Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zapojení ČR do Svěřeneckého fondu EU pro Afriku

 

Česká republika se aktivně podílí na odstraňování důvodů nuceného vysidlování a na snižování migrace do Evropy, mimo jiné prostřednictvím Svěřeneckého fondu EU pro Afriku.

ČESKÁ REPUBLIKA SE ZAPOJUJE DO FINANCOVÁNÍ I IMPLEMENTACE PROJEKTŮ

SVĚŘENECKÉHO FONDU EU PRO AFRIKU

 

Česká republika se aktivně podílí na odstraňování důvodů nuceného vysidlování a na snižování migrace do Evropy. Do Nouzového svěřeneckého fondu EU pro Afriku (EU Emergency Trust Fund for Africa - EUTF) přispěla dosud celkovou částkou 1,669 mil. EUR. V brzké době dojde ke značnému navýšení příspěvku ČR, neboť 14. prosince 2017 se v Bruselu premiéři zemí V4 dohodli, že jejich země pokryjí celý rozpočet významného projektu na podporu libyjské pohraniční a pobřežní stráže ve výši 35 mil. EUR (příspěvek ČR by měl činit zhruba 8,8 mil. EUR).

Fond byl ustaven 12. listopadu 2015 na summitu EU-Afrika ve Vallettě za účelem stabilizace zdrojových a tranzitních zemí migrace v Africe. Ministerstvo zahraničních věcí dlouhodobě usiluje také o zapojení českých subjektů do implementace jím financovaných konkrétních projektů, což se nyní podařilo díky úspěchům neziskové organizace Člověk v tísni a České zemědělské univerzity.

Nezisková organizace Člověk v tísni coby vedoucí konsorcia skupiny neziskových organizací uspěla se svým návrhem projektu ve výběrovém řízení programu „Stemming Irregular Migration in Northern and Central Ethiopia“ (Potírání nelegální migrace v severní a střední Etiopii), který administruje Italská agentura pro rozvojovou spolupráci. Projekt je zaměřen na vytváření nových ekonomických příležitostí pro potenciální migranty, návratilce a uprchlíky, především mládež a ženy prostřednictvím podpory místního učňovského školství a školicích středisek a podporou partnerství veřejného a soukromého sektoru. Rozpočet projektu činí 2, 5 mil. EUR, podpis smlouvy proběhl 30. listopadu 2017 na velvyslanectví Itálie v Addis Abebě.

Česká zemědělská univerzita se zúčastní společného projektu zemí V4, který administruje Slovenská agentura pro mezinárodní spolupráci. Cílem projektu je trvalé zlepšení socioekonomické situace 15 tisíc malých farmářů v Keni, tvorba pracovních míst v produkci ořechů kešu a sezamu ve třech pobřežních provinciích. Celkový rozpočet projektu činí 1,9 mil. EUR.  Slavnostní podpis smluv s realizátory proběhl na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí v Bratislavě dne 14. prosince 2017.

O zapojení do implementace projektů EU TF bude usilovat také Česká rozvojová agentura, která v červnu 2017 získala akreditaci pro tzv. delegovanou spolupráci s Evropskou komisí. Tato akreditace umožňuje ČRA implementovat vedle dvoustranné rozvojové spolupráce také rozvojové prostředky Evropské komise a případně i jiných členských zemí EU. Ve vztahu k EU TF půjde zejména o projekty v Etiopii, prioritní zemi dvoustranné zahraniční rozvojové spolupráce ČR, do nichž se následně mohou jako implementační partneři zapojit též české firmy, neziskové organizace i akademická pracoviště. V případě Etiopie využije ČRA i svého pracovníka, který posílil tamní zastupitelský úřad. „Cílem ČRA bylo vždy působit co nejblíže našim partnerům – tedy přímo v prioritních zemích programu ZRS. Účinná rozvojová spolupráce se nedá dělat na dálku a „od stolu“, proto velmi vítáme, že pracovníci ČRA budou působit v rámci zastupitelských úřadů přímo na místě,“ dodává ředitel České rozvojové agentury Pavel Frelich.

.