Česko podpořilo projekt rozvoje alternativních zdrojů energie v Albánii
26.06.2024 / 17:35 | Aktualizováno: 26.06.2024 / 17:38
Hlavním cílem projektu financovaného Českou rozvojovou agenturou v rámci Programu B2B je podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Albánii v oblasti energetiky a mobility, se zaměřením na uplatnění vodíku
Albánie byla donedávna považována za jednu z nejchudších zemí Evropy, avšak díky ekonomickému růstu, zejména v roce 2021, kdy HDP vzrostlo o 8 %, se její situace zlepšila. Díky masivním investicím do rozvoje země a vysokému podílu obnovitelných zdrojů se Albánie posunula mezi špičku zemí jihovýchodní Evropy.
Velkou přidanou hodnotou pro Albánii je sluneční svit, který je počtem hodin v průměru (2700/rok) nejvyšší v Evropě. Rozvoj solárních elektráren má v zemi velký potenciál. Důležitým aspektem je pak řešení pro úložiště energie. „Na základě našich zkušeností a výpočtů víme, že přibližně od úložiště velikosti 4MWh je vodík lepší variantou úložiště než baterie. Zároveň vidíme roli vodíku i v oblasti dopravy“, říká Jana Jiránková ze společnosti DEVINN, který je realizátorem tohoto B2B projektu.
Projekt má přidanou hodnotu pro obě strany, pro albánskou společnost (optimalizace možností využití alternativních zdrojů energie) i pro DEVINN (expanze na vhodný nový evropský trh). Segment, který chce DEVINN primárně podpořit je zaměřen právě na využití obnovitelné energie, proto bude primárně zacílen na provozovatele vodních a solárních elektráren a také provozovatele vozových parků. „Albánský energetický mix zatím využívá prakticky pouze energie z vody, ale neefektivně, proto je nutné podpořit konkurenceschopnost i majitelů tohoto typu elektráren a zařídit jim optimální možnost prodeje vytvořené energie v potřebném čase. Díky akumulaci energie do vodíku je to možné. Energie uložená do vodíku je stabilní a nevytrácí se jako v bateriových úložištích, proto je možné ji uskladnit do vodíku i na mezi-sezónní období a využít ji až v době potřeby,“ vysvětluje Jana Jiránková. Dalším segmentem vhodným pro přenos know-how je i přestavba vozidel se spalovacím pohonem na vozidla s vodíkovým pohonem. I s tímto typem projektů má DEVINN zkušenost.
Konečnými příjemci projektu budou stakeholdeři z oblasti v okolí Tirany a Elbasan, zástupci těchto regionů, výrobci obnovitelné energie, dopravní podniky a společnosti věnující se mobilitě a obnovitelným zdrojům energie. Projekt má cílený přesah pro všechny obyvatele Albánie, neboť má za cíl podpořit zlepšení ovzduší pomocí vybalancování energetického mixu ve prospěch obnovitelných zdrojů energie a čisté mobility.
Článek v plné verzi naleznete na webu ČRA zde.
V rámci Zahraniční rozvojové spolupráce v Albánii realizuje řadu projektů i přímo Ministerstvo zahraničních věcí. V roce 2023 byl např. podpořen rozvoj protetické péče. Malý lokální projekt (MLP) zahrnoval dodávku polotovarů končetinových protéz a materiálu k jejich výrobě a údržbě. Ve spolupráci s místním partnerem získalo 12 lidí z oblasti sociálně slabších skupin obyvatel kvalitní protézy a příležitost vrátit se zpět do aktivního života.
V letošním roce bude v rámci projektu MLP dodáno lékařské vybavení pro porodnici Koco Gliozheni v Tiraně. Česká firma LINET nemocnici dodá nové porodní postele a dětské postýlky, čímž dojde nejen ke zvýšení porodní kapacity nemocnice, ale také komfortu matek a dětí. Prostřednictvím těchto projektů Česko přispělo také k plnění cíle 3.8. SDG: zajistit přístup ke kvalitní zdravotní péči
Z dalších resortů je v Albánii aktivní i Ministerstvo vnitra formou bezpečnostní rozvojové spolupráce. Ta je v zemi zaměřena např. na problematiku boje proti drogám či terorismu, obrany proti trestné činnosti pachatelů v kyberprostoru, bezpečnosti silničního provozu či vědy, výzkumu a inovací v policejní praxi.