Občanství
Pozbývání státního občanství České republiky
Od 1.1.2014 nedochází nabytím cizího státního občanství k pozbytí českého občanství.
Občan pozbývá občanství prohlášením o vzdání se státního občanství ČR (dále jen „prohlášení"), jestliže splňuje současně tyto podmínky:
- ● trvale se zdržuje v cizině,
- ● není v ČR přihlášen k trvalému pobytu a
- ● je zároveň státním občanem cizího státu, nebo žádá o nabytí cizího státního občanství a prohlášení o vzdání se státního občanství ČR činí v souvislosti s nabytím tohoto státního občanství.
Prohlášení se činí před ZÚ, který vykonává působnost pro stát, ve kterém se prohlašovatel trvale zdržuje, nebo pro stát, o jehož občanství prohlašovatel žádá, anebo před krajským úřadem. V případě, že by byly příslušné dva různé ZÚ, je příslušný ten, který si zvolí prohlašovatel.
Žadatel vyplní formulář Prohlášení o vzdání se státního občanství (PDF, 111 KB) ČR dle § 40 a přiloží:
- doklad o státním občanství ČR,doklad prokazující pobyt v cizině,
- doklad o nabytí cizího státního občanství nebo doklad prokazující přislíbení nabytí cizího státního občanství.
- doklad o ukončení trvalého pobytu na území ČR (pokud prohlašovatel při učinění prohlášení nebude tímto dokladem disponovat, ZÚ prohlášení přijme; k doložení tohoto dokladu bude následně prohlašovatel vyzván příslušným krajským úřadem).
Za doklad prokazující pobyt v cizině se považuje v daném státě obvyklý doklad prokazující bydliště a případně totožnost prohlašovatele.
Do prohlášení je možné zahrnout i dítě. V tom případě se použije formulář Prohlášení o vzdání se státního občanství (dítě) (PDF, 131 KB) ČR dle § 40 odst. 4.
Je-li prohlášení činěno pouze jedním z rodičů dítěte, je nutné předložit souhlas druhého rodiče s jeho úředně ověřeným podpisem s tím, aby dítě pozbylo státní občanství České republiky. Souhlas druhého rodiče se nevyžaduje, pokud byl rodičovské odpovědnosti zbaven, výkon jeho rodičovské odpovědnosti byl v této oblasti omezen nebo pozastaven, není-li jeho pobyt, pokud žije mimo území České republiky, znám nebo zemřel.
Doklady vystavené orgány cizího státu, které prohlašovatel připojuje k prohlášení, musí být opatřeny úředním překladem do českého jazyka, s výjimkou listin vystavených ve slovenském jazyce, a potřebnými ověřeními.
Doklad o pozbytí občanství nebo doklad o tom, že prohlašovatel pozbude občanství, pokud předložil doklad prokazující přislíbení nabytí cizího státního občanství, vystaví příslušný krajský úřad.
Doklad o pozbytí občanství předá ZÚ prohlašovateli. Dnem převzetí dokladu o pozbytí občanství prohlašovatelem jeho občanství zaniká. V případě, že prohlašovatel předložil doklad o přislíbení nabytí cizího státního občanství dojde k pozbytí občanství až dnem, kdy prohlašovatel doručí ZÚ doklad o nabytí státního občanství cizího státu. Na žádost prohlašovatele může vystavit krajský úřad doklad o pozbytí občanství prohlášením, ve kterém uvede, ke kterému datu k pozbytí občanství došlo.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ukončení trvalého pobytu na území České republiky
Informace o možnosti ukončení trvalého pobytu na území České republiky.
Občan, který se rozhodl ukončit trvalý pobyt na území České republiky, sdělí tuto skutečnost písemně ohlašovně podle místa trvalého pobytu v ČR.
Sdělení může podat:
- občan České republiky starší 15 let
- zákonný zástupce, popřípadě pěstoun za občana mladšího 15 let
- zákonný zástupce za občana zbaveného způsobilosti k právním úkonům
- zákonný zástupce za občana, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena tak, že není způsobilý ukončit trvalý pobyt na území ČR
Sdělení lze podat:
- osobně na ZÚ, nutné je předložit občanský průkaz nebo cestovní pas
- Formulář žádosti o zrušení trvalého popbytu na území ČR
K žádosti je nutné připojit kopii platného dokladu totožnosti.
Trvalý pobyt na území České republiky bude ukončen k datu doručení sdělení o ukončení trvalého pobytu na území České republiky na příslušný úřad v ČR.
Ukončení trvalého pobytu podléhá správnímu poplatku dle položky 158b.
Občan je povinen po ukončení trvalého pobytu na území České republiky do 15 pracovních dnů odevzdat svůj občanský průkaz obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který jej vydal nebo matričnímu úřadu podle místa trvalého pobytu.
Pokud tak neučiní, rozhodne obecní úřad obce s rozšířenou působností o skončení platnosti občanského průkazu podle ustanovení § 11 odst. 2 písm. b) zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů.
Ukončení trvalého pobytu na území České republiky nemá vliv na státní občanství ČR ani držení cestovního pasu ČR. Občan může požádat o vydání nového občanského průkazu, v němž nebude uvedena adresa trvalého pobytu na území ČR.
Pozn.:
Ukončení trvalého pobytu však může mít vliv na různé smlouvy uzavřené v České republice, např. stavební spoření, penzijní připojištění atd. Doporučujeme proto u příslušných institucí prověřit případný dopad ukončení trvalého pobytu na území České republiky na tyto smlouvy.