Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Svetova skola
Foto: ČRA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tématem letošního Summitu Světových škol je „Svět pro holky a kluky“

 

Ve čtvrtek 13. června se v Centru současného umění DOX sejdou zástupci Světových škol z celé republiky i další zájemci o globální vzdělávání na každoročním Summitu Světových škol. Téma letošního ročníku zní „Svět pro holky a kluky“. Program summitu se tak jako v minulých letech bude skládat z dopolední přednášky, panelové diskuze a odpoledního bloku „Živé knihovny“, ve které se bude možné v menších skupinách setkat s odborníky a lektory na praktických workshopech.

Na summitu proběhne také slavnostní certifikace škol, které v letošním školním roce splnily všechny podmínky pro to, aby se mohly stát nositeli certifikované značky Světová škola. „Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv,“ je psáno v Listině základních práv a svobod, je tomu ale skutečně tak? Mají dnešní holky a kluci rovné šance? Jak se nás to týká? Co můžeme pro posílení rovných příležitostí udělat my sami? Letošní Summit se zaměří na tyto i další otázky.

Světová škola je dlouhodobý program pro školy, který společně realizují organizace Člověk v tísni, ARPOK a Adra. Jeho cílem je podporovat učitele i školy v tom, aby se seznamovali a ve výuce více pracovali s aktuálními globálními tématy, jako jsou migrace, chudoba, změna klimatu, nerovnosti ve světě apod. Kromě školení pro pedagogy učitelé s žáky připravují veřejné akce k vybraným tématům v jejich městě pro spolužáky i pro veřejnost (přehled zajímavých projektů škol najdete tady). Pokud školy splní všechny podmínky programu, mohou získat pro školu certifikovanou značku Světová škola (přehled zapojených škol najdete zde).

Do celorepublikové sítě Světových škol, které ve výuce pracují s aktuálními globálními tématy, je dnes zapojeno už 125 mateřských, základních i středních škol. Světová škola je dnes již dlouhodobě zavedeným a osvědčeným programem, který v České republice funguje od roku 2006. V organizacích, které jej zajišťují, dlouhodobě působí řada odborníků s bohatými osobními zkušenostmi s výše uvedenými tématy. Přímo od nich mohou učitelé s žáky čerpat zkušenosti z míst, kde během své práce působili, a lépe tak připravit žáky na život v globalizovaném světě se všemi jeho plusy i mínusy.

„Světová škola je místem, kde žáci s pomocí učitelů hledají souvislosti našich životů s komplexními globálními tématy. Učí se řešit globální témata na místní úrovni, plánují vlastní kampaně, zapojují do dění ve škole rodiče a veřejnost a ukazují, co znamená Mysli globálně, jednej lokálně,“ říká Lenka Pánková, koordinátorka Světové školy z organizace ARPOK. Každý rok se ve Světových školách a jejich okolí koná celá řada zajímavých projektů. Za všechny jmenujme například: Den pro vodu, Stop plastovým obalům, Férová snídaně… z těch nedávných pak třeba Dubský týden odpovědné spotřeby, Alšovka bojuje za lidská práva, Běh pro zdraví sebe i ostatních či Stop palmovému oleji!

Na Summitu světových škol vystoupí ve čtvrtek např. Tomáš Habart – vedoucí vzdělávacího programu Varianty Člověka v tísni, Klára Šimáčková Laurenčíková – zmocněnkyně vlády pro lidská práva a náměstkyně ministra pro evropské záležitosti či Michal Broža z Informačního centra OSN v Praze, který přednese úvodní příspěvek o (ne)rovnosti holek a kluků ve světě i u nás. Přítomné pozdraví pomocí videopozdravu i ambasadorka programu Světová škola Simona Babčáková. Summitem vás bude provázet Jana Peroutková, moderátorka ČT.

Program Světová škola je finančně podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR a České rozvojové agentury v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

.