Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Výstava na GK LA
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Zmocněnec pro krajany J. Krátký navštívil českou komunitu v oblasti Los Angeles

 

Ve dnech 26.–28. ledna 2024 uskutečnil zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký cestu do oblasti Los Angeles, kde se setkal s českou komunitou a navštívil akce krajanských spolků.
 

Program zvláštního zmocněnce: 1) výstava věnovaná historii českého krajanství v Kalifornii, 2) přednáška generálního konzula Jaroslava Olši krajanům o historii a současnosti české komunity a spolků v Kalifornii, 3) beseda zvláštního zmocněnce s krajany nad aktuálními tématy v krajanské agendě a předání letošních krajanských darů MZV školám a spolkům na podporu jejich činnosti pro rok 2024, 4) jednotlivá neformální setkání s předsednictvy českých krajanských spolků z jednotlivých měst západního pobřeží USA, 5) návštěva české sobotní školy Los Angeles, 9) účast na akci losangeleské židovské komunity v Muzeu tolerance věnované památce holokaustu za druhé světové války a přímému svědectví tragických říjnových událostí 2023 z Izraele, 10) návštěva míst spojených s českým krajanstvím a českými osobnostmi v Los Angeles.

Lednová návštěva zvláštního zmocněnce Jiřího Krátkého u krajanů v Los Angeles se uskutečnila po pěti letech od jeho poslední návštěvy z r. 2019, v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce. V mezidobí se však krajané z oblasti Los Angeles pravidelně setkávali se zmocněncem Krátkým v jiných místech u příležitosti konání oblastních akcí v USA nebo českých krajanských setkáních přímo v ČR (např. Praha, Orinda, San Diego).

Během letošní série krajanských akcí přímo v Los Angeles měl zvláštní zmocněnec možnost se v několika málo dnech osobně setkat se zástupci vedení deseti z jedenácti krajanských sdružení na západním pobřeží USA. Zastoupení byli krajané z místních organizací Sokolu v Portlandu, San Francisku, Los Angeles, českých krajanských škol v Portlandu, San Franciscu a Palo Alto, Los Angeles a Santa Barbaře a rovněž zástupci Společnosti pro vědy a umění v Los Angeles, folklorního souboru Karyčka a krajanské samosprávy Českého domečku v San Diegu. Mezi krajany byli rovněž čeští zástupci dvou univerzit v Los Angeles (UCLA a Loyola Marymount University) a české katolické mise Velehrad se sídlem v Kalifornii.

Hlavním bodem losangeleského setkání bylo otevření výstavy artefaktů ze sbírek krajanských spolků v Kalifornii a uspořádání přednášky generálního konzula Jaroslava Olši na GK Los Angeles věnované historii české krajanské přítomnosti a krajanských spolků v Kalifornii. Zvláštní zmocněnec navázal přednáškou o aktuálních tématech krajanské politiky v ČR, poté následovala debata s krajany ve velmi širokém spektru témat.

Krajané velmi ocenili aktivity a snahu generálního konzulátu v LA stát se opět centrem krajanského života tak, jak to ukazovala i výstava o historii krajanského života a zřízení prvního Konzulátu Československé republiky v r. 1928 (prvním konzulem se stal Felix. B. Janovský). Výstavu o historii českých krajanských spolků v Jižní Kalifornii obsahově připravil za použití sesbíraných historických spolkových i soukromých materiálů jednotlivých spolků a jednotlivců generální konzul J. Olša s jeho spolupracovníky. Krajané byli za toto zpracování české identity v Kalifornii generálnímu konzulátu velmi vděční. V drtivé většině to byla pro krajany vůbec první příležitost se s touto vlastní bohatou historií takto komplexně a vizuálně seznámit. Část materiálů z jednotlivých archivů již získalo i Národní muzeum a do budoucna získají Náprstkovo muzeum, Národní knihovna a knihovna Libri Prohibiti. Výstava ukázala, jak dlouhá je přítomnost Čechů v Kalifornii a jak úspěšně se řada z nich prosadila a ve výsledku i podílela na společenském životě města, jeho ekonomickém, sociálním a uměleckém rozvoji. Mimořádně zajímavý byl pohled na Čechy, kteří se zapsali do historie hollywoodského filmového průmyslu.

Ve své přednášce na GK LA a v následující debatě hovořil zmocněnec s krajany především o vývoji a posunu v hlavních dlouhodobých tématech krajanské agendy z pohledu MZV (korespondenční volba, obnovení přístupu krajanů k v minulosti ztracenému českému občanství, financování krajanských programů, výzkumy a vědecké přístupy při formování moderní krajanské politiky státu dle aktuálních potřeb krajanů i státu).

S velmi pozitivním vnímáním se kromě samotné akce setkala i dlouhodobá činnost generálního konzulátu při vytváření vhodných příležitostí pro podobná společná setkávání krajanů s českými pracovníky konzulátu, ale rovněž mezi sebou, neboť krajané, jak sami poznamenali, pocházejí ze vzdálených regionů a podobných propojujících příležitostí v činnosti samotných spolků příliš nevzniká.

Na konzultacích a setkáních se zmocněncem Krátkých zmiňovali nejčastěji krajané hodnocení loňské činnosti a realizaci letošních plánů (bienální oslavy kalifornských krajanů v Orindě, účast amerických sokolů na červencovém XI. všesokolském sletu v Praze, připravované březnové oslavy 100. výročí založení krajanského klubu Pasadenské Besedy a další).

 

Komentář: Krajané na západním pobřeží USA patří v posledních letech mezi nejaktivnější krajanská uskupení v USA vůbec. Především v posledních pěti letech, a to navzdory dvouletému velmi obtížnému období covidu, kdy na jedné straně k lítosti všech např. zanikla česká škola v Seattlu, dokázali krajané v jiných místech západní části USA naopak ještě více zintenzivnit své působení. Děje se tak především díky motivaci krajanů k práci s dětmi v jednotlivých sobotních školách (Portland, San Francisco, Palo Alto, Los Angeles, San Diego a od roku 2023 v Santa Barbaře). Zároveň je to  díky výborné manažerské práci aktivních členů ve vedení místních organizací Sokolu župy pacifické, kam patří tři sokolské organizace  (San Francisco v čele s Jarou Dušátko, Denisou Feddersen a Lindou Janourovou-Tang, Portland v čele s Lídou O’Donnell a po letech útlumu opět Los Angeles v čele s Petrou Geyer). Vyzdvihnout je potřeba také práci losangeleské Společnosti pro vědu a umění v čele s  Lídou Sanderou.

Právě např. díky podpoře SVU LA mohla v r. 2023 vzniknout v Santa Barbaře nová, v pořadí již šestá česká sobotní škola v oblasti. Právě na tomto příkladu propojení školy a SVU je zjevné, jak důležitá je pro úspěšný výsledek vzájemná podpora jednotlivých organizací. To ostatně několikrát vyzdvihl při jednáních s krajany v Los Angeles zvláštní zmocněnec. Podobně např. přímo v Los Angeles funguje česká škola pod patronátem Sokolu Los Angeles a je velký zájem MZV, aby tato užitečná propojení zůstala zachována i do budoucna.

Českou školu v Los Angeles, kterou krajanský zmocněnec během její sobotní výuky dne 27. ledna navštívil, vede již několik let česká režisérka Jaroslava Vošmiková. Ta v 70. letech natočila v Československu deset filmů, v 80. letech se věnovala v především dětskému filmu (Prázdniny pro psa s Tomášem Holým v hlavní roli) a má proto pro práci s dětmi přirozený talent, i když jak ráda s oblibou říká: „Je určitě lehčí děti režírovat ve filmu nežli je učit češtinu“. K emigraci do USA Jaroslavu Vošmikovou přinutily v druhé polovině 80. let cenzurní okolnosti v tehdejším Československu po natočení jejího posledního filmu Evo, vdej se v r. 1983. V české škole se zvláštní zmocněnec setkal s rodiči dětí a měl tak možnost seznámit se s životními příběhy českých rodin v USA a potvrdil si sílu jejich vazby na Českou republiku. Krajanský zmocněnec velmi uvítal, že kromě nové školy v Santa Barbaře se rozšířil seznam krajanských organizací i na samotném jihu Kalifornie. Např. v San Diegu se v roce 2023 vedle již existující sobotní školy v Santa Fe zařadil mezi místní krajanské spolky i známý „Český domeček“ (sdružení Čechů a Moravanů kolem českého pavilonu z výstavy z r. 1935 v San Diegu), který v čele s Martinou Němečkovou propojuje své aktivity s folklórním sdružením Karyčka. K aktivitám se připojuje v posledních letech také místní katolická misie Velehrad v Placentia poblíž Anaheimu  v čele s farářem Liborem Švorčíkem, který pravidelně působí na několika místech mezi San Franciskem, Los Angeles a San Diegem.

 

Zajímavé odkazy:

Generální konzulát v Los Angeles – výstava a rozhovor ČRo s generálním konzulem Olšou o výstavě a krajanech

Česká škola Los Angeles

Katolická misie Velehrad

 

Podpora MZV: Pro rok 2024 poskytuje MZV finanční podporu českým krajanským spolkům na západním pobřeží USA v celkové výši cca 1,2 mil Kč. Finanční podpora registrovaných spolkům je poskytována formou spolufinancování akcí dle ročních programů jednotlivých škol a sdružení.

Bližší informace o této podpoře na stránkách MZV

rozdělení darů na rok 2024

Informace o konání krajanských kurzů v roce 2024

galerie

Zmocněnec pro krajany na západním pobřeží USA 2024

.