Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Operace „Trvalá svoboda“

 

(Archivní článek, platnost skončena 20.02.2010.)

Operace „Trvalá svoboda“ je vojenskou reakcí na teroristické útoky z 11. září 2001.

Operace "Trvalá svoboda" je vojenskou reakcí na teroristické útoky z 11. září 2001.

Operace "Trvalá svoboda" je tedy název spojovaný s bojem proti terorismu mimo území Spojených států amerických. Primárním cílem operace je zničení teroristické sítě a všech dalších, kteří ji poskytují podporu.

Vojenské akce v rámci protiteroristické operace "Trvalá svoboda" byly zahájeny v Afganistánu dne 7. října 2001, kdy ozbrojené síly Spojených států amerických a Velké Británie zahájili letecké útoky proti výcvikovým táborům teroristické organizace al-Kajdá a vojenským zařízením tehdy vládnoucího hnutí Taliban v Afganistánu.

Cílem vojenské operace bylo zničit teroristickou organizaci al-Kajdá a svrhnout Taliban, který jí poskytoval útočiště.

Protiteroristická operace "Trvalá svoboda" je koaliční vojenská operace vedená Spojenými státy americkými, na které se v současné době podílí více než 20 zemí světa. Z tohoto počtu je valná většina z členských zemí Severoatlantické aliance, které se jí účastní v souladu s aktivací článku 5 Severoatlantické smlouvy z počátku října 2001. Celkem je do této operace zapojeno na 50 000 příslušníků pozemních sil, letectva a námořnictva.

Účast České republiky v operaci "Trvalá svoboda":
Vláda ČR dne 12.12. 2001 usnesením č. 1340 schválila, v souladu s článkem 5 Washingtonské smlouvy, návrh na vyslání jednotky radiační, chemické a biologické ochrany jako součást operace "Trvalá svoboda".

Země zahrnuté do operace "Trvalá svoboda":
Irák, Džibuti, Eritrea, Etiopie, Keňa, Somálsko, Súdán, Seychely, Irán, Pákistán, Afganistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Turkmenistán, Uzbekistán, Tádžikistán, Egypt, Jordánsko, Saudská Arábie, Jemen, Omán, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Kuvajt.

.