Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zamítnutí víza

 

SCHENGENSKÁ VÍZA

Při neudělení schengenského víza (nebo jeho zrušení nebo prohlášení za neplatné) žadatel obdrží jednotný formulář pro oznámení důvodů neudělení, zrušení nebo prohlášení víza za neplatné, ve kterém je uveden důvod(y) a poučení o opravném prostředku, jímž je žádost o nové posouzení důvodů neudělení (zrušení / zneplatnění) schengenského víza.

Žádost o nové posouzení důvodů musí být doručena konzulátu, který vízum zamítl, a to do 15 dnů od převzetí jednotného formuláře. Žádost lze podat osobně nebo zaslat poštou. V obou případech musí být žádost podepsána žadatelem, příp. zmocněným zástupcem. Instrukce jsou uvedeny na jednotném formuláři.

V žádosti o nové posouzení důvodů žadatel uvede, v čem spatřuje nesprávnost rozhodnutí. Informace, které nebyly součástí žádosti o vízum, nemohou být důvodem pro podání žádosti o nové posouzení důvodů.

Je-li žádost o schengenské vízum zamítnuta z důvodu negativního stanoviska uplatněného v předchozích konzultacích, žadatel obdrží jednotný formulář s uvedením jednoho nebo více z následujících důvodů:  

jeden nebo více členských států považuje žadatele za hrozbu pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost (důvod č. 7),

jeden nebo více členských států považuje žadatele za hrozbu pro veřejné zdraví ve smyslu čl. 2 bodu 21 nařízení 2016/399 (Schengenský hraniční kodex) (důvod č. 8), nebo

jeden nebo více členských států považuje žadatele za hrozbu pro své mezinárodní vztahy (důvod č. 9).

Pokud je ČR členským státem, nebo jedním z členských států schengenského prostoru, který negativní stanovisko uplatnil, žadatel má možnost domáhat se v ČR ochrany proti takovému určení. Pro více informací lze kontaktovat Ředitelství služby cizinecké policie coby orgán zodpovědný za provádění předchozích konzultací při udělování schengenských víz. Pokud podnět pro negativní stanovisko poskytl jiný členský stát schengenského prostoru, žadatel se obrátí na tento jiný členský stát. 

Poplatek za podání žádosti o nové posouzení důvodů činí 80 eur. Pro rodinné příslušníky občanů EU/ČR je podání žádosti o nové posouzení důvodů zdarma.

Žádost o nové posouzení důvodů postupuje konzulát Ministerstvu zahraničních věcí, které ji v 60-ti denní lhůtě přezkoumá. O výsledku žadatele následně informuje konzulát, který schengenské vízum zamítl (zrušil / zneplatnil).

Potvrdí-li Ministerstvo zahraničních věcí zamítnutí víza, žadatel je oprávněn podat správní žalobu, a to do 30 dnů od převzetí výsledku přezkoumání. V souladu s § 172 odst. 7 zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, je příslušným soudním orgánem krajský soud, v jehož obvodu by žadatel po vstupu na území ČR plnil ohlašovací povinnost. Z podkladů k žádosti o schengenské vízum musí být zřejmá adresa předpokládaného pobytu žadatele na území ČR.

DLOUHODOBÁ VÍZA A POVOLENÍ K POBYTU

Při neudělení dlouhodobého víza nebo povolení k pobytu se odvolání zasílá přímo Ministerstvu vnitra - Odboru azylové a migrační politiky, nikoliv cestou konzulátu.

 

Právní zdroje:

○ Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech (vízový kodex) – článek 32 odst. 3

○ Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů – § 169t odst. 11 a 12, § 170, § 170a, § 170b, § 170c, § 172

○ Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád  § 68 odst.5, Hlava VIII

Užitečné odkazy:

○ Ministerstvo vnitra – Právní moc rozhodnutí a odvolání

 

.