Díky českému projektu na podporu služby center domácí péče a telemedicínu má i Liudmila z Moldavska zajištěnou potřebnou péči
09.10.2024 / 10:23 | Aktualizováno: 21.10.2024 / 10:37
Na moldavském venkově žijí převážně osamělí senioři. Mladí lidé Moldavsko ve velkém opouštějí kvůli špatné ekonomické situaci. V zemi tak zůstávají hlavně senioři, kteří bojují s nedostatečnou zdravotní a sociální péčí, ale také s osamělostí. Tak jako 73letá Liudmila. Díky návštěvám pečovatelek z nedalekého centra domácí péče se ale cítí lépe.
V sektoru Inkluzivní sociální rozvoj se česká rozvojová spolupráce v Moldavsku dlouhodobě orientuje na podporu rozvoje služeb domácí péče a na jejich legislativní zakotvení. Česko dále přispívá k podpoře sociální inkluze ohrožených skupin, např. neúspěšných navrátivších se migrantů, dětí předškolního věku se speciálními potřebami a opuštěných dětí. Česko se věnuje také prevenci diabetu a přípravě reformy péče o osoby s duševním onemocněním nebo mentálním postižením. Mezi nové projekty se zařadila podpora státní správy při přípravě a realizaci reformy financování sociální služeb v zemi a podpora komunitního plánování služeb a jejich udržitelnosti na jednotlivých úrovních státní správy.
73letou Moldavanku Liudmilu trápí řada onemocnění, největší problém jí dělá chůze. K pohybu potřebuje chodítko a bez pomoci druhých si nedokáže zajistit základní potřeby. Ve skromném domku v městečku Taul na severu Moldavska žije sama. O manžela a dvě děti přišla před lety a její dcera se přestěhovala do zahraničí. Díky pečovatelkám z nedalekého centra domácí péče St. Juliana, které tady otevřela Charita Česká republika v rámci projektu podpořeném Českou rozvojovou agenturou, je o Liudmilu postaráno.
„Před deseti lety, když se otevíralo centrum St. Juliana, jsem ještě zvládala chodit do budovy na vyšetření sama. Dnes je pro mě každý krok vysilující,“ vzpomíná Liudmila. Pečovatelky z centra domácí péče za ní chodí alespoň pětkrát týdně. Pomáhají seniorce s hygienou a domácími pracemi; především s úklidem a vařením. Také jí ze zahrady nosí dřevo na zátop a vodu ze studny.
„U nás v centru máme k dispozici prádelnu, kterou Liudmila využívá. Aby nemusela nikam chodit, prádlo u ní vyzvedneme a vyprané jí ho zase přivezeme zpátky. Pravidelně jí také bereme bezbariérovým autem k nám do centra, kde jí ostříháme vlasy a uděláme pedikúru,“ říká pečovatelka Larisa.
Liudmila také pravidelně dostává povlečení, hygienické produkty, léky a další nezbytnosti. „Beru malý důchod. Takovou péči bych si nemohla dovolit,“ říká seniorka. Veškeré služby, které centra domácí péče poskytují, jsou zdarma. Liudmila využívá kromě sociálních služeb také zdravotnickou podporu, které centrum svým klientům nabízí. Personál ze St. Juliana s sebou na návštěvy k Liudmile nosí tablet s pomocí kterého konzultuje svůj zdravotní stav s endokrinologem. „Specialisté často sídlí jen ve velkých nemocnicích. Liudmila by musela jezdit na vyšetření až do Kišiněva,“ říká pečovatelka Lucia. Takovou cestu by Liudmila sama nezvládla.
Pečovatelky se u Liudmily zastavují téměř vždy, když jdou kolem. Vědí totiž, jak moc osamělí jejich klienti jsou. Díky jejich návštěvám se senioři cítí mnohem lépe. „Centrum St. Juliana je pro mě požehnáním. Vždycky si s pečovatelkami ráda popovídám, když se zastaví,“ říká Liudmila, která dostala od centra telefon, aby si pravidelně mohla volat s dcerou.
Charita Česká republika otevřela v Moldavsku 11 center domácí péče. Kromě sociální podpory poskytují tato centra také zdravotnické služby. Pro moldavské seniory je těžké vyjít s důchodem, zvlášť finančně náročné jsou pro ně kontroly u lékařů, kteří často sídlí daleko od jejich místa bydliště. Proto lidem, jako je Liudmila, zprostředkováváme telemedicínské služby, díky kterým se pomocí tabletu mohou spojit s lékaři a konzultovat s nimi svůj zdravotní stav. Telemedicína jim tak ušetří fyzicky náročnou a drahou cestu do nemocnice.
Zdejší systém zdravotních a sociálních služeb trápí odliv pracovníků do zahraničí. Zároveň ale přibývá seniorů, kteří tuto pomoc potřebují. Díky iniciativě Charity ČR a podpoře ČRA vznikla v Moldavsku profese pečovatele pro domácí péči, která ulehčí přetíženému systému a zároveň je velkou nadějí pro seniory, jako je Liudmila.
Centra domácí péče a telemedicínské služby jsou moldavským seniorům poskytovány díky finanční podpoře České rozvojové agentury.