македонски  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přihlašovací povinnost v Severní Makedonii

Velvyslanectví České republiky ve Skopji doporučuje všem cestujícím, aby dodržovali pravidla ohledně přihlašovací povinnosti.

V případě ubytování u fyzické osoby (vč. AirBnB, ubytování u soukromých osob zarezervované přes Booking.com apod.) je potřeba, aby majitel ubytování sám provedl přihlášení cizinců (svých hostů) do 48 hodin na nejbližší policejní stanici. Tedy hosté poskytnou ubytovateli pouze své cestovní doklady/občanské průkazy k pořízení jejich kopií, na základě kterých ubytovatel provede přihlášení na policii. 
Policie vystaví Potvrzení o přihlášení, které předá ubytovatel hostovi/hostům. Potvrzení může být vyžadováno při odjezdu z Republiky Severní Makedonie na hraničním přechodu.
Pokud pobýváte u přátel či u rodiny a nebo v kempu, je nutné, abyste se k povinnému přihlášení dostavili s cestovním dokladem/občanským průkazem na policejní stanici osobně.
Ubytované v hotelu/motelu přihlásí k pobytu provozovatel, kterému tato povinnost přísluší. Tedy jejich host se sám přihlašovat nemusí.
V případě nesplnění povinnosti hrozí pokuta majiteli ubytování a též ubytovaným osobám.