english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv Sokol SF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Poklady z archivu Sokola San Francisko

Českoamerická historie je stále živá říkali si zřejmě přítomní návštěvníci výstavy, která ukazuje stodvacetiletou historii nejstarší sokolské jednoty na západě USA. Celé vedení Sokola v San Francisku podpořilo GK Los Angeles v jeho snaze pomoci zachránit českoamerickou historii a prohlédlo si nejzajímavější předměty ze svého archivu dříve, než se veškeré sbírky odstěhují do Národního muzea v Praze.
 

Dne 27. ledna 2024 zahájil generální konzul ČR v Los Angeles v tzv. Front Gallery GK výstavu „Treasures from the Sokol San Francisco Archive“. Za účasti zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti Jiřího Krátkého se akce zúčastnilo přes padesát hostů, z nich nejvíce právě ze Sokola ze San Franciska a Los Angeles, dále se zúčastnili členové Společnosti pro vědu a umění v Los Angeles a zástupci českých škol v obou městech, krajanská skupina ze San Diega a též nejstarší nesokolský spolek v Kalifornii, Pasadena Beseda, která v letošním roce oslaví sté výročí svého vzniku.

Součástí akce bylo také vystoupení zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti Jiřího Krátkého, který informoval přítomné krajany o vývoji zákona o korespondenční volbě, novinkách v problematice krajanských spolků na MZV a situaci českých škol v zahraničí. Přítomným krajanským spolkům také předal šeky s finančním příspěvkem na činnost v roce 2024.

Výstava představuje velmi malou ukázku materiálů, které převzal generální konzul od Sokola San Francisko, reprezentuje činnost organizace od jejích počátků až do současnosti, prezentuje její publikace, pozvánky na akce ad. Pro účastníky vernisáže byly představeny také řady trofejí z amerických sokolských sletů a další trojrozměrné předměty, které byly „nalezeny“ ve skladě Sokola. Ukázky ze San Franciska doplnilo několik zajímavostí z Los Angeles, které získal generální konzul ze soukromých sbírek potomků krajanů. Všechny předměty – jejichž velkou část už přímo v sídle GK shlédl vloni generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš – budou předány do sportovní sbírky Historického muzea NM, respektive do sbírek krajanských publikací Náprstkova muzea NM, Národní knihovny a knihovny Libri Prohibiti.

Po otevření výstavy představil generální konzul Olša, Jr. krajanské obci také nové prostory GK, které budou používány pro kulturní a společenské akce jak vlastní tak krajanské, prezentace firem apod. V dosud nepřestavěných prostorách pak J. Olša, Jr. seznámil krajany s historií českých spolků, konzulátů a krajanů v Los Angeles, které začínají už v 80. letech 19. století.

 

Výstava bude otevřená v pracovní době generálního konzulátu do začátku léta t.r.