Česko-slovenský kulturní klub v Severním Miami
Foto: ©MZV

Návštěva krajanského zmocněnce u české diaspory na Floridě

 

Svou návštěvu české komunity v USA zakončil zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký ve dnech 1.–5. února 2024 v oblasti jižní Floridy.
 

Program a témata setkání:

1) honorární konzulát v Miami –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ fungování a centrální role při absenci spolků (Stanislav Janšta a Jitka Putra),
2) česká sobotní škola v Miami (založení školy 2023),
3) setkání s českými rodinami žijícími v rozsáhlé aglomeraci (Miami – Fort Lauderdale – Boca Raton Delray Beach West Palm Beach),
4) život a profesní zapojení krajanů v místě,
5) Češi působící ve profesně vysoce kvalifikovaných oborech a v univerzitním prostředí (University of Miami, FIU),
6) sportovci a umělci (performance art) vedle dalších aktivit Čechů na Floridě,
7) pracovní večeře se zástupci honorárního konzulátu,
8) nedělní návštěva Amerického Česko-slovenského kulturního klubu (ACSCC) v North Miami a beseda s krajany nad aktuálními místními tématy  

 

 

Florida je oblastí, kde česká komunita není tolik koncentrovaná a organizovaná. Nebylo tomu však takto vždy. Ještě na začátku 90. let mělo Miami nejen svůj Česko-slovenský klub, ale také místní sokolskou organizaci, v jejímž vedení stála po dlouhá léta její předsedkyně Emily Ruzicka. Přestože byla Florida krajansky tradičně dobře známá a českými krajany v USA hojně navštěvovaná, nedošlo zde k vytvoření pevných krajanských struktur, které by přežily až do současnosti, tak jako tomu bylo v jiných státech USA. Určitou čestnou výjimkou, nicméně rovněž s přerušovanou aktivitou, zůstává Česko-slovenský kulturní klub v North Miami, jehož hlavní sídlo zanedlouho oslaví 75. výročí od svého vybudování (13. dubna 2024). Klub byl tradičním místem setkávání, dokonce jej kdysi osobně navštívila např. i Alice Masaryková.

Přestože na Floridě žije dle oficiálních statistik více než 50 tisíc Čechů, zůstávala kultivace českého krajanství spíše na individuální bázi a záležitostí jednotlivců, rodin, nanejvýše menších skupin. Ty se setkávaly i díky tomu, že mezi českými rezidenty byla řada známých umělců a sportovců. Tato situace má však šanci se dnes změnit. V době covidové pandemie i po ní se do oblasti přistěhovala řada krajanů z ostatních částí USA a došlo tak k zásadnímu posílení české komunity i jejímu výraznému omlazení - jedná se totiž nejčastěji o smíšené česko-americké rodiny s dětmi. Honorární konzulát se tak ujal myšlenky pomoci zřídit zde potřebnou českou školu po vzoru dalších 36 škol v zemi.

Právě vznik nové české školy na Floridě v roce 2023 bylo dominantním tématem všech setkání. Při jednáních s krajany na Floridě hovořil zvláštní zmocněnec o obecném významu českých škol především pro budoucnost české krajanské komunity na Floridě, ale i o konkrétním přínosu pro budoucnost krajanství v USA vůbec.

Velmi zajímavým aspektem, který vyplynul z jednotlivých debat, je bohatost profesního zastoupení Čechů na Floridě. Řada Čechů úspěšně působí v nadnárodních firmách, obchodu, odborných službách (finanční, právní), administrativě, ve sportu nebo umění. Na Floridu dnes nejčastěji přicházejí mladí lidé z Česka ve spojení se zahraničním studiem nebo stážemi, z důvodů vyslání zaměstnavatelem, za rodinou, turismem, případně následným rozhodnutím investice do nemovitosti či v souvislosti se sportovní kariérou.

Prioritně tak řeší otázky profesního zapojení, ale hned následně výchovu dětí. Protože dopravní zácpy na Floridě působí největší překážku v pravidelném setkávání osob, hovořilo se o zvolení vhodného místa na umístění školy, která by se měla ideálně nacházet přibližně uprostřed rozsáhlé hlavní miamské aglomerace (300 km). Na společném jednání v Česko-slovenském klubu se proto probírala možnost poskytnutí prostor škole přímo v klubu, který takovouto strategickou pozicí disponuje.

Klub zůstává místem mezigeneračního setkávání krajanů. Na setkání se zmocněncem přišly mladé maminky s dětmi, které na Floridě žijí teprve např. dva až čtyři roky, aktivní členové předsednického výboru, kteří zde žijí přes dvacet let, ale např. nechyběl ani pravnuk zakladatele klubu Ted Berounský. Ten již sám sice česky nehovoří, ale Čechoameričanem se stále cítí a je hrdý, že místo jako je Česko-slovenský klub v Miami, která zakládali jeho předci jako české místo na Floridě, stále existuje. Klub pravidelně organizuje pro krajany řadu tradičních svátků a oslav. Nejpopulárnější oslavou je Mikulášská, které se účastní více než dvě stovky krajanů s dětmi. Právě na těchto oslavách je nejvíce vidět, kolik českých dětí vyrůstá na Floridě.

Zmocněnec Jiří Krátký se na jednáních zajímal o vnímání budoucnosti života na Floridě z pohledu českých rodin. Na Jihovýchodním pobřeží Floridy probíhá v současné době významný stavební boom, který dále posiluje příliv nových obyvatel na Floridu. Zásadní překážkou kvality života v místě se tak stává dopravní situace na hlavních spojích. Miami se snaží tuto situaci měnit modernizací a rozšiřováním hlavních dálničních tahů, ale také např. budováním příměstské rychlodráhy. I s touto praktickou dopravní otázkou je spojena řada ostatních aspektů života v místě. Potenciál nastartování nového krajanského rozvoje na Floridě je za současné situace velký. Češi na Floridě mají velký zájem na co nejsilnějším konzulárním pokrytí oblasti pro zajištění funkčních konzulárních služeb. S tím souvisí i možnost korespondenčního hlasování v českých volbách. Do této doby krajané z Floridy se k volbám na české velvyslanectví ve Washingtonu prakticky nedostali, a proto se voleb neúčastnili. Na Floridě se nachází dva české honorární konzuláty: Orlando (Roman Inochovský), Miami (Stanislav Jansta).

galerie

Zmocněnec pro krajany na Floridě 2024

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.