Setkání zvláštního zmocněnce pro krajany Jiřího Krátkého s krajanskými učiteli – účastníky metodického kurzu výuky češtiny
06.09.2024 / 17:14 | Aktualizováno: 18.09.2024 / 17:30
Stalo se již novou tradicí, že se během každoročního dvoutýdenního kurzu metodiky zvláštní zmocněnec schází s jeho účastníky na malém neformálním společenském setkání, při němž se naskýtá možnost projednat záležitosti, které se dotýkají např. jen konkrétní komunity a na které není prostor při jiných akcích, kdy se většinou řeší obecná krajanská problematika propojující větší části světa. Toto neformální setkání není přínosem pouze pro krajany. Pro zmocněnce je naopak příležitostí lépe a do hloubky poznat kontext i specifické situace té které komunity ve světě. Nebylo tomu tedy jinak ani v tomto roce.
Večer 2. září, pro který si účastníci vybrali sami místo konání a sami se také chopili organizace programu, byl ideální příležitostí nejen pro již zmíněné konzultace, ale rovněž vzájemné poznání nejen jednotlivých účastníků mezi sebou, ale i krajanského prostředí v různých zemích, a případně se vzájemně inspirovat. Novinkou letošního neformálního večera bylo, že sem zavítali také někteří bývalí kolegové, kteří působí již opět v Česku, ale také odborníci, kteří se teprve nedávno stali faktickou součástí krajanské učitelské komunity. Od roku 2024 sem patří např. odborný panelista z letošní konference českých škol v Severní Americe, konané v květnu v kanadském Torontu. Je jím vysokoškolský pedagog, docent na katedře bohemistiky Pedagogické fakulty UJEP v Ústí nad Labem, předseda oborové rady doktorských studií Teorie vzdělávání v bohemistice, ale především autor učebnic pro děti doc. PhDr. Ondřej Hník, Ph.D.
Zajímavostí je, že mezi českými krajanskými učiteli, kteří se účastnili letošního ročníku metodického kurzu, byli i nadšení bohemisté bez českých kořenů, přesto velice dobře hovořící česky, ať již se jednalo o učitele z Kalifornie, bývalého amerického vojáka v Evropě nebo o bývalou studentku v Čechách z Uruguaye. Učitelé z dvanácti zemí světa (USA, Kanada, UK, Francie, Itálie, Německo, Rumunsko, Lotyšsko, Turecko, Chile, Argentina, Uruguay) měli ke zvláštnímu zmocněnci řadu konkrétních otázek. Ty se týkaly např. využití lektora češtiny na univerzitě v Aix-en-Provence pro potřebu místní krajanské školy v Provence, možností získání benefitu studia na české vysoké škole z titulu příslušnosti ke krajanské komunitě, ale také kroků spojených s nově uzákoněnou korespondenční volbou. Řada účastníků kurzu metodiky se ve svých zemích účastní přípravy jednotlivých regionálních setkání (Itálie, Turecko)..
Letošní metodický kurz zakončily v pátek 6. září v prostorách Výukového střediska ÚJOP Kristal individuální prezentace všech účastníků kurzu. Závěrečného ceremoniálu se za Krajanské oddělení MZV zúčastnila Ing. Zuzana Sedláčková.