Mezinárodní smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Japonskem
Smlouva je významným právním dokumentem, který posiluje ochranu důchodových práv migrujících osob, které pracovaly nebo budou pracovat v obou smluvních státech a získaly nebo získají zde doby pojištění. Především pro japonskou stranu jsou zde důležitá ustanovení upravující příslušnost k právním předpisům, respektive pojištění (placení pojistného na sociální zabezpečení) pracovníka z titulu konkrétní činnosti pouze v jednom ze smluvních států.
Smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Japonskem, podepsaná dne 21. 2. 2008 (dále jen „Smlouva“), vstoupila v platnost dne 1. června 2009. K jejímu provádění bylo sjednáno Správní ujednání, které vstupuje v platnost současně se Smlouvou. Oba smluvní dokumenty budou publikovány ve Sbírce mezinárodních smluv ČR pod č. 41 a 42. Dosud byl mezi ČR a Japonskem v oblasti sociálního zabezpečení bezesmluvní vztah.
Smlouva respektuje 4 základní mezinárodně uznávané principy:
- rovnost nakládání s občany, resp. osobami, na které se Smlouva vztahuje,
- příslušnost k pojištění ve státě zaměstnání s přesně vymezenými výjimkami,
- sčítání dob pojištění získaných podle právních předpisů obou států pro nárok na důchod
- výplata dávek (důchodů) do druhého smluvního státu
Bližší informace naleznete na www stránkách České správy sociálního zabezpečení, která je kompetentní instituci k provádění této Smlouvy v České republice.
http://www.cssz.cz/cz/mezinarodni-smlouvy/smlouvy-uzavrene-cr/cr-a-japonsko.htm