklarace 2030+
18.06.2021 / 12:57 | Aktualizováno: 18.06.2021 / 13:06
Na začátku tohoto týdne byl zahájen 18 měsíční proces přípravy nové evropské deklarace ke vzdělávání v globálních souvislostech. Proces má za cíl podnítit hlubší politickou diskusi a závazky ke globálnímu vzdělávání na národních úrovních, vznik dlouhodobé vize pro GV a rovněž vznik praktických nástrojů k provádění národních politik. Celý proces vyvrcholí za českého předsednictví v Radě EU, na podzim roku 2022.
Prvním krokem v přípravě bylo zahajovací jednání na nejvyšší politické úrovni, které se uskutečnilo 14. června online formou. Jednání zahájily eurokomisařka pro mezinárodní partnerství Jutta Urpilainen a náměstkyně generálního tajemníka UNESCO pro vzdělávání, Stefania Giannini.
Ve stejném dni oslavil 20 let svého působení GENE (Global Education Network Europe), představující mezinárodní síť ministerstev, agentur a dalších národních institucí odpovědných za globální vzdělávání v Evropě. GENE podporuje vytváření kontaktních sítí, výměnu zkušeností, výzkum v oblasti koncepcí a politik, přípravu národních strategií a zvyšování kvality v oblasti globálního vzdělávání v evropských zemích.
Více o procesu přijetí nové deklarace a o GENE naleznete pod odkazem: Building the path to Global Education to 2050 — GENE
14. černa proběhla rovněž neformální videokonference ministrů pro rozvoj. Delegaci České republiky na jednání vedla Edita Hrdá, velvyslankyně a stálá představitelka ČR při EU. V rámci druhého diskuzního bodu se ministři dotkli všech zásadních prvků lidského rozvoje a zaměřili se na zajištění připravenosti na budoucí krize zejména v kontextu pandemie COVID-19 a globální vakcinaci. Důležitým tématem byla také rozhodující role mladých a potřeby rozšíření pomoci a spolupráce s mladými lidmi. „Vzdělávání patří mezi odvětví nejvíce zasažená pandemií, proto více než dříve musíme našim partnerům pomoci zajistit dostupné a kvalitní vzdělávání, a to nejen základní, ale i středoškolské a vyšší odborné“, zdůraznila ve svém vystoupení Edita Hrdá.