Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světový den spolupráce

 

Na první sobotu v roce připadá Světový den spolupráce OSN. Tento rok připadá Světový den spolupráce na 2. července a nese se v duchu „Společně budeme obnovovat lépe“.

OSN

OSN

V mnoha odvětvích, jako jsou zdravotnictví, zaměstnanost, finance, vzdělávání, sociální služby a mnoho dalších, se jasně projevuje vůle ke spolupráci a vzájemné podpoře v krizích jako byla pandemie COVID-19 či současný vojenský konflikt na Ukrajině.

Oslava spolupráce je příležitostí ukázat příklady, kdy solidarita a pomoc mohou vést ke snížení nerovností a dokonce prosperitě na obou stranách. Je cestou k zajištění dobré práce, k posílení potravinové bezpečnosti při současné podpoře etického přístupu (fairtrade).

Vzájemná spolupráce vede nejen k posilování ekonomicko-hospodářské prosperity, ale rovněž k účinnější ochraně životního prostředí a před důsledky změn klimatu.

Tím přispívá i k posílení míru a etických hodnot – lokálně i celosvětově.

Česko je dlouhodobě významným partnerem jak bilaterálně, v tzv. prioritních zemích rozvojové spolupráce, tak také v mezinárodních organizacích (TeamEurope, OSN, OECD). Zdroje, vynakládané na rozvoj a spolupráci umí čeští vědci a podniky přeměnit na unikátní technologická řešení snižující ekologické zátěže:

Pomoc se snižováním rizik pro životní prostředí a obyvatele Gruzie | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

či v ke zlepšení dostupnosti služeb a péče:

Česko v Moldavsku pomáhá dětem s poruchami autistického spektra a jejich rodinám | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

a také ke zlepšení přístupu na trh práce:

Rovné příležitosti a zapojení na trh práce pro osoby se změněnou pracovní schopností v Kambodži | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

 

.