On-line debata mezi zástupci státní správy, krajanských škol a spolků řešila aktuální otázky české diaspory
16.01.2025 / 10:15 | Aktualizováno: 16.01.2025 / 10:23
První z řady otevřených on-line konferencí s krajany roku 2025 se uskutečnila z iniciativy České školy bez hranic již na samém úvodu nového roku, v neděli 12. ledna. Na otázky krajanských škol a spolků odpovídali zástupci resortů zahraničí, vnitra a školství.
Na on-line debatě organizované Českou školou bez hranic Paříž společně se svou českou zaštiťující organizací, se sešla cca čtyřicítka osob z celkem 11 zemí světa. Mimo většinu nejvíce zastoupených zemí z evropského kontinentu (Velká Británie, Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Švýcarsko, Ukrajina, ČR) doplnili aktivní publikum také krajané ze zámoří (Argentina, Kanada a USA).
Vzhledem k tradičnímu prolínání krajanských a konzulárních témat zastupovali MZV na debatě zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký a ředitel konzulárního odboru Pavel Pešek. Debatu moderoval a současně na část otázek rovněž přímo odpovídal vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek.
Většina dotazů směřovala na téma praktického života Čechů v zahraničí . Z konzulárních otázek to byly především úřední ověřování dokladů, vydávání občanských průkazů v zahraničí, navýšení konzulárních poplatků, nejasnosti v rozdílu trvalého a zahraničního bydliště, role honorárních konzulátů a jejich činnosti v oblasti služeb pro Čechy v zahraničí. V krajanských otázkách se účastníci doptávali na nový pětiletý rámcový program krajanského programu 2026 - 2030, výzkumný projekt ke zpětným přínosům diaspory pro stát, krajanské dary na podporu činnosti pro rok 2025, vysílání učitelů-stážistů, klíč k rozdělování finanční podpory školám a spolkům, vzdělávání v cizině a zakládání české školy na Maltě, podpora českých knihoven v zahraničí, stav novelizace zákona č. 186/2013 Sb. o nabývání českého občanství s ohledem na přetrváváním znevýhodněných skupiny žadatelů z řad bývalých českých občanů a jejich potomků.
Třetím důležitým tématem, které krajany dnes nejvíce spojuje a zajímá, byla korespondenční volba a konkrétní možnosti jejího výkonu ze zahraničí v roce 2025. Právě na toto téma vystoupil hned v úvodu debaty se základní informací Martin Smolek. K jednotlivostem se debata vracela i v průběhu další diskuse. Důležitost tohoto tématu připomněl i zmocněnec Jiří Krátký, a to i v odkaze na jeho tradiční novoroční dopis krajanům.
Lednová nedělní debata byla zajímavá a poučná obsahem i dotazy. Spolu se zástupci MZV se debaty účastnil předseda krajanského podvýboru PS PČR Roman Bělor a zástupci MŠMT a MV ČR. Přítomni byli i zástupci Karlovy univerzity.