Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Zapojení ČR do Svěřeneckého fondu EU pro Afriku

 

Česká republika se aktivně podílí na odstraňování důvodů nuceného vysidlování a na snižování migrace do Evropy, mimo jiné prostřednictvím Svěřeneckého fondu EU pro Afriku.

ČESKÁ REPUBLIKA SE ZAPOJUJE DO FINANCOVÁNÍ I IMPLEMENTACE PROJEKTŮ

SVĚŘENECKÉHO FONDU EU PRO AFRIKU

 

Česká republika se aktivně podílí na odstraňování důvodů nuceného vysidlování a na snižování migrace do Evropy. Do Nouzového svěřeneckého fondu EU pro Afriku (EU Emergency Trust Fund for Africa - EUTF) přispěla dosud celkovou částkou 1,669 mil. EUR. V brzké době dojde ke značnému navýšení příspěvku ČR, neboť 14. prosince 2017 se v Bruselu premiéři zemí V4 dohodli, že jejich země pokryjí celý rozpočet významného projektu na podporu libyjské pohraniční a pobřežní stráže ve výši 35 mil. EUR (příspěvek ČR by měl činit zhruba 8,8 mil. EUR).

Fond byl ustaven 12. listopadu 2015 na summitu EU-Afrika ve Vallettě za účelem stabilizace zdrojových a tranzitních zemí migrace v Africe. Ministerstvo zahraničních věcí dlouhodobě usiluje také o zapojení českých subjektů do implementace jím financovaných konkrétních projektů, což se nyní podařilo díky úspěchům neziskové organizace Člověk v tísni a České zemědělské univerzity.

Nezisková organizace Člověk v tísni coby vedoucí konsorcia skupiny neziskových organizací uspěla se svým návrhem projektu ve výběrovém řízení programu „Stemming Irregular Migration in Northern and Central Ethiopia“ (Potírání nelegální migrace v severní a střední Etiopii), který administruje Italská agentura pro rozvojovou spolupráci. Projekt je zaměřen na vytváření nových ekonomických příležitostí pro potenciální migranty, návratilce a uprchlíky, především mládež a ženy prostřednictvím podpory místního učňovského školství a školicích středisek a podporou partnerství veřejného a soukromého sektoru. Rozpočet projektu činí 2, 5 mil. EUR, podpis smlouvy proběhl 30. listopadu 2017 na velvyslanectví Itálie v Addis Abebě.

Česká zemědělská univerzita se zúčastní společného projektu zemí V4, který administruje Slovenská agentura pro mezinárodní spolupráci. Cílem projektu je trvalé zlepšení socioekonomické situace 15 tisíc malých farmářů v Keni, tvorba pracovních míst v produkci ořechů kešu a sezamu ve třech pobřežních provinciích. Celkový rozpočet projektu činí 1,9 mil. EUR.  Slavnostní podpis smluv s realizátory proběhl na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí v Bratislavě dne 14. prosince 2017.

O zapojení do implementace projektů EU TF bude usilovat také Česká rozvojová agentura, která v červnu 2017 získala akreditaci pro tzv. delegovanou spolupráci s Evropskou komisí. Tato akreditace umožňuje ČRA implementovat vedle dvoustranné rozvojové spolupráce také rozvojové prostředky Evropské komise a případně i jiných členských zemí EU. Ve vztahu k EU TF půjde zejména o projekty v Etiopii, prioritní zemi dvoustranné zahraniční rozvojové spolupráce ČR, do nichž se následně mohou jako implementační partneři zapojit též české firmy, neziskové organizace i akademická pracoviště. V případě Etiopie využije ČRA i svého pracovníka, který posílil tamní zastupitelský úřad. „Cílem ČRA bylo vždy působit co nejblíže našim partnerům – tedy přímo v prioritních zemích programu ZRS. Účinná rozvojová spolupráce se nedá dělat na dálku a „od stolu“, proto velmi vítáme, že pracovníci ČRA budou působit v rámci zastupitelských úřadů přímo na místě,“ dodává ředitel České rozvojové agentury Pavel Frelich.

.